Διεύρυνε το αήττητο σερί της η ΑΕ Γραμμοχωρίων – Απώλεια βαθμών για τον Παναργειακό

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 7η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν ένας «άσσος»δύο διπλά και δύο ισοπαλίες. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά μόλις 11 φορές δίχτυα.

Ακάθεκτη η ΑΕ Γραμμοχωρίων πέτυχε την 6η της νίκης στα πρώτα 7 παιχνίδια στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά κόντρα στον μαχητικό ΑΟ Κάστωρ με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Νάκος στο 35′ και χάρισε στην ομάδα του ένα ακόμη τρίποντο με αποτέλεσμα να διατηρηθεί και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Απώλεια βαθμών σ’ αυτή την αγωνιστική για τον Παναργειακό ο οποίος ήρθε ισόπαλος στο γήπεδο του με σκορ 1-1 με την Α.Ε. Βίτσιου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ πολύ γρήγορα και πιο συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τσιφλικιώτη, όμως οι «κοκκινομαύροι» μέσα σε 7 λεπτά έφεραν το παιχνίδι ξανά στα… ίσια, χάριν στο γκολ του Τσαμτσάκη. Τέλος, να αναφέρουμε πως στο 40′ η ΑΕ Βιτσίου έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο καθώς ο Τραϊανός αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Στο ντέρμπι των «μαυραετών» η Κορησός ήταν αυτή που βγήκε κερδισμένη επικρατώντας των Αμπελοκήπων με σκορ 1-2. Το σκορ άνοιξε ο Σαλτσογλίδης στο 24′, ο Βασίλης Μηλιάτης στο 72′ έκανε το 0-2, ενώ το τελικό σκορ 1-2 διαμόρφωσε ο Ντίμτσιος ένα λεπτό αργότερα.

Τη νίκη πήρε εύκολα ο Γράμμος Μαυροχωρίου στην κόντρα του με τον ΑΣ Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 0-5. Ο Παντελής Γάκκιας άνοιξε… λογαριασμό στο 16′ (0-1), ο Φιλκοτσίδης στο 19′ έκανε το 0-2, στο 26′ ο Βαγγέλης Γάκκιας πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του, ενώ και πάλι ο Φιλκοτσίδης στο 40′ ανέβασε τη διαφορά σε τέσσερα τέρματα. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Αποστόλου στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο γήπεδο της Πολυκάρπης όπου ο τοπικός Ηρακλής μοιράστηκε από έναν βαθμό με τον ΑΣ Νταηλάκη.

Τέλος, να υπενθυμίσουμε πως η Αστραπή Μεσοποταμίας πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να κουραστεί καθώς είχε αγώνα με τον Κεραυνό Χιλιόδενδρου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.