Ολοκληρώθηκε αισίως και η 2η αγωνιστικής της της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς

Όπου και στην δεύτερη… στροφή του πρωταθλήματος είχαμε δύο «άσσους», τρία «διπλά» και μια ισοπαλία, ενώ από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, 23 φορές δίχτυα.

Ας τα πάρουμε, όμως, με την σειρά. Επιβλητική νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό της η Αστραπή Μεσοποταμίας επί της Δόξας Αμπελοκήπων, με το ευρύ σκορ 6-0. Την αρχή για την εύκολη νίκη των «κιτρινόμαυρων» έκανε στο 28′ ο Αντωνιάδης (1-0), ενώ ο ίδιος παίκτης στο 52′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Κουσίδης στο 56′ έκανε το 3-0, o Πασιώλης στο 78′ ΄το 4-0 και ο Αμανατίδης στο 81′ το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Σωτηριάδης στο 85′.

Με το διπλό έφυγε από το γήπεδο της Πενταβρύσου ο Γράμμος Μαυροχωρίου, όπου και επικράτησε της τοπικής και ομώνυμης ομάδας με σκορ 0-2, χάριν στα γκολ του Μπλιούκα στο 45′ και του Φιλκοτσίδη στο 74′ (πέναλτι). Ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς, ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Δρανιτσάρη στο 90ο λεπτό.

Μεγάλο διπλό και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η ΑΕ Γραμμοχωρίων επικρατώντας με 1-5 επί του ΑΟ Κάστωρ. Οι «βυσσινί» αν και προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό του αγώνα με τον Εστιάδη, δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ το προβάδισμά τους καθώς στο 31′ ο Σιαραφέρας έφερε το ματς ξανά στα… ίσια και 7 λεπτά αργότερα τα «ελάφια» έκανα την ανατροπή με τον Λιάπη (1-2). Ενώ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, είχαν χαμένο πέναλτι με τον Μήλιο. Στο 53′ ο Βελένης έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ ο Μήλιος στο 79′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4. Τέλος το 1-5 διαμόρφωσε ο Κουλουκλίδης στο 85′.

Την ευρεία νίκη με σκορ 4-0 κατάφερε να πανηγυρίσει ο Παναργειακός εκτός έδρας, κόντρα στον Ηρακλή Πολυκάρπης, ο οποίος «εμφανίστηκε» με αρκετές απουσίες. Το σκορ άνοιξε ο Σπύρος Καρανάσιος στο 5ο, μόλις, λεπτό του αγώνα, ενώ τα δύο επόμενα τέρματα για τους «κοκκινόμαυρους» πέτυχε ο Κυδωνάκης στο 13′ και στο 25′. Το τελικό 4-0 έκανε ο Ρόμπος στο 82′.

Σημαντικό διπλό πέτυχε η ΑΕ Βιτσίου στην Κορησό, όπου και επικράτησε της τοπικής Δόξας με σκορ 0-1, χάριν στο γκολ του Σαραμπίνα στο 15ο λεπτό.

Τέλος το μοναδικό «Χ» της αγωνιστικής σημειώθηκε στο γήπεδο των Λακκωμάτων, όπου ο τοπικός Τυφώνας ήρθε ισόπαλη με τον ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον Ελιόν, όμως ο Τσακλίδης ισοφάρισε στο 33′ από το σημείο του πέναλτι. Ο Αναστασίου στο 89′ έδωσε για δεύτερη φορά στην ομάδα του το προβάδισμα (2-1), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση με τον Σιτσιάνη να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στα… χασομέρια του αγώνα.