Μεγάλη νίκη των Γραμμοχωρίων κόντρα στην Αστραπή. Σε απόσταση… αναπνοής ο Παναργειακός

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η 6η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα να παραμένει αμετάβλητη.

Με το πολύ σημαντικό διπλό έφυγε από το γήπεδο της Οινόης η Α.Ε. Γραμμοχωρίων έχοντας επικρατήσει της Αστραπής Μεσοποταμίας με 0-2 και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Τα «ελάφια» με πρωταγωνιστή τον Νάκο κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ και πιο συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό του αγώνα, ενώ στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης έκανε και το 0-2 στο 87′, βάζοντας, έτσι, την… σφραγίδα του στην πολύ σημαντική νίκη της ομάδας του.

Διπλό πέτυχε και ο Παναργειακός κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων με 1-2 και παρέμεινε σε απόσταση… αναπνοής από τους πρωτοπόρους έχοντας διαφορά μόλις ενός βαθμού.

Οι «κοκκινόμαροι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 20′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (0-1) με τον Τσαμτσάκη, ενώ ο ίδιος πετύχει και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, 3 λεπτά αργότερα (0-2). Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με τον Κουσίδη στο 69. Ενώ οι «μαυραετοί» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με έναν παίκτη λιγότερο καθώς ο Πελαγίδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του διαιτητή στο 90′.

Λίγο πιο πίσω από τα Γραμμοχώρια βρίσκεται και η ΑΕ Βιτσίου η οποία πήρε εύκολα τη νίκη από την Πεντάβρυσο με το ευρύ σκορ 4-0. Τον… λογαριασμό άνοιξε ο Τραϊανός στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης (1-0) ενώ ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 12′. Το 3-0 έκανε ο Γκάτζιος στο 35′, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στα 75′.

Η Δόξα Κορησού πήρε τη νίκη στο γήπεδο της από τον Ηρακλή Πολύκαρπος με 3-0 και κρατήθηκε και αυτή κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «μαυραετοί» άνοιξαν το σκορ με το… καλημέρα (1ο λεπτό) με τον Λευτέρη Μηλιάτη, ενώ από πολύ νωρίς οι πράσινοι μείναμε με έναν παίκτη λιγότερο καθώς ο Βαγγέλης Καραμήτρος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή στο 34′. Ο Διονύσης Μηλιάτης στο 53′ έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα και στο 68′ ο Λευτέρης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αήττητος παρέμεινε στο γήπεδο του ο Γράμμος Μαυροχωρίου που επικράτησε με σκορ 2-1 του ΑΟ Κάστωρ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 20′ με τον Παντελή Γάκκια (1-0) και με τον ίδιο στο 30′ έκαναν το 2-0. Οι «βυσσινί» μείωσαν σε 2-1 στο 33′ με τον Προδρομίδη από το σημείο του πέναλτι, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Τέλος, ο ΑΣ Νταηλάκης, πήρε… ξεκούραστα τους τρείς βαθμούς, καθώς είχε αγώνα με τον Κεραυνό Χιλιοδένδρου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.