«Τα πάντα ρει», έλεγε ο αρχαίος ημών πρόγονος Ηράκλειτος, και η ρήση του αυτή πάτησε… γάντι σε ό, τι αφορά την αναμέτρηση του Γράμμου Μαυροχωρίου με την Πεντάβρυσο, στην οποία όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά μέχρι και το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90’ +2’), οπότε οι «κυανόλευκοι» του Βασίλη Αναγνωστόπουλου πέτυχαν το 4-3 και πανηγύρισαν τη νίκη, χάριν της οποίας διατηρήθηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Ωστόσο, αξίζει να επισημανθεί, ότι η επιστροφή του Γράμμου στις νίκες, έπειτα από τον αποκλεισμό του από τον φετινό 41ο Τελικό Κυπέλλου, αποκτά μεγαλύτερη αξία, καθώς από το 73’ υποχρεώθηκε να αγωνιστεί με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Σπύρου Ντούκα.

Κατά τ’ άλλα, το παιχνίδι, κάλλιστα, μπορεί να χαρακτηριστεί ως «διαφήμιση ποδοσφαίρου», μιας και οι δύο ομάδες έβγαλαν επί χόρτου μπόλικες από τις αρετές που διαθέτουν στην επίθεση, έχοντας, όμως, τα «νώτα» τους εκτεθειμένα, χάριν των οποίων προέκυψαν και τα επτά γκολ συν τα δύο δοκάρια, από ένα για καθεμία, αλλά και οι αρκετές ακόμη ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Σε δημιουργική, λοιπόν, φάση μπήκε πρώτος ο Γράμμος, σκοράροντας για το 1-0 στο 9’ με τον Γουίλιαμ Αντωνιάδη, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα (7’), είχε δοκάρι με τον Δημήτρη Καραμήτρο.

Στην πρώτη, ωστόσο, με αξιώσεις επίσκεψη της Πενταβρύσου στην περιοχή του Γράμμου, στο 20’ συγκεκριμένα, ο Δημήτρη Δρανιτσάρης έφερε το ματς στα… ίσα (1-1), ενώ πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο αμέσως επόμενο λεπτό (21’), ο Πέτρος Φιλκοτσίδης με κεφαλιά έδωσε- εκ νέου- το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1).

Με την πάροδο, εντούτοις, δύο λεπτών αγώνα, στο 23’ εν προκειμένω, ο Δημήτρης Δρανιτσάρης «ξαναχτύπησε», ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ στο 25’ η Πεντάβρυσος έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει το 2-3, μιας και είχε δοκάρι με τον Δημήτρη Γάκη.

Ό, τι, όμως, δεν πέτυχαν οι «κυανόλευκοι» του Θόδωρου Ποντίκη στο 25’, το έκαναν στο 64’, παίρνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι «κεφάλι» στο σκορ, βλέποντας τον Σούλη Γρηγοριάδη να «γράφει» το 2-3, ενώ- για κακή τους τύχη- στην αμέσως επόμενη φάση, στο 65’, δέχθηκαν την ισοφάριση (3-3), έπειτα από γκολ που σημείωσε με κοντινό πλασέ ο Χρήστος Βαενάς.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα της συναρπαστικής όπως εξελίχθηκε αναμέτρησης, διαμόρφωσε στο 90’+2’ ο Χρήστος Βαενάς, εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Πενταβρύσου.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Κύρκος, Κωτούλας

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Τοτονίδης, Hyska, Αποστόλου, Σαχινίδης, Παπαχρήστου, Ντούκας Σ., Καραμήτρος, Φιλκοτσίδης (90’+3’ Σαπουντζής), Αντωνιάδης Γ., Βαενάς (90’+4’ Νάσιος), Τσαδήλας (79’ Καζόκος)

Α.Σ. ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ:  Κλαζίδης, Μασμανίδης, Κυριακόπουλος, Τζέλλιος, Σαββίδης Κ., Σαββίδης Κ., Δημητρακόπουλος, Καπατασίδης, Δρανιτσάρης, Γρηγοριάδης, Γάκης