Κάστορας και Α.Ε. Γραμμοχωρίων, σε ένα εκπληκτικής ομορφιάς παιχνίδι, διαφήμισαν το ποδόσφαιρο, υποχρεώνοντας τον «βασιλιά» των ομαδικών αθλημάτων ανά τον κόσμο να χαρακτηρίσει τη μεταξύ τους αναμέτρηση «σπουδαία», τόσο γιατί αυτή είχε επτά συνολικά γκολ, δύο δοκάρια (ένα για κάθε ομάδα) και μπόλικες ακόμη ευκαιρίες, όσο και γιατί από πλευράς συμπεριφοράς όλων των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν, αυτή ήταν, δίχως άλλο, «άριστη».

Επίσης, αξίζει να υπογραμμιστεί, ότι άριστη ήταν και η στάση των δύο προπονητών, Παναγιώτη Αντωνίου και Μπάμπη Θεοχάρη, που στη λήξη του ματς έδωσαν συγχαρητήρια ο ένας στον άλλον για το πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο που επέδειξαν οι ποδοσφαιριστές τους στο χορτάρι.

Η καλή μέρα φάνηκε από νωρίς στο παιχνίδι

Έκσταση, παραλήρημα, μαγεία, σε ένα απίστευτο ποδοσφαιρικό απόγευμα Σαββάτου, στο γήπεδο της Χλόης. Πώς αλλιώς θα μπορούσε κανείς να συνοψίσει όσα εκτυλίχθηκαν το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο γήπεδο της Χλόης, όπου από νωρίς έγινε αντιληπτό τι θα ακολουθήσει, μιας και μέχρι το χρονόμετρο του διαιτητή κ. Πετρόπουλου φτάσει στο 27ο λεπτό είχαν ήδη σημειωθεί τρία γκολ κι ένα δοκάρι.

Πρώτα, λοιπόν, σειρά να σκοράρουν πήραν τα «ελάφια» στο 4’, όταν ο «συνήθης ύποπτος» Αλέξης Λιάπης σημάδεψε με σουτ δίχτυα για το 0-1, ενώ επτά λεπτά αργότερα (11’), οι «βυσσινί» είδαν τον Φίλιππο Μαλεγκάνο με κοντινό πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 26’ καταγράφηκε το πρώτο δοκάρι και ήταν για λογαριασμό της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, στο οποίο πρωταγωνίστησε ο Αλέξης Λιάπης, ενώ ένα λεπτό αργότερα (27’) ο Κάστορας έφερε «τούμπα» το παιχνίδι, βλέποντας τον «δαιμόνιο» Βασίλη Εστιάδη να σημαδεύει με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δίχτυα για το 2-1, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Χάρμα οφθαλμών ήταν και τα λεπτά της επανάληψης

Το ματς για τα πρώτα πέντε λεπτά του β’ ημιχρόνου, αλήθεια είναι, ότι είχε την «αύρα» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, της οποίας οι παίκτες πάτησαν το χορτάρι με ιδιαίτερο δυναμισμό και με σκοπό να φέρουν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα.

Έτσι, με τη συμπλήρωση του 50ου λεπτού, τα «ελάφια» πανηγύρισαν την ισοφάριση (2-2) ύστερα από γκολ που πέτυχε με σουτ από κοντά ο Αλέξης Λιάπης, ενώ σειρά να τα… βάλουν με την ατυχία τους πήραν οι «κάστορες» στο 55’, μιας και είδαν τον Μαλεγκάνο να σημαδεύει με απευθείας εκτέλεση φάουλ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στεργιάδη.

Ο… χορός, εν προκειμένω, των απανωτών καλών στιγμών μπροστά στα καρέ των δύο τερματοφυλάκων, έφερε το 3-2 για τους «βυσσινί» στο 60’, όταν ο Δημήτρης Λοβάτσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεργιάδη, ενώ στο 68’ ο Εστιάδης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, «υπογράφοντας» στο 4-2, για να διαμορφωθούν τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (4-3) στο 79’, έπειτα από εκτέλεση έμμεσου φάουλ πάνω στη γραμμή της μικρής περιοχής του Στέργιου Μπαϊραχτάρη.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Γιαννόπουλος, Λυρογιάννης

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Κανάτσιος, Φουληράς (86’ Κυριακού), Λουδοβάρης, Καρανάσιος Α., Λοβάτσης, Πήτας (83’ Αντωνίου), Νικολάου, Σταυροθεόδωρος, Μαλεγκάνος (90’+4’ Φώτης), Εστιάδης

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Στεργιάδης, Χρήστου (75’ Σουκαλόπουλος), Νίκας, Μπορόζης, Μπαϊραχτάρης, Γακίδης, Τράσιας, Ηλιόπουλος, Λιάπης, Γαλάτης, Παπαδάμου (86’ Στεργιάννης)