Πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα η πρώτη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Καστοριάς, με έξι ομάδες να… κόβουν εισιτήριο για την επόμενη

Να υπενθυμίσουμε ότι οι αγώνες που πραγματοποιήθηκαν ήταν μονοί, χωρίς παράταση και συμμετείχαν οι δώδεκα ομάδες της Α΄ Κατηγορίας και οι δύο ομάδες της Β΄ Κατηγορίας που δήλωσαν συμμετοχή.

Ας τα πάρουμε, όμως, με την σειρά. Η Αστραπή Μεσοποταμίας πήρε το διπλό με σκορ 1-2 από τον Γράμμο Μαυροχωρίου με ανατροπή και μάλιστα, παίζοντας με παίχτη λιγότερο (δεύτερη κίτρινη Ξανθόπουλος) από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Η ΑΕ Γραμμοχωρίων επιβλήθηκε στο γήπεδό της, του Νταηλάκη με το… φτωχό 1-0, το οποίο βέβαια, ήταν αρκετό για να της χαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Ο Παναργειακός πήρε εύκολα τη νίκη στο γήπεδο της Πολυκάρπης, επικρατώντας του τοπικού Ηρακλή με το ευρύ σκορ 0-7.

Η Δόξα Κορησού εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας του και πήρε τη νίκη από την Πεντάβρυσο με σκορ 1-0. Το ίδιο έκανε και η ΑΕ Βιτσίου που στο γήπεδό της πανηγύρισε την πρόκριση στην β΄ φάση του κυπέλλου, επικρατώντας της Δόξας Αμπελοκήπων με 2-1.

Το σκορ της ημέρες σημειώθηκε στο γήπεδο της Μεσοποταμίας, όπου και τα Λακκώματα επικράτησαν με 3-7 των τοπικών Ελπίδων. Ενώ ο αγώνας της Καστοριάς Β’ με τον ΑΟ Κάστωρ αναβλήθηκε.

Τέλος, να σημειωθεί πως κατόπιν κλήρωσης θα προκύψουν τα τέσσερα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης και οι αγώνες θα είναι μονοί χωρίς παράταση και σε περίπτωση ισοπαλίας θα πηγαίνει απευθείας στην διαδικασία των πέναλτι.