Με το δεξί ξεκίνησαν το 2023 Πολυκάρπη, Μαυροχώρι και Κάστορας – Στραβοπάτησαν τα Γραμμοχώρια

Ξεκίνησαν για το 2023 οι αγωνιστικές και σήμερα πραγματοποιήθηκε -με δύο παιχνίδια λιγότερο, βέβαια- η 10η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν δύο «άσσοι»ένα διπλό και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 8 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 13 φορές δίχτυα.

Ας τα πάρουμε, όμως, με την σειρά. Στο γήπεδο του Τοιχιού, ήρθε το δεύτερο… στραβοπάτημα της ΑΕ Γραμμοχωρίων, για φέτος (σ.σ. είναι η δεύτερη ισοπολία της), όπου αν και προηγήθηκε με δύο γκολ τελικά ήρθε ισόπαλη με την ΑΕ Βιτσίου με σκορ 2-2. Τα «ελάφια» πήραν πολύ γρήγορα το προβάδισμα και πιο συγκεκριμένα στο 6ο, μόλις, λεπτό με τον Γουίλιαμ Αντωνιάδη και στο 27′ κατάφεραν με τον Γρηγόρη Μήλιο να ανοίξουν την διαφορά σε δύο τέρματα. Η επανάληψη, όμως, ήταν πολύ διαφορετική και οι γηπεδούχοι με τον Τραϊανό στο 69′ μείωσαν σε 1-2 και στο 85′ ο Πόπης με το γκολ του χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με νίκη και μάλιστα με ανατροπή ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2023 ο Γράμμος Μαυροχωρίου, που επικράτησε του ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-1. Οι «κυανόμαυροι» αν και πήραν το προβάδισμα στο 34′, χάριν στο γκολ του Ρότσια και κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το 70′, τελικά μέσα σε δύο λεπτά είδαν τους κόπους τους να γίνονται… αέρας! Ο Φιλκοτσίδης στο 70′ έφερε και πάλι το ματς στα… ίσια (1-1) και στην αμέσως επόμενη φάση ο Γάκκιας έκανε την ανατροπή (2-1). Ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στην εκπνοή του αγώνα (88′) με τον Τούλη να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.

Με το δεξί μπήκε η νέα χρονιά για τον ΑΟ Κάστωρ που έφυγε από το γήπεδο των Αμπελοκήπων με το διπλό, επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 0-1. Το γκολ για τους «βυσσινί» πέτυχε στο 30′ ο Αναστασίου, ενώ να σημειωθεί πως θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Προδρομίδης (Κάστορα) είχε χαμένο πέναλτι στο 37′.

Τέλος, το ματς της αγωνιστικής έγινε στο γήπεδο της Πενταβρύσου, όπου ο Ηρακλής Πολυκάρπης απέδρασε -ύστερα από ένα παιχνίδι με δύο κόκκινες κάρτες, γκολ, πέναλτι και θέαμα- με το διπλό με σκορ 2-3. Την αρχή έκανε ο Τσαρνέλας στο 32′, βάζοντας τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ, στο 38′ ο τερματοφύλακας της Πενταβρύσου, Ευσταθιάδης, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και στο 40′ ο Στασινόπουλος έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι παρά την αλλαγή στις αριθμητικές ισορροπίες, κατάφεραν στο 65′ με τον Δρανιτσάρη να μειώσουν σε 1-2 και στο 67′ ο Ρέντας (Πολυκάρπης) είδε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα και έτσι, πλέον, έμειναν με ένα παίκτη λιγότερο και οι δύο ομάδες. Ο Λαζαρίδης στο 72′ από τα 11 μέτρα ισοφάρισε, όμως την τελευταία λέξη είπε ο Τσαϊρίδης στο 90′ και χάρισε στην ομάδα του, μια πολύτιμη νίκη.

Να σημειωθεί πως οι αγώνες μεταξύ της Δόξας Κορησού με τα Λακκώματα και της Αστραπής Μεσοποταμίας με τον Παναργειακό αναβλήθηκαν.