Δεν έλεγε να σταματήσει να βάζει γκολ η Καστοριά 1980 κόντρα στην ΑΕ Γραμμοχωρίων – Έσωσε την… παρτίδα στο φινάλε η Αστραπή Μεσοποταμίας

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 17η αγωνιστική (4η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν δύο «άσσοι»ένα «διπλό» και τρείς ισοπαλίες. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 22 φορές δίχτυα.

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά. Η Καστοριά 1980, όπως ήταν αναμενόμενο πήρε τη νίκη και μάλιστα με το ευρύ σκορ 7-0 από την ΑΕ Γραμμοχωρίων στο ΔΑΚ Καστοριάς. Με αποτέλεσμα να διατηρήσει τη διαφορά των 10 βαθμών από την δεύτερη θέση.

Την αρχή έκανε μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Γιάννης Χασάι (1-0), ο Βαγγέλης Σαββόπουλος στο 26′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ το σκορ ημιχρόνου (3-0) πέτυχε ο Αθ. Τσικόπουλος στο 45′. Ο ίδιος παίκτης στο 55′ έκανε το 4-0, ο Τζερεμές στο 66′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0 και το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Ευαγγέλου στο 75′, σφραγίζοντας έτσι την ευρεία νίκη των «ερυθροκίτρινων».

Επιβλητική νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε, εκτός έδρας, η Δόξα Κορησού κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας, Πεντάβρυσο, με σκορ 1-5, χάριν στην οποία κρατήθηκε στην δεύτερη θέση.

Ο Κοτανίδης έβαλε μπροστά στο σκορ (1-0) την Πεντάβρυσο στο 33′, όμως οι «μαυραετοί» απάντησαν άμεσα και δύο λεπτά αργότερα έφεραν το παιχνίδι ξανά στα… ίσα (1-1) με τον Λαζαρίδη. Η ανατροπή του σκορ ήρθε στο 51′ από τον Διονύση Μηλιάτη, ενώ ο Παντελής Γάκκιας στο 55′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (1-3) στην ομάδα του. Ο Βαγγέλης Γάκιας στο 62′ έκανε το 1-4, ενώ το τελικό 1-5 ήρθε από πόδια παικτών των γηπεδούχων και πιο συγκεκριμένα του Χατζόπουλου.

Κανείς δεν «χ»άρηκε στο ντέρμπι στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού μεταξύ του Παναργειακού και της Αστραπής Μεσοποταμίας, όπου οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν να προηγηθούν με δύο, κιόλας, τέρματα με τον Γιαννάκη στο 65′ (1-0) και τον Χρήστο στο 68′ (2-0), τελικά είδαν όλη τους την προσπάθεια να… γκρεμίζεται μέσα σε 7 λεπτά. Ο Παλαιοδήμος στο 82′ μείωσε σε 2-1, ενώ ο Βασίλης Μηλιάτης στην εκπνοή του αγώνα (89′) με το γκολ του (2-2) λύτρωσε την ομάδα του και της έδωσε, έστω, τον βαθμό της ισοπαλίας.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για να χαρίσουν την 7η φετινή νίκη στον ΑΣ Νταηλάκη, ο οποίος επικράτησε εντός έδρα της Δόξας Αμπελοκήπων με 2-1.

Οι «κυανόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 38′ με τον Παπαρούπα, ενώ δύο λεπτά αργότερα (40′) πέτυχαν και το δεύτερό τους τέρμα με τον Κενανίδη. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν τελικά να μειώσουν σε 2-1 στο 73′ με τον Ζαφειρόπουλο.

Τους βαθμούς της ισοπαλίας μοιράστηκε ο Ηρακλής Πολυκάρπης με τον ΑΟ Κάστωρ καθώς ο αγώνας στο γήπεδο του πρώτου έληξε με σκορ 1-1. Με αποτέλεσμα μετά το πέρας και της 17ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» να βρίσκονται στην 8η θέση, ενώ οι «βυσσινί» στην 11η, έχοντας όμως 8 βαθμούς διαφορά από την ουραγό Πεντάβρυσο.

Το σκορ (0-1) άνοιξαν γρήγορα (6′) οι φιλοξενούμενοι με τον Εστιάδη, όμως στο 28′ ο Αμπαρτζής βρήκε δίχτυα και έδωσε την ισοπαλία στην ομάδα του, με το δεύτερο ημίχρονο να κυλά χωρίς γκολ.

Τέλος, Γράμμος Μαυροχωρίου και ΑΕ Βιτσίου κόλλησαν στο «μηδέν» στην μεταξύ τους κόντρα και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.