Με απόδοση ανάλογη με τους πέντε πρώτους αγώνες που έδωσε ο Ηρακλής στο τρέχον πρωτάθλημα, δηλαδή, άκρως παραγωγική, αλλά- πριν από λίγο- στο ματς με τον Νταηλάκη στην Πολυκάρπη μόνο στο α’ ημίχρονο, κατάφερε να πετύχει στο διάστημα αυτό τέσσερα γκολ, στην επανάληψη να κάνει «εκπτώσεις» στην αγωνιστικότητά του και, τελικά να βάλει στο… κασελάκι του το 6ο συνεχόμενο «τρίποντο», χάρη στο οποίο συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Με δύο βαθμούς λιγότερους στη θέση ακολουθούν ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, που «γκαζώνοντας» στο α’ ημίχρονο της κόντρας του με τον Γράμμο Μαυροχωρίου στο Δ.Α.Κ.Κ., ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0, το οποίο έμελλε να είναι και τελικό, και η Ομόνοια Βογατσικού, που έστω και αν αναγκάστηκε από το 22’ να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα (αποβολή Χρήστου Νούλα), κατόρθωσε να αποβεί «καρπερή» η αναμέτρησή της στους Αμπελόκηπους, όπου νίκησε με σκορ 0-1 τη Δόξα, η οποία και αυτή υποχρεώθηκε να τελειώσει το παιχνίδι με δέκα παίκτες από το 72’ (αποβολή Πέτρου Μπούνα).

Η «υπόθεση» νίκη του 4ου στον βαθμολογικό πίνακα Παναργειακού, στην αναμέτρησή του στο Δ.Α.Κ. Άργους Ορεστικού, επί της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, γεγονός είναι, ότι προέκυψε με αρκετές δόσεις δυσκολίας και με γκολ του Γιώργου Χαραλαμπίδη στο 4’, το οποίο ήταν και το μοναδικό στο παιχνίδι.

Στο 5ο «σκαλοπάτι» της βαθμολογικής κλίμακας… σκαρφάλωσε ο Α.Σ. Πενταβρύσου, έπειτα από τη σπουδαία νίκη που πέτυχε στην έδρα του κόντρα στη Δόξα Κορησού που, όπως αποδείχθηκε κατά τη διάρκεια του εν λόγω ματς, έκανε το «λάθος» να προηγηθεί δύο φορές, για να ηττηθεί τελικά με σκορ 4-2.

Τέλος, οι «κάστορες» πέτυχαν την πρώτη νίκη στην έδρα τους και, παράλληλα, πρώτη στη φετινή σεζόν, «φιλοδωρώντας» την άμοιρη Α.Ε. Βιτσίου με έξι γκολ (6-0).

Έτσι, οι «βυσσινί» κάνοντας «σεφτέ» στο τρέχον πρωτάθλημα, από τη μία, ξεκόλλησαν από τον «πάτο» της βαθμολογίας, όπου, από την άλλη, άφησαν μόνους τους «Ενωσίτες» και, μάλιστα, δίχως πόντο.