Η 11η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος- δεδομένης σε ποσοστό 70%  και άνω της νίκης του Γράμμου Μαυροχωρίου επί του Κρόνου– ήταν χαρακτηρισμένη τόσο για την Ομόνοια Βογατσικού όσο και για τον Νταηλάκη ως «μάχη» για την κατάληψη της 5ης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα, στην οποία οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη βολεύονταν και με «Χ» για να διατηρηθούν εκεί, ενώ οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Έτσι, οι γηπεδούχοι ήταν απαραίτητο να κινηθούν με ξεχωριστό δυναμισμό στο χορτάρι, αλλά, παράλληλα, και με ορθολογικό τρόπο πάνω σε αυτόν, καθότι απέναντί τους είχαν μια ομάδα που βγάζει «συσσωρευμένη» ενέργεια σε κάθε παιχνίδι που δίνει είτε εντός είτε εκτός έδρας, στοχεύοντας πάντα στη νίκη.

Οι «αρκούδες», λοιπόν, του Βογατσικού, και στις δύο παραπάνω επισημάνσεις, κατάφεραν να πετύχουν τον σκοπό τους, προσεγγίζοντας το παιχνίδι με ιδιαίτερη δυναμική, καθώς και με καλή ανάπτυξη στο τερέν, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο γκολ (1-0) στο 18’ με τον Χρήστο Νούλα, ο οποίος με κοντινό σουτ νίκησε τον Μητσόπουλο, διαμορφώνοντας, ταυτόχρονα, το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, αλήθεια είναι, ότι οι «κυανόμαυροι»- στα πρώτα δέκα λεπτά- δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, κάτι που τους στοίχισε το 2-0 στο 55ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Λαζαρίδης με σουτ από κοντά σημάδεψε δίχτυα.

Η αντίδραση, ωστόσο, του Νταηλάκη, για να μπει στο παιχνίδι και να διεκδικήσει, έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, είχε να κάνει με το πέναλτι που κέρδισε στο 70’, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, μιας και ο Χρήστος Καραγιαννίδης που το εκτέλεσε έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μακρή.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα, διαμόρφωσε στο 81’ ο Χρήστος Νούλας, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς και το τρίτο της ομάδας του, «υπογράφοντας» στο τελικό σκορ 3-0 με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Σιδερίδης Χ., Χατζής

Ομόνοια Βογατσικού: Μακρής, Τσάμης Σ., Τσιαπατόρης, Τομόπουλος, Κράιμ, Γιαννάκης, Λαζαρίδης (82′ Δίμτσιος), Ζβίγγος, Νούλας (85′ Ευγενιάδης), Τσολακάκης, Σκανδάλης (87′ Τσάμης Α.)

Νταηλάκης: Μητσόπουλος, Καραβασίλης, Σαρηπανίδης, Ταχματζίδης, Σαββόπουλος Κ., Τζιότζης, Σαμαράς, Ευαγγέλου, Χαραλαμπίδης, Τσακλίδης, Καραγιαννίδης