Ασταμάτητη η Καστοριά 1980 που έγραψε την 11η συνεχόμενη νίκη της! Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε η Δόξα Κορησού, ενώ την πρώτη της, φετινή, νίκη πήρε η ΑΕ Βιτσίου

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν δύο «άσσοι»δύο «διπλά» και μία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 13 συνολικά φορές δίχτυα.

Γι’ ακόμη μια αγωνιστική ημέρα η Καστοριά 1980 δεν βρήκε τον αντίπαλο που θα της βάλει για πρώτη φορά, φέτος… φρένο και έτσι πανηγύρισε την 11η κατά σειρά νίκη της, αυτή την φορά κόντρα στον Γράμμο Μαυροχωρίου στο ΔΑΚ Καστοριάς με σκορ 2-0.

Οι «κυανόλευκοι» άντεξαν για 40 λεπτά στην πίεση που τους άσκησαν οι γηπεδούχοι, όμως, σε εκείνο το λεπτό ο Τζερεμές, τελικά, κατάφερε και βρήκε δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (1-0). Στην επανάληψη οι «ερυθροκίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν ΄ένα ακόμη τέρμα με τον Αθ. Τσικόπουλο στο 67′ (2-0).

ΑΕ Γραμμοχωρίων και Ηρακλής Πολυκάρπης μοιράστηκαν από έναν βαθμό, καθώς ήρθαν ισόπαλοι στο γήπεδο του δεύτερου με σκορ 1-1, με αποτέλεσμα τα «ελάφια» να υποχωρήσουν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20′ με τον Αλέξανδρο Λιάπη (0-1), ενώ θα μπορούσαν να είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Γρηγόρης Μήλιος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα από το σημείο του πέναλτι στο 39′. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 61′ από τα πόδια του Ιωάννη Καραμήτρου με πέναλτι.

Στο δεύτερο… σκαλί της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η Δόξα Κορησού που επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Κάστωρ με το… φτωχό 0-1. Το νικητήριο γκολ των «μαυραετών» πέτυχε στο 40′ ο Λευτέρης Μηλιάτης.

Στις νίκες επέστρεψε η Δόξα Αμπελοκήπων που επικράτησε δύσκολα του ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-1 και πήρε τους τρεις βαθμούς που ήθελε για να απομακρυνθεί και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη.

Το 1-0 έκανε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45′) ο Ζαφειρόπουλος, ενώ το παιχνίδι στα… ίσια έφερε και πάλι στο 65′ ο Καραβασίλης. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους «μαυραετούς» των Αμπελοκήπων πέτυχε στο 78′ ο Τρυφόπουλος (2-1).

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕ Βιτσίου που επιβλήθηκε του ΑΣ Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 1-4! Μάλιστα, το πρώτο της… τρίποντο ήρθε στο γήπεδό της και ας μην ήταν, τυπικά, γηπεδούχος, καθώς ο αγώνας κανονικά ήταν να διεξαχθεί στην Πεντάβρυσο, αλλά λόγω των χιονιών δεν κατέστη δυνατό.

Την αρχή έκανε στο 38ο λεπτό του αγώνα ο Μπόγια (0-1), στο 45′ ο Τραϊανός διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 65′ και στο 75′ ο Ντένης έκανε το 0-3 και 0-4 αντίστοιχα. Το γκολ της… τιμής για την ομάδα της Πενταβρύσου πέτυχε στο 80′ ο Κωτανανίδης.

Τέλος, τους τρεις βαθμούς πήρε χωρίς να… ιδρώσει η Αστραπή Μεσοποταμίας από την Ομόνοια Βογατσικού, που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα, ενώ ρεπό σήμερα είχε ο Παναργειακός.