Η Καστοριά 1980 ήταν η νικήτρια ομάδα από το ντέρμπι της κορυφής με τον Παναργειακό!

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 9η αγωνιστική -χωρίς δύο παιχνίδια- του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τρείς «άσσοι» και ένα «διπλό», ενώ δεν είχαμε καμία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 8 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 10 συνολικά φορές δίχτυα.

Να υπενθυμίσουμε πως, τα παιχνίδια Ηρακλής Πολυκάρπης – Πεντάβρυσος και Δόξα Κορησού – Ομόνοια Βογατσικού, αναβλήθηκαν και διεξαχθούν την Τετάρτη 12-01-2022.

Πάμε, όμως, να τα πάρουμε με την σειρά. Στο μεγάλο ντέρμπι, που κατά πάσα πιθανότητα θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, μεταξύ του Παναργειακού και της Καστοριάς 1980, οι «ερυθροκίτρινοι» πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 1-3 –και μάλιστα με ανατροπή- κάνοντας έτσι ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου τους, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δόθηκαν, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το απόλυτο μηδέν.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν… φορτσάτοι και άνοιξαν το σκορ, αρκετά γρήγορα (52′), με τον Χρήστου (1-0), όμως ο Χασάι στο 68′ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα… ίσα (1-1). Ο Πήτας 77′ έκανε την ανατροπή (1-2), ενώ ο Σαββόπουλος στο 85′ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 1-3.

Έτσι, η Καστοριά 1980, πέτυχε για 9η συνεχόμενη αγωνιστική νίκη και συνέχισε να προπορεύεται της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, αφήνοντας ταυτόχρονα, πίσω τον Παναργειακό με 7. Ενώ, να σημειώσουμε πως από την αρχή του πρωταθλήματος η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη δέχθηκε σήμερα το πρώτο της τέρμα.

Στο γήπεδο των Μανιάκων, η τοπική ΑΕ Γραμμοχωρίων πήρε τη νίκη από την Αστραπή Μεσοποταμίας με σκορ 1-0, όμως βρίσκεται 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Καστοριά.

Για 71′ λεπτά οι δύο… μονομάχοι δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους, κάτι που τελικά μπόρεσε να κάνει ο Γρηγόρης Μήλιος και χάρισε τη νίκη στα «ελάφια».

Τη δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη του πανηγύρισε στο γήπεδό του ο ΑΣ Νταηλάκης κόντρα στον Γράμμο Μαυροχωρίου, του οποίου και επικράτησε με σκορ 1-0.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο μόνος που κατάφερε να βρει δίχτυα ήταν ο Τζώτζης στο 67′ χάριν στο οποίο οι «κυανόμαυροι» πήραν τη 2η εντός έδρας νίκη τους, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις από το παιχνίδι.

Τέλος, με νίκη έκλεισε το 2021 και η ομάδα της Δόξας Αμπελοκήπων, που επικράτησε -και με ανατροπή- του ΑΟ Κάστωρ με σκορ 3-1.

Το σκορ άνοιξε στο 3ο μόλις λεπτό ο Εστιάδης (0-1), ο Τρυφόπουλος στο 10′ επανέφερε την ισορροπία (1-1) στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, στο 42′ ο Χρήστος Μιχαλόπουλος έκανε την ανατροπή (2-1), ενώ στο 77′ ο Μπούνας διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Να σημειωθεί, πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Χρήστος Μιχαλόπουλος είδε την δεύτερη κίτρινη, συνεπώς και κόκκινη κάρτα, του διαιτητή κ. Τσιμόπουλου.