Το πανόραμα των επτά αναμετρήσεων και οι διαμορφώσεις στα σκορ… Η ανάλυση ολόκληρης της αγωνιστικής από τον Δαμιανό Δέλλιο.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ- ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ 1-0

Με την… ψυχή στο στόμα η νίκη του Μέγα Αλέξανδρου

Τεντώθηκε σαν λάστιχο μέχρι να «γράψει» το 1-0 στο 82’

Ο Χρήστος Γανόλης ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, καθώς με δικό του γκολ στο 82’ η Καλλιθέα λύγισε τη σθεναρή αντίσταση των «αρκούδων» του Βογατσικού και πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» με σκορ 1-0, αυξάνοντας, παράλληλα, τις πιθανότητές της να κατακτήσει τον τίτλο σε ποσοστό 90% +

Λένε και όχι άδικα, ότι «η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή», ρήση που, αναντίρρητα, πατάει «γάντι» στην αναμέτρηση του Μέγα Αλέξανδρου με την Ομόνοια Βογατσικού, στην οποία οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση, για να πανηγυρίσουν την «ολόχρυση» νίκη τους με σκορ 1-0, χρειάστηκε να υπερβάλλουν εαυτούς, μιας και οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη έδειξαν να είναι πρόθυμες να βάλουν σε μπελάδες τους γηπεδούχους.

«Χλωμό» το α’ ημίχρονο, με… χρώμα η επανάληψη

Κατά γενική ομολογία, το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανιαρό και δεν είχε να επιδείξει κάτι το αξιόλογο από πλευράς θεάματος, μιας και οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε «μάχες»- κύρια- στη μεσαία γραμμή, μη επιτρέποντας η μία στην άλλη να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις εστίες τους, με αποτέλεσμα το 0-0 να προκύψει ως φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων στο χορτάρι.

Ωστόσο, στην αρχή της επανάληψης, γεγονός είναι, ότι γηπεδούχοι μπρος στην αδήριτη ανάγκη τους να φτάσουν στο «τρίποντο» ανέβασαν… ταχύτητα, απειλώντας σε διάστημα δέκα λεπτών (46’-56’) δύο φορές τα γκολπόστ του Μακρή, με τον τελευταίο, όμως, να λέει «όχι» με εντυπωσιακές αποκρούσεις τόσο στο κοντινό σουτ του Γανόλη όσο και στο, επίσης κοντινό, σουτ του Μήνου.

Τελικά, η εδαφική υπεροχή του Μέγα στο β’ ημίχρονο, είχε ως αποτέλεσμα να του… κάτσει η «γλύκα» του γκολ στο 82’, όταν ο Γανόλης με διαγώνιο σουτ από δεξιά σημάδεψε δίχτυα για το 1-0, χαρίζοντας στην ομάδα του, αρχικά, το +3 στην κορυφή της βαθμολογίας, που, όμως, έπειτα από το ισόπαλο (2-2) του Ηρακλή με τον Νταηλάκη, έγινε +5.

Διαιτητές: Γκλαβίνας, Ρόντσης, Ζιώγος

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Σίσκος, Τσόπρας, Τάσιος, Μήνος, Στεργίου, Σαλβαρίνας, Αντωνιάδης, Ευαγγέλου (37’ Βρέστα), Γανόλης, Παπαδόπουλος (88’ Ιωσηφίδης), Χασάι (67 Παπαθανασίου)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής, Θεοδωρίδης, Ευγενιάδης (90’ Καπαχτσής) , Τομόπουλος, Σάρρας, Γιαννάκης (75’ Κράιμ), Σκανδάλης (88’ Θώμου), Τσάμης, Νούλας, Μπλιάγκας (84’ Πατσογιάννης Δ.), Τσολακάκης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ- Α.Σ. ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ 2-2

Δια«Χ»ειριστής του τίτλου ο Νταηλάκης

Οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη χάλασαν τα σχέδια των «πράσινων» της Πολυκάρπης για νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση και με το ισόπαλο (2-2) τους έθεσαν σε ποσοστό 90% +  εκτός διεκδίκησης του νταμπλ

Σε πείσμα όχι μονάχα της λογικής αλλά και της φαντασίας, δεδομένων των αναλογιών σε ό, τι αφορά τη δυναμικότητα μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς και των κινήτρων που η καθεμία είχε, το τελικό σκορ 2-2 ανάμεσα στον Ηρακλή Πολυκάρπης και τον Νταηλάκη φαντάζει- κατά μία έννοια- εξωπραγματικό.

Ωστόσο, ο τρόπος που οι «πράσινοι» του Ρούλη Κυβεντίδη διαχειρίστηκαν το παιχνίδι, αναμφίβολα, δεν ήταν ο ενδεδειγμένος, μιας και τους έλειπε εκείνο το κάτι που θα τους καθιστούσε «αφεντικά» στον αγωνιστικό χώρο, και αυτό το κάτι δεν ήταν άλλο από την έλλειψη ενέργειας στο παιχνίδι τους, σε αντίθεση με τους «κυανόμαυρους», που είχαν γεμάτες τις… μπαταρίες τους και ήταν πρόθυμοι να αντιπαρατεθούν σαν ίσοι προς ίσους με τους πολύ πιο έμπειρους και ισχυρούς αντιπάλους τους.

«Κεφάλι» στο σκορ (1-0) πήρε ο Ηρακλής, αλλά ο Νταηλάκης έφερε… τούμπα (1-2) το ματς κι έκανε τους «πράσινους» να τρέχουν και να μην φτάνουν για την ισοφάριση

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 13΄με τον Παπαθανασίου πήραν το προβάδισμα στο σκορ (1-0), ωστόσο, δεν πρόλαβαν να το χαρούν, καθώς ένα λεπτό αργότερα (14’), ο Νταηλάκης ισοφάρισε σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κυριάκου Σαββόπουλου.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο πριν την εκπνοή του α’ ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 44’, ο Καραγιαννίδης σημαδεύοντας δίχτυα, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου σαρανταπενταλέπτου με προβάδισμα στο σκορ (1-2).

Τελικά, η προσπάθεια του Ηρακλή στα λεπτά της επανάληψης να σώσει ό, τι μπορεί στο παιχνίδι, είχε σαν αποτέλεσμα να πετύχει την ισοφάριση (2-2)  στο 86’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμπαρτζή, ενώ, αξίζει να σημειωθεί, πως οι «πράσινοι» του Ρούλη Κυβεντίδη είχαν και δύο δοκάρια, με τον Βασίλη Μηλιάτη στο 46′ και τον Γιώργο Μαντζάνα στο 72′.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Χατζής, Τσέλας

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Αντωνόπουλος Γ (50’ Αμπαρτζής), Ρέντας, Τσαρνέλας (60’ Μόσχος), Τερέζιου, Σίμος, Μήλιος, Μηλιάτης, Τσόπρας (46’ Γάκκιας), Παπαθανασίου, Μαντζάνας

Α.Σ. ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ: Ταχμαζίδης Α., Αμπαρτζής, Παντελίδης, Ποντίκης, Σαββόπουλος Κ., Τράικος, Ζάχος (88’ Νικολάου), Σαββόπουλος Ε., Χαραλαμπίδης (90’ Ταχμαζίδης Λ.), Τσακλίδης, Καραγιαννίδης (83’ Διακογιάννης)

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ- Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ 5-0

«Τέλη» φιλοξενίας… πλήρωσε ο Κάστορας
στη Μεσοποταμία

Δεν μπόρεσαν οι «βυσσινί» να βρούνε τρόπους να αντιπαρατεθούν στα ίσα με τους επιβλητικούς «κιτρινόμαυρους» της Αστραπής, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με σκορ 5-0

Τα προγνωστικά που ήθελαν την Αστραπή Μεσοποταμίας να «καθαρίζει» εύκολα ή σχετικά εύκολα τον Κάστορα στο… σπιτικό της επιβεβαιώθηκαν και με το παραπάνω, αφού οι παίκτες του Γιώργου Σαββίδη, αντιμετωπίζοντας κάποια προβλήματα με το γκολ μέχρι το 39ο λεπτό, οπότε και σημείωσαν το 1-0, στη συνέχεια, αλήθεια είναι, ότι έκαναν «πάρτι» στην περιοχή των «καστόρων», υποχρεώνοντάς τους να βγάλουν από το πλεκτό τους άλλες τέσσερις φορές την μπάλα και, κατά συνέπεια, να γνωρίσουν τη δυσκολοχώνευτη ήττα με σκορ 5-0.

Ο ανελέητος, λοιπόν, «βομβαρδισμός» της εστίας του… ξεκίνησε με γκολ (1-0) του Ταρέλλι στο 39’ και συνεχίστηκε με τρεις εκπυρσοκροτήσεις του «όπλου» του πρώτου σκόρερ του τρέχοντος πρωταθλήματος Γρηγόρη Καραμανίδη στο 45’+1’ , 71’  και 79’, χάριν των οποίων ο δείκτης του σκορ ανέβηκα στο 4-0, ενώ  τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα διαμόρφωσε στο 85’ ο Ταρέλλι, σημαδεύοντας δίχτυα για το τελικό 5-0.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Ζαρομυτίδου, Λυρογιάννης

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Κωνσταντίνου, Λαμπριανίδης, Ξανθόπουλος, Νικολάου, Σιοπόβου, Μούσιας, Ψωμιάδης, Τσακλίδης, Πασσόλη, Ταρέλλι, Καραμανίδης

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Καραμαλέγκος, Φουληράς (53’ Κυριακού), Λουδοβάρης Σ. (72’ Κανάτσιος), Παπουτσής, Πατσίκας, Σιαραφέρας, Λουδοβάαρης Α., Αποστόλου, Μαλεγκάνος (67’ Σιάντσης), Εστιάδης

ΠΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ- ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 1-12

«Σαρωτικό» πέρασμα του Παναργειακού από το Καλοχώρι

Νίκησε… κατά κράτος τον ΠΑΟ, πετυχαίνοντας μια ντουζίνα γκολ στο τελικό σκορ 1-12

Στο γήπεδο του Καλοχωρίου, κόντρα στον υποβιβασμένο από την κατηγορία των «μεγάλων» ομάδων του τοπικού μας ποδοσφαίρου ΠΑΟ, ήταν επόμενο πως ο Παναργειακός δεν θα αντιμετώπιζε κανένα απολύτως πρόβλημα για να επιστρέψει στις νίκες, έπειτα από το 2-2 στο Βογατσικό.

Έτσι, πετυχαίνοντας το μεγαλύτερο σε έκταση «τρίποντό» του στη φετινή σεζόν με σκορ 1-12, παρέμεινε σε τροχιά διεκδίκησης τη 3ης θέσης στη βαθμολογία, έχοντας, όμως, τους ίδιους πόντους (48) με την Αστραπή, που βρίσκεται πάνω από αυτόν λόγω καλύτερου συντελεστή στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Η καλή μέρα για τον Παναργειακό φάνηκε από την αρχή…

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 5ο λεπτό και οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν στη θέση του «σοφέρ», όταν ο Φυτανίδης σημάδεψε δίχτυα για το 0-1, ενώ ο… χορός των γκολ συνεχίστηκε σε ρυθμό καταιγιστικό μέχρι το 32’, διάστημα στο οποίο σκοράρισαν για το 0-2 στο 9’ ο Γαϊτανάκης, για το 0-3  στο 14’ ο Μπαράκης, για το 0-4 στο 17’  ο Μπάτζιος, για το 0-5 στο 24’ ο Αϊραντζής, για να διαμορφώσει ο τελευταίος και τα αριθμητικά δεδομένα του α’ ημιχρόνου «γράφοντας» το 0-6 στο 34’.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48’, σειρά- εκ νέου- να πετύχει γκολ πήρε ο Γαϊτανάκης, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-7, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 56’ σημείωσε και το 0-8. Εννέα λεπτά αργότερα (65’), γκολ πανηγύρισε και ο Κυδωνάκης, «γράφοντας» το 0-9, ενώ στο 67’ έκανε διψήφιο τον αριθμό τερμάτων του Παναργειακού ο Κόζαρης, καθώς πέτυχε το 0-10. Στο προαναφερθέν, ωστόσο, λεπτό, ο… χορός των γκολ από πλευράς «κοκκινόμαυρων» πήρε μια μικρή αναβολή, μιας και στο 71’ ο Σαββίδης πέτυχε το γκολ της… τιμής για τον ΠΑΟ, μειώνοντας σε 1-10. Το γκολ αυτό, όμως, των «κιτρινόμαυρων» του Καλοχωρίου, κατά πως φάνηκε, ενόχλησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανταπέδωσαν στο 75’ με τον Βιέρο, που σημείωσε το 1-11, ενώ το… κερασάκι στην «τούρτα» της ευρείας νίκης του Παναργειακού έβαλε στο 77’ ο Κυδωνάκης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 1-12.

Διαιτητές: Τζάμος, Παυλάκου, Πανταζής

ΠΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ: Σατατάς, Αμανατίδης Χ., Καλλιμάνης (46’ Σαββίδης Κοσμάς), Σαββίδης Κων/νος, Δημητρίου, Καραβασίλης, Κεσίδης, Κλαζίδης, Νικολόπουλος, Αμπατζίδης, Χριστόπουλος (11’ Αμανατίδης Δ.)

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Τσιάτσος Σ., Σιδηρόπουλος, Φυτανίδης, Τσιάτσος Λ. (34’ Λάκης), Δινάδης (23’ Βιέρος), Μπαράκης, Λαζαρίδης (46’ Κυδωνάκης), Ιωαννίδης, Γαϊτανάκης, Μπάτζιος, Αϊραντζής

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ- ΚΡΟΝΟΣ 1-0

Νίκη στα… σημεία των «μαυραετών»

Σκέτη απόλαυση ήταν το παιχνίδι Δόξα Κορησού- Κρόνος, όμως, νικητές αναδείχθηκαν οι «μαυραετοί» με σκορ 1-0

Το απλόχερο χειροκρότημα όσων ήσαν τυχεροί και παρακολούθησαν τον αγώνα της Δόξας Κορησού με τον Κρόνο το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, απέσπασαν οι νεαροί και ταλαντούχοι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, καθότι οι περισσότερες από τις προσπάθειές τους καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς ήταν «χάρμα ιδέσθαι».

Και για να είμαστε ακριβείς στο τι σχολιάζουμε, οφείλουμε να αναφέρουμε πως στο α’ ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη ήταν εκείνοι που «έκλεψαν» τις εντυπώσεις, χωρίς, ωστόσο, να πετύχουν κάποιο γκολ, ενώ στην επανάληψη, ισορροπώντας το παιχνίδι οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη, κατάφεραν να αξιοποιήσουν μία από τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν στο 59’ σε μια περιπετειώδη φάση, κατά την οποία ο Διονύσης Μηλιάτης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επιστροφή της μπάλας στον αγωνιστικό χώρο, με νέο σουτ, αυτή τη φορά του Σιμάι, προέκυψε το τελικό σκορ 1-0.

Τέλος, αξίζει να υπογραμμιστεί, πως οι «κυανόλευκοι» είχαν μοναδική ευκαιρία να φύγουν με τον πόντο της ισοπαλίας από την Κορησό, όταν στο 90’+3’ είδαν τον Τίγκα να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης τον Γκέλι να παίρνει το ριμπάουντ και να αδυνατεί από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κολλάρα.

Διαιτητές: Τσιμόπουλος, Γιαμπάνης, Τριανταφυλλίδης

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Μπίρτσος, Μαρκόπουλος (56’ Στούμπος), Τσόπρας, Κράτσιος, Παπαϊωαννίδης, Κουζίνας, Μελλίδης, Μηλιάτης Δ. (87’ Μαυρομάτης), Γάκιας, Μηλιάτης Ε. (81’ Τρεμόπουλος)

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής, Νικολάου, Τίγκας, Τσαμαντουρίδης, Μιχαηλίδης (81’ Γκέλι), Χόσκα, Γεωργόπουλος (75’ Κρανιάς), Ριστάτσης, Κυριζάκης, Νικολάου Α., Παπαχρήστου

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ- ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 0-1

Το… βιολί της η Δόξα Αμπελοκήπων

Η «τρελή»,… πτήση των «μαυραετών» του Γιώργου Τομόπουλου το τελευταίο χρονικό διάστημα συνεχίστηκε και στο Μαυροχώρι, όπου πήραν δίκαια τη νίκη με σκορ 0-1 κόντρα στον Γράμμο

Με… μπούσουλα η Δόξα Αμπελοκήπων τις καλές και, συνάμα, πολύ παραγωγικές εμφανίσεις της στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις, χάρη στις οποίες έβαλε στο… κασελάκι της έντεκα (11) βαθμούς, πήγε το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο Μαυροχώρι, προκειμένου εκεί, από τη μία, να υπερτερήσει αγωνιστικά του Γράμμου και, από την άλλη, να μη χαλάσει το σερί των επιτυχιών της.

Και στις δύο, λοιπόν, επιδιώξεις τους οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων πήραν με άριστα το δέκα, 10 με τόνο, καθώς και καλύτεροι των αντιπάλων τους ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, και με το «τρίποντο» στις αποσκευές τους έφυγαν από το Μαυροχώρι, κάνοντας τους βαθμούς τους δεκατέσσερις στα τελευταία έξι ματς που έδωσαν.

Τέλος, το «νέκταρ» της νίκης γεύτηκε η Δόξα σε δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι της, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ζυγούρας στο 30’.

Διαιτητές: Σιδερίδης Β., Σιδερίδης Χ., Παπαδόπουλος

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Κοκκινίδης, Γραντσάρης, Μπιτζίκος, Σαχινίδης, Παπαχρήστου, Τριανταφύλλου Ε., Καραμήτρος, Λαμπρόπουλος (46’ Τοτονίδης), Φιλκοτσίδης, Ντούκας, Τριανταφύλλου Β.

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Μπίρτσος, Καραϊσκάκης (53’ Ζήρτας), Σουκαλόπουλος, Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος, Μελισσανίδης, Τρυφόπουλος Σ.(56’ Κώστας), Τρυφόπουλος Θ., Ζυγούρας, Ευαγγελίδης, Ηλιόπουλος (62’ Περσίδης)

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ- ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΙΛΙΟΔΕΝΔΡΟΥ 4-0

Σόου «ελαφιών»,… άφαντος ο Κεραυνός

«Ατσαλωμένη» η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, «εύθραυστος» ο Κεραυνός Χιλιοδένδρου, κατά συνέπεια άνετη νίκη με σκορ 4-0 της ομάδας του Μπάμπη Θεοχάρη, χάριν της οποίας απόκτησε «ζωή» και «χαρακτήρα

Σαν να βρίσκεται κανείς στο κέντρο μιας μεγαλούπολης και από τη βαριά ατμόσφαιρα που επικρατεί – λόγω των πολλών καυσαερίων- να περνάει σε ένα κατάφυτο από δέντρα μέρος και να αναπνέει με ανακούφιση πεντακάθαρο οξυγόνο. Αυτό θύμισε η νίκη της Α.Ε. Γραμμοχωρίων το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο γήπεδο των Μανιάκων επί του Κεραυνού Χιλιοδένδρου με σκορ 4-0, στο ντέρμπι της «ουράς» του βαθμολογικού πίνακα.

Στον κομβικής σημασίας, λοιπόν, αγώνα των δύο ομάδων για την τύχη τους στο φετινό πρωτάθλημα, αλήθεια είναι, ότι τα «ελάφια» έδειξαν να είναι  αποφασισμένα να τα… δώσουν όλα προκειμένου να κάνουν «κτήμα» τους τη νίκη, σε αντίθεση με τους «ερυθροκίτρινους» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, που εμφανίστηκαν στο χορτάρι με έλλειψη προσανατολισμού και χωρίς ενέργεια στις προσπάθειές τους, με αποτέλεσμα όσοι παρακολουθούσαν από κοντά το παιχνίδι να μη χρειαζόταν και ιδιαίτερες γνώσεις από ποδόσφαιρο για να καταλάβουν κατά που έγερνε η… ζυγαριά του ματς.

Έτσι, οι γηπεδούχοι, που το.. έλεγε η ψυχή τους αλλά και τα πόδια τους, ξεκινώντας στο παιχνίδι με έναν εξέχοντα δυναμισμό, κατάφεραν στο 10’ να απειλήσουν για πρώτη φορά με αξιώσεις την εστία του Τερζίδη, όμως, το σουτ του Γαλάτη βρήκε το δοκάρι, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα (14’) το γκολ (1-0) του Παπαδάμου, που λειτούργησε ως έξτρα δυναμωτικό για την κυριαρχία τους στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Στο 38ο λεπτό δε, ο δρόμος των «ελαφιών» για τη νίκη έγινε ακόμη πιο ευκολοδιάβατος, μιας και ο Κεραυνός έμεινε με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Ιωαννίδη.

Το γεγονός, λοιπόν, αυτό, ήταν, αν μη τι άλλο, «βούτυρο στο ψωμί» για την Α.Ε. Γραμμοχωρίων, που εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική της υπεροπλία έκανε στο 49’  τα τέρματά της δύο (2-0) με σκόρερ τον Λιάπη Α., ενώ στο 51’ ο Γαλάτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε «αέρα» τριών γκολ (3-0) στην ομάδα του, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (4-0) στο 59’ ο Τράσιας και, παράλληλα, να χαρίσει το πλεονέκτημα στην ομάδα του σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Κεραυνό, ο οποίος στον α’ γύρο είχε νικήσει με 4-1.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Δημητριάδης, Κοτεκίδης

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Πετσώνης, Αποστολίδης, Νίκας, Μπορόζης, Παπαρίζος, Λιάπης Π., Κενανίδης, Τράσιας (83’ Αποστόλου), Λιάπης Α. (70’ Μήλιας), Γαλάτης, Παπαδάμου (64’ Τσουλουκίδης)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΙΛΙΟΔΕΝΔΡΟΥ: Τερζίδης Π., Ιωαννίδης, Ντίμτσιος (54’ Κυριζάκης), Τερζίδης Γ., Σιανής (68’ Αθανασιάδης), Μπάρμπας, Μητρούσης, Κυριακόπουλος, Καραμανίδης, Παπουτσίδης (84’ Αποστόλου), Ολοκτσίδης.