Το «μενού» των επτά αναμετρήσεων και οι διαμορφώσεις στα σκορ… Η ανάλυση ολόκληρης της αγωνιστικής από τον Δαμιανό Δέλλιο.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – Κεραυνός Χιλιοδένδρου 5-1

«Κατά κράτος» νίκη της Καλλιθέας σε βάρος του «Κεραυνού» Χιλιοδένδρου

Επίδειξη ανωτερότητας από τον «Μέγα Αλέξανδρο», που σκόρπισε στους πέντε ανέμους τους «ερυθροκίτρινους», φορτώνοντας τα δίχτυα τους με πέντε γκολ (5-1)

Τα προγνωστικά που ήθελαν την πρωτοπόρο στη βαθμολογία ομάδα της Καλλιθέας να «καθαρίζει» εύκολα τον «Κεραυνό» Χιλιοδένδρου στο Δ.Α.Κ.Κ. επιβεβαιώθηκαν και, μάλιστα, από τα πρώτα κιόλας λεπτά, αφού οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση, με το που ξεκίνησε το παιχνίδι, γεγονός είναι, ότι κάθισαν στον «σβέρκο» των παικτών του Δημήτρη Ζαρογιάννη, βάλλοντας με… συντονισμένα πυρά κατά της εστίας τους.

Έτσι, σε ένα παιχνίδι που τα πολλά λόγια περιττεύουν, μιας και το τελικό  σκορ (5-1) από μόνο του τα  … λέει όλα, ο «Μέγας Αλέξανδρος» χωρίς να συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα στην κόντρα του με τον «Κεραυνό» καπάρωσε τη νίκη, χάρη στην οποία έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, έχοντας ως «μαξιλάρι» τη διαφορά των τριών βαθμών που τον χωρίζουν από τον δεύτερο «Ηρακλή», αλλά, παράλληλα, και το αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ τους.

Από νωρίς τα… ηνία του αγώνα πήρε ο «Μέγας» και, παράλληλα, το προβάδισμα

Με το  εναρκτήριο σφύριγμα του διαιτητή κ. Γκλαβίνα, αλήθεια είναι, ότι οι «κυανοκίτρινοι» στρίμωξαν τους «ερυθροκίτρινους» στην περιοχή τους, επιβεβαιώνοντας τον νόμο του ισχυρού στο παιχνίδι. Η πληθωρική, λοιπόν, εμφάνισή τους, είχε ως συνέπεια στο 10ο λεπτό να αποκτήσουν το προβάδισμα στο σκορ, έπειτα από μια περιπετειώδη φάση, κατά την οποία ο Σαλβαρίνας με σουτ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σιανή, για να πάρει, αμέσως μετά, το ριμπάουντ ο Χασάι και με πάσα ακριβείας να πει στον Γανόλη «πάρε βάλε» για το 1-0.

Με πανομοιότυπο τρόπο οι γηπεδούχοι έκαναν τα τέρματά τους δύο στο 22’, όταν σε αντίστοιχη περίπτωση και σε ψηλοκρεμαστό πλασέ αυτή τη φορά του Μίμη Παπαδόπουλου η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του «Κεραυνού», ενώ  επιστρέφοντας στη συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο στρώθηκε στον Χασάι, που δεν δυσκολεύτηκε να σημαδέψει δίχτυα για το 2-0.

Με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο, βρίσκοντας τον «Μέγα» στο διάστημα αυτό συνεχώς στην επίθεση, ενώ η μόνιμη διαμονή του στην περιοχή του Σιανή και στα λεπτά της επανάληψης του πρόσφερε το 3-0 στο 62’, έπειτα από γκολ του Μήνου και το 4-0 στο 67’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λευτέρη Ευαγγέλου, εσχάτη των ποινών που κέρδισε σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή ο Χασάι από τον Σιανή.

Έξι, ωστόσο, λεπτά μετά το 4-0, στο 73’  συγκεκριμένα, έλαχε στον «Κεραυνό» να πετύχει το γκολ της… τιμής, όταν σε χέρι μέσα στην περιοχή του Ιωσηφίδη ο διαιτητής κ. Γκλαβίνας έδειξε την άσπρη βούλα, δίνοντας την ευκαιρία στον Καραμανίδη να σημαδέψει σωστά από τα έντεκα μέτρα και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παναγιώτη Ευαγγέλου για το 4-1.

Στο 84’, τέλος, διαμορφώθηκαν τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα, όταν ο Βρέστα με κοντινό σουτ σημάδεψε το πλεκτό για το 5-1.

Διαιτητές: Γκλαβίνας, Παπαδόπουλος, Λυρογιάννης

«ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Ευαγγέλλου Π., Τσόπρας, Τάσιος, Μήνος, Στεργίου (46’ Ιωσηφίδης), Σαλβαρίνας, Ευαγγέλου Ε., Παπαθανασίου, Γανόλης (46’ Βρέστα), Παπαδόπουλος (51’ Ντούκας), Χασάι (81’ Σίσκος)

«ΚΕΡΑΥΝΟΣ» ΧΙΛΙΟΔΕΝΔΡΟΥ: Σιανής Α., Ιωαννίδης, Γερόπουλος, Τερζίδης Γ. (46’ Καραμανίδης), Σιανής Β., Μπάρμπας (58’ Τερζίδης Δ.), Μητρούσης, Κυριακόπουλος (46’ Κοκόζογλου), Ντίμτσιος, Κυριζάκης Ε. (46’ Παπουτσίδης), Μεσελίδης

Ηρακλής Πολυκάρπης – ΑΟ Κάστωρ 4-1

Με το καλό του… κουστούμι ο «Ηρακλής» αντιμετώπισε τον Κάστορα

Οι «πράσινοι» της Πολυκάρπης, διαθέτοντας τον… αέρα των Κυπελλούχων, απ’ ό, τι φάνηκε, είχαν περισσέματα κεφιών και για το ματς με τους «βυσσινί», με αποτέλεσμα -ως φυσικό επακόλουθο- να καπαρώσουν τη νίκη με σκορ 4-1, το οποίο προέκυψε αφού πρώτα βρέθηκαν να χάνουν με 0-1.

Θετικά φορτισμένος, όπως, άλλωστε, αναμενόταν, ήταν ο «Ηρακλής» από την κατάκτηση του 40ου Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ. στην κόντρα του με τον Κάστορα, που αυτή τη φορά- ως τυπικά γηπεδούχος- τον αντιμετώπισε στη Χλόη, ωστόσο, με την  εμφάνισή του, που ήταν γεμάτη ενέργεια, έδειξε πως δεν είναι συνεπαρμένος από τη μεγάλη του επιτυχία, αλλά ότι πατούσε στη γη και δεν πετούσε στα σύννεφα, όντας προσηλωμένος και στον δεύτερο φετινό του στόχο, που είναι η κατάκτηση της πρωτιάς στον πίνακα της βαθμολογίας.

Έτσι, θέλοντας να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες του και στην «υπόθεση» να κόψει πρώτος το νήμα στο «τέρμα» του φετινού πρωταθλήματος, ασχέτως, εντούτοις, αν οι πιθανότητές του να τα καταφέρει είναι περιορισμένες, χάριν των τριών βαθμών που υπολείπεται του «Μεγάλου Αλεξάνδρου» Καλλιθέας, μπήκε στο χορτάρι με διάθεση να τελειώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα το παιχνίδι με τους «βυσσινί», όμως, πριν κάνει πράξη την επιθυμία του για μια νέα του νίκη,  είδε τους τυπικά φιλοξενούμενούς του να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του ταλαντούχου Μαλεγκάνου, που βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Μετά την παραπάνω, ωστόσο, δυσάρεστη για τους «πράσινους» εξέλιξη αναφορικά με τη διακύμανση του σκορ, γεγονός είναι, ότι τον «μανδύα του ήρωα» για ανατροπή των δεδομένων στο παιχνίδι ανέλαβε για τον «Ηρακλή» ο Γιώργος Μαντζάνας, που με δύο δικά του γκολ στο 19’ και 35’ προέκυψε το 2-1, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στα λεπτά δε, της επανάληψης, η απόλυτη κυριαρχία των παικτών του Ρούλη Κυβεντίδη στο χορτάρι, είχε ως αποτέλεσμα να πετύχουν δύο ακόμη τέρματα και, ουσιαστικά, να κάνουν πράξη τις βλέψεις τους για το «τρίποντο» δίχως ιδιαίτερο κόπο. Συγκεκριμένα, «υπαίτιος» για το 3-1 στο 56ο λεπτό ήταν ο Μόσχος, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα του ματς διαμόρφωσε στο 59’ ο Γρηγόρης Μήλιος, βάζοντας τη… σφραγίδα του στο τελικό σκορ 4-1.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι ο «Ηρακλής» είχε κι ένα δοκάρι με τον Μόσχο στο 50’.

Διαιτητές: Ντούκας, Γιαννόπουλος, Ζιώγος

«ΗΡΑΚΛΗΣ» ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Αθανασίου Α., Γρηγοριάδης, Ρέντας, Αντωνόπουλος Γ., Σίμος (Αθανασίου Δ.), Αντωνόπουλος Φ. (71’ Καραμήτρος), Μήλιος Γ., Μηλιάτης, Μόσχος, Παπαθανασίου, Μαντζάνας (58’ Τσόπρας),

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Αποστόλου, Καραμαλέγκος, Φουληράς (55’ Κυριακού), Λουδοβάρης Σ., Παπουτσής, Πατσίκας, Σιαραφέρας, Λουδοβάρης Α. (46’ Κανάτσιος), Σταυροθεόδωρος, Μαλεγκάνος (70’ Πήτας), Εστιάδης

Ομόνοια Βογατσικού – Παναργειακός 2-2

Δεν «Χ» άρηκε κανείς στο ματς «Ομόνοια» Βογατσικού- Παναργειακός

«Αρκούδες» και «κοκκινόμαυροι» διαφήμισαν το ποδόσφαιρο σε μια κόντρα που θα μπορούσαν και οι δύο να πάρουν τη νίκη, αλλά, τελικά, συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο σκορ 2-2

Σε ένα ματς με μπόλικο σασπένς, που είχε τέσσερα γκολ, αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν και πλούσιο θέαμα, τελικά, «Ομόνοια» Βογατσικού και Παναργειακός, ικανοποιώντας και τον πιο απαιτητικό ποδοσφαιρόφιλο, μοιράστηκαν εξίσου τις εντυπώσεις και τους βαθμούς από έναν, έπειτα από το τελικό σκορ 2-2, με αποτέλεσμα οι «αρκούδες» να διατηρήσουν την 5η θέση στη βαθμολογία χωρίς να απολέσουν τη διαφορά των έξι πόντων που τις χωρίζει από τον έκτο Νταηλάκη, ενώ οι «κοκκινόμαυροι» του Άργους Ορεστικού, μετά από τη νίκη με σκορ… μαμούθ (1-12) της «Αστραπής» στο Καλοχώρι, αισθάνονται, πλέον, «καυτή» την ανάσα της, καθότι η μεταξύ τους διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους.

Έτσι, η «μάχη» για την κατάκτηση της 3ης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα, αποκτάει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Σε ό, τι, τώρα, σχετίζεται με την «ακτινογραφία» του αγώνα και τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος, αξίζει να σημειωθεί, πως πρώτοι… λογαριασμό στο παιχνίδι άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 5’ με τον Θεοδωρίδη, που σημάδεψε δίχτυα για το 1-0, ενώ πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το προβάδισμά τους, δύο λεπτά αργότερα (7’), σειρά να πανηγυρίσει πήρε ο Παναργειακός, που έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με γκολ του Αϊραντζή.

Πάνω, ωστόσο, στη… δίνη της εξαιρετικής εικόνας που είχε η αναμέτρηση, οπότε η μπάλα ανεβοκατέβαινε από περιοχή σε περιοχή και κρατούσε ψηλά το ενδιαφέρον των φιλάθλων, οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη πήραν- εκ νέου- «κεφάλι» στο σκορ στο 30’, με σκόρερ τον «συνήθη ύποπτο» Χρήστο Νούλα, που βρήκε δίχτυα για το 2-1, ενώ στα… χασομέρια του α’ ημιχρόνου (45’+ 2’), ο Λαζαρίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε την «πλάστιγγα» του αγώνα στα ίσα (2-2), το οποίο σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο έως τη λήξη του ματς κι έδωσε από έναν βαθμό στις δύο ομάδες.

Τέλος, αξίζει να υπογραμμιστεί, ότι στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, οι «κοκκινόμαυροι» του Δημήτρη Λαζαρίδη, σε μια προσπάθειά τους να φύγουν νικητές από το Βογατσικό, έκαναν δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων, που στάθηκαν τυχεροί στις πολύ καλές ευκαιρίες που δόθηκαν για γκολ στους φιλοξενούμενούς τους, αποφεύγοντας τελικά  το γκολ που θα τους χάριζε την ήττα.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Κοτεκίδης, Πανταζής

«ΟΜΟΝΟΙΑ» ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής, Τομόπουλος, Γιαννάκης, Μπλιάγκας, Τσιαπατώρης, Τριανταφύλλου (Κράιμ), Δίμτσιος (Πατσογιάννης Γ.), Θεοδωρίδης, Τσάμης Σπ. (Σκανδάλης), Τσολακάκης, Νούλας

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Δινάδης, Φυτανίδης, Χαραλαμπίδης, Αιραντζής, Χότζα, Λαζαρίδης, Ζενελάκ, Σιδηρόπουλος, Γαιτανάκης, Μπάτζιος, (αλλαγές: Τσιάτσος Λ., Μπαράκης, Λάκης Γ., Βακόπουλος)

ΠΑΟ Καλοχωρίου – Αστραπή Μεσοποταμίας 1-12

Σαρωτικό πέρασμα της «Αστραπής» από το Καλοχώρι

«Μάτωσε» τα δίχτυα του ΠΑΟ δώδεκα φορές και μία τα δικά της, στο τελικό σκορ 1-12

Ο τοπικός ΠΑΟ, που ξεκίνησε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, λογικό ήταν να «πνιγεί» στην… πλημμύρα των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι κατέρριψαν το ρεκόρ επίτευξης τερμάτων σε έναν αγώνα στη φετινή σεζόν, πετυχαίνοντας συνολικά δεκατρία, μιας και το γκολ της… τιμής (1-3) για τους γηπεδούχους σημειώθηκε από αυτογκόλ του Ιωαννίδη!

Στην ταινία «Το Εξπρές του Μεσονυκτίου», που, ως γνωστόν, βασίζεται σε αληθινή ιστορία, ένας Αμερικανός βρίσκεται φυλακισμένος στην Τουρκία και υφίσταται πάμπολλα βασανιστήρια, αδυνατώντας, ωστόσο, να αντιδράσει και να βάλει τέλος στο μαρτύριό του.

Ε, κάπως έτσι πρέπει να ένιωσαν οι παίκτες του ΠΑΟ Καλοχωρίου στο γήπεδό τους, όπου στην αναμέτρησή τους με τους «κιτρινόμαυρους» της Μεσοποταμίας δεν μπόρεσαν να αποφύγουν έναν ακόμη διασυρμό, τον μεγαλύτερο στο τρέχον πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να μείνουν κολλημένοι στον «πάτο» της βαθμολογίας με έναν μόλις πόντο  ενεργητικό και, πλέον, η επιστροφή τους στη Β’ κατηγορία να θεωρείται από πολλούς ως δεδομένη, καθότι το πρόγραμμά τους στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν για να λήξει το πρωτάθλημα είναι  εξαιρετικά δύσκολο.

Από τα πέντε, λοιπόν, παιχνίδια που έχει να δώσει ο ΠΑΟ μέχρι το πέσιμο της «καρό σημαίας», τα τρία από αυτά έχουν να κάνουν με «μάχες» κόντρα σε ισχυρούς αντιπάλους, όπως : Παναργειακό (εντός), «Ομόνοια» Βογατσικού (εκτός), Καλλιθέα (εντός), ενώ ματς που μπορεί να προσδοκά ένα  θετικό αποτέλεσμα, είναι αυτό μετά το Πάσχα στο Χιλιόδενδρο με τον «Κεραυνό», ο οποίος «καίγεται» και ο ίδιος για τους βαθμούς της νίκης, και εκείνο στο πέσιμο της αυλαίας της σεζόν με τον «Γράμμο» Μαυροχωρίου (εντός).

Έτσι, όπως ο καθένας αντιλαμβάνεται, το «έργο» του ΠΑΟ Καλοχωρίου για την παραμονή του στην κατηγορία των «μεγάλων» ομάδων του νομού μας είναι τρομερά δύσκολο και μόνο σε ένα θαύμα μπορεί να εναποθέσει τις ελπίδες του πλέον, και όπου «θαύμα», να πετύχει τέσσερις τουλάχιστον νίκες στα προαναφερόμενα ματς και οι δύο υπόλοιποι «μνηστήρες» της παραμονής, Α.Ε. Γραμμοχωρίων και «Κεραυνός» Χιλιοδένδρου να μην μπορέσουν να κάνουν «κτήμα» τους ούτε έναν βαθμό.

Αναφορικά, τώρα, με τη διακύμανση του τελικού αποτελέσματος, αυτό άρχισε να διαμορφώνεται στο 10ο λεπτό με το γκολ (0-1) που σημείωσε ο Πασόλλη, ενώ ακολούθησαν τα τέρματα που πέτυχαν οι: Παλαιοδήμος στο 13’ το 0-2, Κοκοβίδης το 0-3 στο 18’, Ιωαννίδης (αυτογκόλ) το 1-3 στο 27’,  Παλαιοδήμος το 1-4 στο 28’, Ταρέλλι το 1-5 στο 40’, που ήταν και σκορ του α’ ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη σημάδεψαν δίχτυα οι: Καραμανίδης το 1-6 στο 46’, Δημητριάδης το 1-7 στο 48’, Καραμανίδης το 1-8 στο 51’, Ταρέλλι το 1-9 στο 59΄, Καραμανίδης το 1-10 στο 71’, Ταρέλλι το 1-11 στο 81’ και Καραμανίδης το 1-12 στο 86’, βάζοντας, παράλληλα, με το τέταρτο προσωπικό του γκολ  στο παιχνίδι, το … κερασάκι στην τούρτα της πιο ευρείας νίκης της «Αστραπής» στο τρέχον πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Τζάμος, Γιαμπάνης, Καρασούλας

ΠΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ: Κλαζίδης, Αμανατίδης, Καλλιμάνης Σ., Σαρβανίδης, Νικολόπουλος, Καραβασίλης, Ιλαντζίδης, Σπυρόπουλος

«ΑΣΤΡΑΠΗ» ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Κωνσταντίνου, Πασόλλη, Ξανθόπουλος (46’ Δημητριάδης),  Ιωαννίδης (46’ Λαμπριανίδης), Παπαθωμάς, Μούσιας, Ψωμιάδης, Καραμανίδης, Κοκοβίδης (64’ Νικολάου), Ταρέλλι, Παλαιοδήμος

Δόξα Αμπελοκήπων – Κρόνος 2-2

Ο Κρόνος πάλεψε στους Αμπελόκηπους, μόχθησε, ίδρωσε και, τελικά, δικαιώθηκε στα… χασομέρια (90’+3’), οπότε ισοφάρισε σε (2-2)

Μπορεί οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων να είχαν τη διάθεση να παλέψουν, αλλά και τη σοβαρότητα που απαιτούνταν στην εντός έδρας αναμέτρησή τους με τον «διψασμένο» για βαθμό ή βαθμούς Κρόνο, προκειμένου να συνεχίσουν στον… ασφαλτοστρωμένο δρόμο των πρόσφατων τριών επιτυχιών τους, ωστόσο, η… θεά τύχη τους επιφύλαξε άσχημο «παιχνίδι» σε αυτό το ματς, καθώς τους γύρισε την «πλάτη» της στις καθυστερήσεις (90’+3’).

Στο χρονικό, λοιπόν, εκείνο σημείο δέχθηκαν την ισοφάριση (2-2) και, μάλιστα, από έναν παίκτη, τον Τάσο Νικολάου, που πέρυσι αγωνίζονταν με τα χρώματά τους, ενώ ο εν λόγω σήμερα ποδοσφαιριστής των «κυανόλευκων» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, ήταν και ο πρωταγωνιστής της ομάδας του στο 1-1 στο 42ο λεπτό.

Κατά τ’ άλλα, το παιχνίδι αυτό καθαυτό, γεγονός είναι, ότι διέθετε αρκετά καλό ρυθμό, αλλά κι ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ η εξέλιξή του και- κυρίως- το αποτέλεσμά του, σε αυτό που προϊδέαζε τον καθένα, ήταν πως θα βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες, μιας και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τους ήταν εφάμιλλα, ενώ τα ποσοστά κατοχής της μπάλας μοιρασμένα εξίσου.

Έτσι, θα έλεγε κανείς, πως παρότι ο Κρόνος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ματς, πήρε αυτό που του αναλογούσε στο χορτάρι, τον υπερπολύτιμο, δηλαδή, γι’ αυτόν βαθμό της ισοπαλίας, χάριν του οποίου έκανε τους πόντους του 18 και δύναται, πλέον, να βλέπει πιο αισιόδοξα την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ, ταυτόχρονα, δικαίωσε όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι και πίστευαν πως η «μπίλια» του ματς θα… κάτσει στο «Χ».

Τέλος, να σημειωθεί, ότι το προβάδισμα στο σκορ πήρε πρώτη η «Δόξα» στο 35’ με τον Λάζαρο Τρυφόπουλο, που με το γκολ (1-0) που πέτυχε, έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό του για τη γιορτή του, ενώ το (2-1) σημείωσε στο 67΄ο Περσίδης.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Παυλάκου, Ζαρομυτίδου

«ΔΟΞΑ» ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ανδρεόπουλος, Τρυφόπουλος Λ., Σουκαλόπουλος, Γεωργιάδης Χ., Ντίμτσιος, Μελισσανίδης, Μιχαλόπουλος Χ., Γεωργιάδης Α. (46’ Βλάχου), Ζυγούρας (54’ Περσίδης), Ευαγγελίδης (64’ Τρυφόπουλος Σ.), Μιχαλόπουλος Ν.

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής, Νικολάου Μ., Χούσκα, Στρυμπώνης, Τσαμαντουρίδης, Παπαχρήστου, Γιώσης, Γεωργόπουλος, Κυριζάκης, Κρανιάς, Νικολάου Α.

Γράμμος Μαυροχωρίου – ΑΣ Νταηλάκης 0-0

Όλα «μηδέν» στο ματς «Γράμμος» Μαυροχωρίου- Νταηλάκης

Στο «στείρο» 0-0, η …πηγή του κακού ήταν ο «στρατηγός» άνεμος

Σε ένα παιχνίδι χωρίς μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αυτό ανάμεσα στον γηπεδούχο «Γράμμο» Μαυροχωρίου και τον Νταηλάκη, ενώ όσοι έσπευσαν να το παρακολουθήσουν έτρεφαν ελπίδες ότι θα απολαύσουν καλό θέαμα, τελικά, απογοητεύτηκαν, μιας και οι δύο ομάδες, ελέω του πολύ δυνατού αέρα που φυσούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφεραν να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, με αποτέλεσμα η εν λόγω αναμέτρηση να πάρει τον χαρακτήρα της «νερόβραστης σούπας», η οποία πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Ρόντσης, Μπεζανάς

«ΓΡΑΜΜΟΣ» ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Κοκκινίδης, Γραντσάρης (46’ Λοτσάι), Μπιτζίκος, Σαχινίδης, Παπαχρήστου, Τριανταφύλλου, Καραμήτρος, Φιλκοτσίδης (46’ Μαλεγκάνος), Ντούκας, Βαενάς, Δημάρης

Α.Σ. ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ: Μητσόπουλος, Παπαηλιάδης 46’ Ποντίκης), Νικολάου, Ταχματζίδης Α. 46’ Παντελίδης), Σαββόπουλος Κ., Τράϊκος (58’ Τζιώτζης), Σαμαράς, Σαββόπουλος Ε., Χαραλαμπίδης, Τσακλίδης, Καραγιαννίδης

Δόξα Κορησού – ΑΕ Γραμμοχωρίων 1-1

«Τράκαρε» δις στα δοκάρια η «Δόξα» Κορησού

Με την τύχη τους τα… έχουν οι «μαυραετοί»  στο ματς με τα «ελάφια, μιας και σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια, θεωρώντας το τελικό αποτέλεσμα (1-1) άδικο

Το γεγονός ότι η Α.Ε. Γραμμοχωρίων βρίσκεται σε δυσχερέστατη βαθμολογική θέση και δίνει τον «υπέρ πάντων αγώνα» για να αποφύγει τον υποβιβασμό από την κατηγορία, απ’ ό, τι φάνηκε, ουδόλως απασχολούσε τη γηπεδούχο «Δόξα» Κορησού, της οποίας οι παίκτες, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησής τους με τα «ελάφια», έδειξαν να θέλουν το παιχνίδι και να κυνηγούν με πάθος τη νίκη.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, που είχαν ως στόχο να αποκομίσουν βαθμό ή βαθμούς από το εν λόγω ματς, αλήθεια είναι, ότι κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των δύσκολων περιστάσεων και να πάρουν τον έναν πολύτιμο πόντο της ισοπαλίας, έχοντας, όμως, και την τύχη με το μέρος τους, καθότι, όπως προαναφέρθηκε, είδαν τα δοκάρια τους να τραντάζονται δύο φορές, με το ένα δε, να αφορά εκείνο στο 90’, όταν ο Γάκιας ατύχησε να σημαδέψει δίχτυα.

Το έτερο δοκάρι αφορούσε εκείνο στο α’ ημίχρονο του Άκη Σαλτσογλίδη, ο οποίος, συνάμα, ήταν και πρωταγωνιστής στο 1-0 του 10ου λεπτού, ενώ οι παίκτες του Μπάμπη Θεοχάρη, ευτύχησαν να πετύχουν το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης στο 80’, όταν ο Λιάπης νίκησε τον Κολλάρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό σκορ 1-1.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι «μαυραετοί» τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μιας και ο Σαλτσογλίδης αποβλήθηκε στο 90’ με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα, για διαμαρτυρία προς τον α’ βοηθό κ. Πρεσπάρη.

Διαιτητές: Σιδερίδης Β., Πρεσπάρης, Σιδερίδης Χ.

«ΔΟΞΑ» ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Μπίρτσιος (30’ Στούμπος), Μαρκόπουλος (77’ Πνευμονίδης), Τσόπρας, Κράτσιος, Παπαϊωαννίδης, Κουζίνας, Μελλίδης, Σαλτσογλίδης, Γάκιας, Μηλιάτης Γ. (60’ Μηλιάτης Δ.)

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Πετσώνης, Αποστολίδης, Τσουλουκίδης, Μπορόζης, Παπαρίζος (78’ Γακίδης), Λιάπης Π., Νίκας (88’ Μήλιας), Κενανίδης, Λιάπης Α., Γαλάτης, Τράσιας