Με το ντέρμπι μεταξύ του Ηρακλή Πολυκάρπης και της Ομόνοιας Βογατσικού έπεσε η… αυλαία του α΄ γύρου του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Givova Hellas με τις «αρκούδες» να παίρνουν τη νίκη και να πιάνουν στην πρώτη θέση τους «πράσινους». Ενώ με τη νίκη του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας επί του Νταηλάκη η κορυφή πήρε ξανά… φωτιά!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Όπως ήταν λογικό όλα τα βλέμματα στην 11η αγωνιστική ήταν στραμμένα στην αναμέτρηση στην Πολυκάρπη, όπου η ομάδα του Νίκου Εμμανουηλίδη επικράτησε των «πράσινων» με σκορ 1-2 και μάλιστα με ανατροπή.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά «σφιγμένες» στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 15′ να προηγηθούν με τον Σπύρο Καρανάσιο. Από εκεί και έπειτα ανέβηκε ο ρυθμός, αμφότεροι δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ και στο 35′ ο Χρήστος Νούλας με πέναλτι έφερε ξανά το παιχνίδι στα… ίσια, μια φάση που η ομάδα του Γιώργου Σαββίδη διαμαρτύρεται πως ξεκίνησε από οφσάιντ. Στα «χασομέρια» του πρώτου ημιχρόνου οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να πάρουν για δεύτερη φορά κεφάλι στο σκορ, όμως, είδαν τον Μακρή να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γαϊτανάκης.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 53′ ο Κώστας Αντωνιάδης πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του. Από εκείνο το λεπτό και μετά, αλήθεια είναι, ότι δεν είδαμε εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, και επικράτησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι εντάσεις. Tο Βογατσικό κατάφερε τελικά να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη που του χάρισε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, μιας και στην ισοβαθμία, δεύτερος παράγοντας είναι τα μεταξύ τους παιχνίδια.

Σε απόσταση αναπνοής από τους δύο πρωτοπόρους βρίσκεται πλέον ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, που επικράτησε εύκολα του Νταηλάκη με σκορ 4-0. Οι «κυανοκίτρινοι» του Πασχάλη Δημητρίου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 8ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν με τον Σιαραφέρα. Οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, όμως κατέρρευσαν μετά το 2-0 που πέτυχε στο 74′ ο Γιάννης Χασάι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πετύχουν ακόμη δύο τέρματα, στο 79′ με τον Νίκο Ντούκα και στο 88′ με τον Βασίλη Μηλιάτη.

Γκολ, και βαθμούς, μοιράστηκαν Παναργειακός και Δόξα Κορησού στην μεταξύ του αναμέτρηση στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού. Οι παίκτες του Βαγγέλη Σιώμου είχαν την υπεροχή, όμως, έμειναν πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς, στο 10′, συγκεκριμένα, λεπτό κατά το οποίο, ο Μηλιάτης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του από τα 11 μέτρα.

Σα να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 80ο λεπτό, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ιορδάνης Δημητριάδης, απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Κωνσταντίνο Σίμου. Οι «κοκκινόμαυροι» τελικά κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία στα… χασομέρια του ματς (90’+3′) με τον Γιώργο Τσαμτσάκη να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της ομάδας του.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Γράμμος Μαυροχωρίου, που πήρε τη νίκη με το ευρύ σκορ 4-0 από την τελευταία της βαθμολογίας ΑΕ Βιτσίου. Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την μεταξύ τους κόντρα η ομάδα του Αποστόλη Ρέββα και παράλληλα άφησε τους «Ενωσίτες» βυθισμένους στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το παιχνίδι και το «καθάρισαν» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 3-0, γκολ τα οποία πέτυχαν στο 32′ με τον Καραμήτρο από το σημείο του πέναλτι, στο 32′ με τον Hyska και στο 42′ με τον Αποστόλου. Ενώ στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης, ο Κρανιάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ 4-0.

Σημαντικό διπλό πέτυχε η ΑΕ Γραμμοχωρίων επικρατώντας στους Αμπελόκηπους της τοπικής Δόξας με σκορ 2-3. Σε ντέρμπι μετατράπηκε η αναμέτρηση μεταξύ των «μαυραετών» του Ιορδάνη Ντίμτσιου και των «ελαφιών» του Παναγιώτη Αντωνίου, με τους δεύτερους να καταφέρνουν με τρία γκολ του Γρηγόρη Μήλιου να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρά υπεροχή, όμως, στο 17′ ο Γρηγόρης Μήλιος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1), ενώ ο Ολοκτσίδης ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη (43′) του ημιχρόνου (1-1). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και πήραν γρήγορα (48′) ξανά… κεφάλι στο σκορ (1-2), πάλι με τον Γρηγόρη Μήλιο.

Οι παίκτες της Δόξας δεν το έβαλαν κάτω και στο 63′ έκαναν με τον Λάζαρο Τρυφόπουλο το 2-2, όμως και πάλι ο Μήλιος βρήκε δίχτυα στο 70′, αυτή την φορά από το σημείο του πέναλτι και χάρισε στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τέλος, να αναφέρουμε, πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς ο Αντώντης Πετρόπουλος, απέβαλε με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα τον Ολοκτσίδη, μια απόφαση που εξόργισε τους ιθύνοντες των Αμπελοκήπων, ενώ, διαμαρτύρονται και για την φάση του πέναλτι, με τους ίδιους να ισχυρίζονται πως πριν από την ανατροπή υπήρξε επιθετικό φάουλ. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης οι διοίκηση της Δόξας Αμπελοκήπων εξέδωσε σκληρή ανακοίνωση για την διαιτησία.

Η τελευταία αγωνιστική του α΄ γύρου του φετινού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με την αναμέτρηση Πεντάβρυσος – ΑΟ Κάστωρ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με σκορ 1-1. Σε ένα ισορροπημένο, γενικά, παιχνίδι, η Πεντάβρυσος τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον πολύ καλά στημένο Κάστορα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27′, γκολ που πέτυχε ο Κοσμάς Κυριακού.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 63′ ισοφάρισαν (1-1) με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μίμης Παπαδόπουλος, ενώ οι «βυσσινί» του Μίμη Μπαχαδέρογλου έμεινα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς στην φάση του πέναλτι ο Τσιμόπουλος απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Δημήτρη Λοβάτση.