Με νίκες ολοκλήρωσαν τη χρονιά τα Γραμμοχώρια και ο Παναργειακός

Ολοκληρώθηκε αισίως η 9η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, που ήταν και η τελευταία για το 2022, όπου και σημειώθηκαν δύο «άσσοι», ένα διπλό και δύο ισοπαλίες. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 12 φορές δίχτυα.

Με νίκη και μάλιστα με ανατροπή ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2022 η ΑΕ Γραμμοχωρίων που επικράτησε, στο γήπεδό της, του ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-1. Οι «κυανόμαυροι» προηγήθηκαν στο 38ο λεπτό του αγώνα με τον Σαββόπουλο (0-1), όμως τα «ελάφια» κατάφεραν, με πρωταγωνιστή τον Γρηγόρη Μήλιο, μέσα σε έξι λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 54΄ (1-1) και στο 60′ (2-1) με πέναλτι, να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παναργειακός αν και δυσκολεύτηκε, τελικά πήρε αυτό που ήθελε από την κόντρα με τον Γράμμο Μαυροχωρίου, του οποίου και επιβλήθηκε με σκορ 1-0, χάριν στο γκολ του Σπύρου Καρανάσιου στο 44′, που αν και το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρείται με έναν τραυματισμό κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική να βρει δίχτυα.

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο γήπεδο της Χλόης, όπου ο ΑΟ Κάστωρ φιλοξένησε την ΑΕ Βιτσίου με τις δύο ομάδες να κολλούν στο απόλυτο «μηδέν» και να μοιράζονται από έναν βαθμό, ο οποίος, βέβαια, μπορεί να φανεί πολύτιμος για τους «βυσσινί» στη συνέχεια. Ενώ, να πούμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς στο 55′ ο Γκόλιας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Με το διπλό έφυγε από την Πολυκάρπη η Δόξα Κορησού επικρατώντας -με ανατροπή- του τοπικού Ηρακλή με σκορ 1-3. Ο Στασινόπουλος στο 30′ έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους» (1-0), όμως, οι φιλοξενούμενοι τέσσερα λεπτά αργότερα (34′) έφεραν το παιχνίδι ξανά στα… ίσια με τον Τσόπρα (1-1). Ο Σπυρόπουλος στο 50′ έκανε την ανατροπή, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μίχος στο 80′.

Η δεύτερη ισοπαλία της αγωνιστικής, σημειώθηκε στο γήπεδο της Πενταβρύσου, όπου η τοπική και ομώνυμη ομάδα φιλοξένησε την Δόξα Αμπελοκήπων με το «δείκτη» του σκορ να… σταματάει στο 2-2. Την αρχή έκανε ο Ζαφειρόπουλος στο 33′, δίνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0), ο Λαζαρίδης στο 52′ ανέβασε την διαφορά στα δύο τέρματα, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 63′ με τον Χρήστο Μιχαλόπουλο από την άσπρη βούλα μείωσαν σε 2-1. Το γκολ που χάρισε την ισοπαλία στους «μαυραετούς» πέτυχε στο 74′ ο Πελαγίδης.

Τέλος, ο αγώνας μεταξύ των Λακκωμάτων και της Αστραπής Μεσοποταμίας αναβλήθηκε και αναμένεται να ανακοινωθεί από της ΕΠΣ Καστοριάς, το πότε θα διεξαχθεί.