Η Ιαπωνία έχασε από το γκολ του Μπέντναρεκ στο 59′, αλλά πήρε την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ 2018 γιατί είχε δύο κίτρινες κάρτες λιγότερες από την Σενεγάλη που αποκλείστηκε!

Εξαρχής ο όμιλος συγκέντρωνε το ενδιαφέρον, αφού οι ομάδες ήταν λίγο-πολύ ισοδύναμες, δίχως ξεκάθαρο φαβορί και γεμάτο μεγάλες «μάχες». Τελικά, όλα κρίθηκαν στο νήμα, αφού γκολ, ισοβαθμίες κι επιθέσεις στο τέλος ήταν σχεδόν ίδια και η Ιαπωνία, παρότι ηττήθηκε από την αποκλεισμένη Πολωνία με 1-0, προκρίθηκε, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Σενεγάλη, η οποία επίσης έχασε από την Κολομβία και μάζεψε και περισσότερες κάρτες στον όμιλο!

Από την έναρξη του αγώνα η Ιαπωνία έπαιξε συντηρητικά, προσεκτικά και δίχως ρίσκα, προσπαθώντας να προφυλάξει την ισοπαλία, που θα της έδινε την πρόκριση σε κάθε περίπτωση. Από την πλευρά της η «αρμάδα» του Λεβαντόφσκι έπαιζε για την τιμή των όπλων, διεκδικώντας στην επίθεση της πιθανότητές της για ευτυχές τέλος στον όμιλο.

Στο 32’ μάλιστα «άγγιξε» το προβάδισμα, με τον Καβασίμα να αποκρούει τη δυνατή κεφαλιά του Μπερεζίνσκι πάνω στη γραμμή, πριν οι Ασιάτες διώξουν σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μοναδική μεγάλη στιγμή στον αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που δεν περιλάμβανε αλλαγές στο σκορ σε κανένα από τα δυο παιχνίδια του ομίλου.

Αυτό δεν διατηρήθηκε στο β’ μέρος, όπου οι Πολωνοί συνέχιζαν να έχουν την κατοχή και να πιέζουν. Στο 54′ ο Ζιελίνσκι πέρασε προωθημένη μπαλιά στον Λεβαντόφσκι στην περιοχή, αλλά ο Καβασίμα βγήκε και μπλόκαρε έγκαιρα. Λίγα λεπτά αργότερα ωστόσο, είχε έρθει η ώρα τους να πανηγυρίσουν.

Στο 59’ ο Κουρζάβα εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό, ο Μπέντναρεκ βρέθηκε στην «καρδιά» της ιαπωνικής άμυνας και με δυνατό πλασέ εξ επαφής άνοιξε το σκορ, βάζοντας δύσκολα στους Ασιάτες και βγάζοντάς τους εκτός της πρώτης δυάδας!

Τα ευχάριστα ήταν αδύνατον να προκύψουν από τη Βόλγκογκραντ Αρενα, όπου η Ιαπωνία δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνσκι. Ωστόσο, το γκολ του Μίνα επί της Σενεγάλης άλλαξε τα δεδομένα, αφού έφερε τη διαφορά τερμάτων μεταξύ Αφρικανών και Ασιατών στα «ίσια» (4-4) και η πρόκριση κρινόταν στο έκτο κριτήριο ισοβαθμίας, όπου μετράνε οι κάρτες των ομάδων!

Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με τους Ιάπωνες να μην απειλούν καν στο τελευταίο 10λεπτο, προσφέροντας μια παρωδία σε όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι με το να αλλάζουν πάσες στο κέντρο και ειδικά στις καθυστερήσεις να μην κάνουν ούτε αυτό! Τελικά, οι Σενεγαλέζοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και λόγω πλεονεκτήματος στις κάρτες, (6-4 υπέρ των Ιαπώνων), η ομάδα του Νισίνο πανηγύρισε την πρόκριση ως δεύτερη από τον όμιλο!

Οι συνθέσεις:
Ιαπωνία: Καβασίμα, Ναγκατόμο, Χ. Σακάι, Μακίνο, Γκ. Σακάι, Γιοσίντα, Σιμπασάκι, Ουσάμι (65’ Ινούι), Γιαμαγκούτσι, Οκαζάκι (47’ Οσάκο), Μούτο (82’ Χασέμπε)
Πολωνία: Φαμπιάνσκι, Γεντρέιτσικ, Μπέντναρεκ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Γκοράλσκι, Κριζόβιακ, Γκροσίτσκι, Ζιελίνσκι (79’ Τεόντορτσουκ), Κουρζάβα (79’ Πέτσκο), Λεβαντόφσκι