Άνετο απόγευμα είχαν οι δύο πρωτοπόροι – Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε αυτό που ήθελε ο Παναργειακός – Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 7η αγωνιστικής της της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν δύο «άσσοι» και τέσσερα «διπλά» ενώ, δεν είχαμε καμία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 19 φορές δίχτυα.

Πιο αναλυτικά, εύκολη νίκη πέτυχε -εκτός έδρας- η πρωτοπόρος της βαθμολογίας, ΑΕ Γραμμοχωρίων, που επικράτησε του ουραγού Τυφώνα Λακκωμάτων με το ευρύ σκορ 0-5 και διατηρήθηκε μόνη της στην κορυφή. Τα… ελάφια με πρωταγωνιστή στο πρώτο ημίχρονο, τον Γρηγόρη Μήλιο, κατάφεραν να πετύχουν τρία τέρματα και πιο συγκεκριμένα στο 9′, στο 23′ και στο 37ο λεπτό, με τον ποδοσφαιριστή τους να σημειώνει παράλληλα και χατ-τρικ. Ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν βρουν ακόμη δύο φορές δίχτυα, με τον Σαχινίδη στο 59′ και τον Αντωνιάδη στο 70′.

Εύκολο απόγευμα είχε και η Αστραπή Μεσοποταμίας που επιβλήθηκε, επίσης εκτός έδρας, του Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 0-6, με τους «πράσινους» να εμφανίζονται στο γήπεδο με αρκετές απουσίες. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, όπου και σημείωσαν πέντε τέρματα. ο Αντωνιάδης στο 5ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ο Γρηγόρης Καραμανίδης δύο λεπτά αργότερα (7′) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε στο 21′ και το 0-3. Ο Κουσίδης στο 25′ έκανε το 0-4 και ο Αντωνιάδης στο 34′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5. Το τελικό 0-6 διαμόρφωσε ο Σωτηριάδης στο 67′.

Ο Παναργειακός αν και δυσκολεύτηκε, τουλάχιστον μέχρι το 88′, κατάφερε να πάρει ακόμη μια νίκη, αυτή την φορά από τον ΑΟ Κάστωρ, του οποίου και τελικά επικράτησε με 0-3. Οι «κοκκινόμαυροι» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 30′ με τον Αγγέλκο, όμως για περισσότερο από 50 λεπτά δυσκολεύτηκαν αρκετά για να βρουν ξανά δίχτυα, κάτι που τελικά πέτυχαν στο 88′ με τον Παπαθανασίου και τον Κυδωνάκη -έπειτα από ασίστ του Πολυχρονίου– στα… χασομέρια του αγώνα (90’+3′).

Την ήττα γνώρισε στο γήπεδο των Αμπελοκήπων η ΑΕ Βιτσίου από την τοπική Δόξα με το… φτωχό 1-0, χάριν στο γκολ του Μπούνα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τρεις πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στις νίκες επέστρεψε ο Γράμμος Μαυροχωρίου που έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Δόξας Κορησού, της οποίας επικράτησε με σκορ 0-1, με γκολ του Αποστόλου στο 29′ και αναπτέρωσε το ηθικό του, έπειτα από την βαριά ήττα κόντρα στην Αστραπή.

Τέλος, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Πεντάβρυσος κατάφερε να πάρει βαθμούς και μάλιστα, αυτή την φορά και τους τρεις, καθώς κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα της έδρας της, να πάρει τη νίκη και με ανατροπή, από τον ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-1. Οι «κυανόμαυροι» αν και προηγήθηκαν στο 43′ (0-1) με τον Σαββόπουλο από το σημείο του πέναλτι, τελικά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι… τούμπα, μέσα σε 7 λεπτά, χάριν στα γκολ του Ζαφειρόπουλου στο 48′ (1-1) και του Νούλα στο 55′ (2-1). Ενώ οι «κυανόλευκοι» ολοκλήρωσαν το ματς με έναν παίκτη λιγότερο και αυτό γιατί ο Αποστολίδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα στο 77′.