Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή της βαθμολογίας μετά και τους σημερινούς αγώνες

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 12η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρεις «άσσοι»ένα διπλό και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 17 φορές δίχτυα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε η Αστραπή Μεσοποταμίας που πήρε τη νίκη από την φορμαρισμένη ΑΕ Βιτσίου με σκορ 2-0. Τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» πέτυχαν οι Αντωνιάδης και Σωτηριάδης, στο 65′ και στο 85′ αντίστοιχα.

Αν και τα βρήκε… σκούρα η ΑΕ Γραμμοχωρίου στην κόντρα της με την Πεντάβρυσο, τελικά κατάφερε να… αποδράσει με το διπλό, χάριν στο γκολ του Ντούκα στα… χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, τα «ελάφια» κράτησαν την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Αστραπή στον έναν βαθμό.

Την «έκπληξη» της αγωνιστικής πέτυχε ο ΑΣ Νταηλάκης που έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Κορησού, επικρατώντας και μάλιστα με διπλή ανατροπή, της τοπικής Δόξας με σκορ 2-3. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 19′ με τον Σιτσιάνη, όμως οι «μαυραετοί» με τον Λαζαρίδη (στο 48′) και τον Γάκκια (στο 78′) ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ (2-1). Ο Σιτσιάνης στο 83′ με πέναλτι έφερε το παιχνίδι ξανά στα… ίσια και τελικά ο Τσακλίδης στο 90’+3′ πέτυχε το νικητήριο γκολ για το Νταηλάκη.

Η Δόξα Αμπελοκήπων εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας της και επικράτησε με 2-1 του Γράμμου Μαυροχωρίου. Όλα έγιναν μέσα σε 14 λεπτά! Οι γηπεδούχοι πήραν από πολύ νωρίς το προβάδισμα και πιο συγκεκριμένα στο 4ο, μόλις, λεπτό του αγώνα με τον Μπούνα και τρία λεπτά αργότερα κατάφεραν με τον Μιχαλόπουλο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Το μοναδικό γκολ για τους «κυανόλευκους» πέτυχε ο Γάκκιας στο 14′ από την άσπρη βούλα.

Η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής, σημειώθηκε στο γήπεδο της Χλόης, όπου ΑΟ Κάστωρ και Ηρακλής Πολυκάρπης πέτυχαν από τρία τέρματα και μοιράστηκαν από έναν βαθμό (3-3), έπειτα μάλιστα, από δύο ανατροπές! Οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 14′ με τον Στασινόπουλο, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Αμανατίδης έκανε το 1-1. Οι «βυσσινί» με τον Προδρομίδη στο 65′ έκαναν την ανατροπή (2-1), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τα γκολ του Ι. Καραμήτρου στο 71′ και του Στασινόπουλου στο 79′ να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στο 83′ ο Αναστασίου και χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Ενώ, ο Ηρακλής ολοκλήρωσε το ματς με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ζαφειρόπουλος στο 90’+3′ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Τέλος, ο Παναργειακός πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς είχε αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.