Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι της κορυφής μεταξύ της ΑΕ Γραμμοχωρίων και της Αστραπής Μεσοποταμίας – «Αφλογιστία» στην 16η αγωνιστική, με τα γκολ να μπαίνουν με το… σταγονόμετρο

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 16η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρείς «άσσοι» και δύο ισοπαλίες. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν το Σάββατο, βρήκαν συνολικά μόνο 7 φορές δίχτυα.

Ισόπαλο με 0-0 έληξε το ντέρμπι της κορυφής μεταξύ της ΑΕ Γραμμοχωρίων και της Αστραπής Μεσοποταμίας, με τους δύο διεκδικητές του τίτλου να μην καταφέρνουν να πετύχουν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Ισόπαλο έληξε και το ματς του Παναργειακού με την Δόξα Αμπελοκήπων όμως με σκορ 1-1. Οι «μαυραετοί» προγήθηκαν στο 41′ με τον Ολοκτσίδη, ενώ οι γηπεδούχοι έσωσαν την… παρτίδα με τον Γκαγκάνα στο 59′.

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΣ Νταηλάκης, που επικράτησε στο γήπεδό του, της ΑΕ Βιτσίου με το… φτωχό 1-0, χάριν στο γκολ του Ελευθεριάδης στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γράμμος Μαυροχωρίου βγήκε νικητής από το τοπικό ντέρμπι με τον Ηρακλή Πολυκάρπης, όπου και επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή στην έδρα του με σκορ 2-1, ενώ ήταν και το μοναδικό παιχνίδι στην αγωνιστική με περισσότερα από 2 γκολ. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 8ο, μόλις, λεπτό, με τον Στασινόπουλο (0-1), όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Γάκκια, που πέτυχε και τα δύο τέρματά τους, στο 65′ και στο 90′ αντίστοιχα, έφεραν… τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη.

Την «έκπληξη» έκανε ο ΑΟ Κάστωρ, ο οποίος επικράτησε της Δόξας Κορησού με 1-0, χάριν στο γκολ του Προδρομίδη στην εκπνοή του αγώνα (90′) από το σημείο του πέναλτι.

Τέλος, να σημειωθεί πως η Πεντάβρυσος πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.