Πήρε το ντέρμπι με τον Παναργειακό η Ομόνοια Βογατσικού και πλέον απολαμβάνει τη… μοναξιά της κορυφής, αφού ο Ηρακλής Πολυκάρπης ήρθε ισόπαλος με τον Γράμμο Μαυροχωρίου, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας και βρίσκεται μόνος στη 2η θέση.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Η Ομόνοια Βογατσικού ήταν η κερδισμένη στο σημερινό ντέρμπι με τον Παναργειακό του οποίου και επικράτησε με σκορ 2-1. Οι «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 11ο λεπτό προηγήθηκαν με εξαιρετικό γκολ του Δημήτρη Λαζαρίδη. Ο Παναργειακός που είχε -κυρίως- αμυντικό ρόλο έφερε το ματς στα… ίσια στο 20′ με τον Παναγιώτη Μήλιο, όμως ο νεοαποκτηθέντας από την Κοζάνη, Νίκος Τραυλός, στο 33′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 2-1.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Νίκος Τραυλός έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανεβάσει τον πήχη του σκορ, όταν είδε το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γρηγόρη Κοσμίδη. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη, χάριν της οποίας πλέον βρίσκονται μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το τοπικό ντέρμπι μεταξύ του Γράμμου Μαυροχωρίου και του Ηρακλή Πολυκάρπης. Σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, οι «κυανόλευκοι» του Αποστόλη Ρέββα ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαδήλα.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη ανέβασαν στροφές, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ και στο 73′ ισοφάρισαν με τον Βαγγέλη Καραμήτρο, ενώ να σημειωθεί πως μετά το 80′ έμεινα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Τσιμόπουλος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Γιάννη Καραμήτρο αλλά και τον Παναγιώτη Παπαϊωάννου που βρισκόταν στον πάγκο.

Στην δεύτερη θέση με έναν βαθμό λιγότερο από τις «αρκούδες» του Βογατσικού, «σκαρφάλωσε» ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας που επικράτησε εύκολα στο ΔΑΚ Καστοριάς της ΑΕ Βιτσίου με το ευρύ σκορ 4-0. Οι «κυανοκίτρινοι» του Πασχάλη Δημητρίου είχαν το πάνω χέρι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και το… καθάρισαν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όπου και πέτυχαν τα 3 από τα 4 γκολ με τον Τσετεροκλή να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό, τον Γιάννη Χασάι να κάνει στο 20′ το 2-0 και τον Ραφαήλ Αποστολίδη το 3-0 στο 45. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και στο 65′ ο Νίκος Ντούκας διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Τη νίκη πανηγύρισε ο Νταηλάκης στο γήπεδό του, επικρατώντας της Δόξας Αμπελοκήπων με σκορ 1-0. Οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στους «μαυραετούς» του Ιορδάνη Ντίμτσιου, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακά τους που κατέβασε «ρολά». Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο γκολ στο 80′ με τον Δημήτρη Στρυμπώνη.

Στην 6η θέση… αναρριχήθηκε η Δόξα Κορησού που πήρε τη νίκη από τον ΑΟ Κάστωρ με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας από ένα γκολ (με πέναλτι και τα δύο) σε κάθε ημίχρονο έφτασαν στην 2η εντός έδρας νίκη και 4η συνολικά. Τα γκολ πέτυχαν από την άσπρη βούλα ο Μηλιάτης στο 40′ και ο Σαλτσογίδης στο 79′.

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν ΑΕ Γραμμοχωρίων και Πεντάβρυσος, που ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 22′ με τον Μίμη Παπαδόπουλο να ευστοχεί από τα 11 μέτρα, ενώ τα «ελάφια» ισοφάρισαν επίσης από το σημείο του πέναλτι στο 47′ με τον Γαλάτη.