Η αντίστροφη μέτρηση για την κατάκτηση της κορυφής στο φετινό πρωτάθλημα, κατά πως φάνηκε χθες το απόγευμα στο Δ.Α.Κ. Άργους Ορεστικού, ξεκίνησε για τους «κιτρινόμαυρους» της Μεσοποταμίας, μιας και με τη νίκη τους στη «μητέρα των μαχών» επί των «κοκκινόμαυρων» του Παναργειακού με σκορ 0-2, αυτό που πέτυχαν, αν μη τι άλλο, ισοδυναμεί με ένα τεράστιο βήμα για την επίτευξη του στόχου που έβαλαν το περασμένο καλοκαίρι, δηλαδή, να κόψουν πρώτοι το νήμα στον τερματισμό.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Τη συνήθειά τους, λοιπόν, να κερδίζουν όλα τα ματς εκτός έδρας και, παράλληλα, να διατηρούν το αήττητό τους στην τρέχουσα αγωνιστική σεζόν, οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου δεν την… έκοψαν ούτε στο Δ.Α.Κ. Άργους Ορεστικού, όπου προσθέτοντας στο ενεργητικό τους το 13ο «τρίποντο», που, συνάμα, αποδείχθηκε και γούρικο, αύξησαν τη διαφορά που τους χωρίζει από τον Παναργειακό στο +6, χάριν της οποίας διαφοράς κρατούν πλέον την τύχη στα χέρια τους.

Από την άλλη, στο… στρατόπεδο των «κοκκινόμαυρων» του Βαγγέλη Σιώμου, που είδαν το «κάστρο» τους για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα να… πολιορκείται και να πέφτει, τα πράγματα, αναντίρρητα, μετά τη χθεσινή ήττα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα, καθότι, πλέον, η κατάκτηση του φετινού τίτλου δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τα δικά τους πόδια, αλλά και από το τι θα κάνουν στα δέκα εναπομείναντα παιχνίδια οι πρωτοπόροι στη βαθμολογία «κιτρινόμαυροι» της Αστραπής.

Υπόθεση δέκα λεπτών (83’- 90’+3’) η νίκη της Αστραπής

Τα προγνωστικά που ήθελαν το ματς- ντέρμπι Παναργειακός- Αστραπή Μεσοποταμίας να εξελίσσεται σε μια «μάχη» μεταξύ δύο διψασμένων για τη νίκη ομάδων, πράγματι, επιβεβαιώθηκαν, καθώς από το… καλημέρα κιόλας του αγώνα έδειξαν πόσο πολύ την ήθελαν, κυνηγώντας το γκολ που θα τις έδινε το προβάδισμα στο σκορ.

Έτσι, στο α’ ημίχρονο, που- κατά τ’ άλλα- η Αστραπή είχε μια ελαφρά εδαφική υπεροχή, οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες ήταν μοιρασμένες εξίσου, ενώ στην επανάληψη, ο Παναργειακός ήταν εκείνος ο οποίος έδειξε να ανεβάζει στροφές και να πιέζει περισσότερο για το γκολ, ωστόσο, η αδυναμία του, από τη μία, να παραβιάσει τα γκολπόστ του Μεϊμαρίδη και, από την άλλη, η ολιγωρία του στην άμυνα στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα αποτέλεσαν τους παράγοντες να δεχθεί δύο γκολ στο 83’ και στο 90’+3’ και, κατά συνέπεια, να γνωρίσει την ήττα με σκορ 0-2.

Τέλος, για την ιστορία, να σημειωθεί, ότι το 0-1 πέτυχε με κοντινή κεφαλιά ο Τάσος Νικολάου, ενώ το 0-2 ο Γρηγόρης Καραμανίδης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Τριανταφυλλίδης, Τσιμόπουλος

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιάτσος, Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Βιέρος (78′ Τσιγαρίδας), Χότζια, Τσαμτσάκης, Ζενελάκ (83′ Χαραλαμπίδης), Μήλιος (65′ Μπάτζιος)

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Παλαιοδήμος (45′ Ξανθόπουλος), Νικολάου, Ιωαννίδης, Σαλονικίδης, Καρανάσιος Α., Κοκοβίδης, Σιοπώβου, Καλλιμάνης (55′ Καρανάσιος Σπ.), Ταρέλι (85′ Μούσσιας), Καραμανίδης Γρ.