Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι των Γραμμοχώρια με τον Παναργειακός – Έβρεξε… γκολ στην 8η αγωνιστική

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 8η αγωνιστικής της της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τέσσερις «άσσοι» και μία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 26 φορές δίχτυα.

Στο ντέρμπι στους Μανιάκους μεταξύ της ΑΕ Γραμμοχωρίων και του Παναργειακού, τελικά δεν «χ»άρηκε κανείς και αυτό γιατί οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Κεφάλι στο σκορ πήραν από νωρίς οι φιλοξενούμενοι και πιο συγκεκριμένα στο 14′ με τον Κυδωνάκη (0-1), όμως, τα «ελάφια» είχαν άμεσα απάντηση και δύο λεπτά αργότερα ο Τσετεροκλής έφερε το παιχνίδι ξανά στα.. ίσια (1-1). Ο Σπύρος Καρανάσιος στο 77′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως οι γηπεδούχοι είδαν την λύτρωση στην εκπνοή του αγώνα (89′), όπου χάριν στο γκολ του Γουίλιαμ Αντωνιάδη (2-2) κατάφεραν, έστω, να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Άνετη νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα η Αστραπή Μεσοποταμίας, φιλοξενώντας στο γήπεδό της, την Δόξα Κορησού, της οποίας και επικράτησε με σκορ 4-0. Την αρχή έκανε (1-0) ο Κουσίδης στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γρηγόρης Καραμανίδης με δύο προσωπικά του τέρματα, στο 15′ και στο 32′ ανέβασε κι άλλο την διαφορά, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Πασόλης στο 60′.

Μια ακόμη σημαντική νίκη πήρε η ΑΕ Βιτσίου, αυτή την φορά από την Πεντάβρυσο με το… φτωχό 1-0, χάριν στο γκολ του Τραϊανόυ στο 60′ και διατηρήθηκε αρκετά ψηλά στην βαθμολογία.

Σε μια άνετα νίκη έφτασε η Δόξα Αμπελοκήπων, που υποδέχθηκε στην έδρα της, τον για ακόμη μια φορά… λαβωμένο Ηρακλή Πολυκάρπης, του οποίου και επικράτησε με το ευρύ σκορ 6-2. Οι «μαυραετοί» πήραν το προβάδισμα στο 7ο μόλις λεπτό με τον Πελαγίδη, όμως οι «πράσινοι» στο 12′ ισοφάρισαν προσωρινά με τον Τσίκο. Δύο λεπτά πιο μετά (14′), οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (2-1), χάριν στο γκολ του Μαυρουδή, ενώ στο 34′ κατάφεραν να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα και πάλι με τον Πελαγίδη. Στο 37′ ο Πέτρος Τσαρνέλας της Πολυκάρπης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα, με τους φιλοξενούμενους παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα να μειώνουν σε 3-2 στο 42′ με τον Γιάννη Καραμήτρο από το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 50′ ο Πελαγίδης έκανε το 4-2, ενώ ταυτόχρονα πέτυχε και το πρώτο του χατ-τρικ της χρονιάς. Το 5-2 ήρθε από παίκτη της Πολυκάρπης και πιο συγκεκριμένα από τον Τζήμα με αυτογκόλ στο 52′, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαυρουδής στο 66′ (6-2).

Στις νίκες επέστεψε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο ο ΑΣ Νταηλάκης, ο οποίος συνέτριψε τον ΑΟ Κάστωρ με 8-1. Την αρχή (1-0) έκανε ο Ελευθεριάδης στο 10′, ο Τσακλίδης στο 20′ έκανε το 2-0, ο Σαββόπουλος στο 35′ από τα 11 μέτρα ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα και ο Τσακλίδης με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 45′ διαμόρφωσε και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (4-0). Ο Τζανίδης στο 48′ μείωσε σε 4-1 για τους «βυσσινί», ο Σαββόπουλος στο 51′ από την άσπρη βούλα έκανε το 5-1, ο Τσακλίδης στο 60′ έκανε το 6-1 σημειώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ, ο Ελευθεριάδης στο 70′ το 7-1 και το τελικό 8-1 πέτυχε ο Καπουργάς στο 80′.

Τέλος, η ομάδα των Λακκωμάτων δεν θα «κατέβηκε» στο παιχνίδι με τον Γράμμο Μαυροχωρίου και έτσι το ματς κατακυρώθηκε στους «κυανόλευκους».