Τρίποντη… ανάσα των «κιτρινόμαυρων» κόντρα στην Αναγέννηση Γιαννιτσών με σκορ 1-0 και, ταυτόχρονα, ανύψωση του ηθικού τους

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

«Τελεία και παύλα», ως εδώ και μη παρέκει, φαίνεται να είπε η Αστραπή Μεσοποταμίας στην… αφλογιστία που την «έδερνε» από την έναρξη του τρέχοντος πρωταθλήματος, χάριν της οποίας υποχρεώθηκε να παραμείνει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με αποτέλεσμα ο διακαής πόθος της να σημαδέψει επιτέλους δίχτυα για πρώτη φορά, κάτι, που επιτέλους, έπραξε -πριν από λίγο- κόντρα στη δυνατή Αναγέννηση Γιαννιτσών, να την οδηγήσει και στην… παρθενική της νίκη.

Ήταν, αναμφίβολα, μια νίκη… βάλσαμο για τους «κιτρινόμαυρους» του Γιώργου Τομόπουλου, οι οποίοι, αλήθεια είναι, ότι έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο στο χορτάρι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και, κύρια, στο β’ ημίχρονο, κατορθώνοντας, από τη μία, να διασφαλίσουν το «μηδέν» στην άμυνά τους- χάριν, βεβαίως, και της εξαιρετικής απόδοσης του τερματοφύλακά τους Χρήστου Κράτσιου, ενώ, από την άλλη, να… κόψουν τον «γόρδιο δεσμό» αναφορικά με το γκολ στην επίθεση, με σκόρερ τον Αργύρη Κράτσιο στο 32ο λεπτό, βάζοντας, παράλληλα, τέλος στη βαθμολογική τους «αιμορραγία».

Αστραπή Μεσοποταμίας: Κράτσιος Χ., Νικολάου, Παλαιοδήμος, Κράτσιος Α., Καραμανίδης Γ., Σιοπόβου, Χότζα, Λουδοβάρης (47′ Κρομλίδης), Τερέλι (73′ Καραμανίδης Λ.), Κοκοβίδης (82′ Γάκιας), Στασινόπουλος (62′ Σαββόπουλος)

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Τόλιος, Μπάμπαλης, Παλαμούδης, Ζήσης, Μουρίκι, Βούτσιας, Σούκιας, Καράμπας, Γαρύφαλλος, Ταουσιάνης (58′ Αγγελούδης), Χατζής