Με τρία διπλά, δύο άσους και μια ισοπαλία η 2η στροφή του νέου πρωταθλήματος.

Με όλα τα βλέμματα στραμμένα στο Βογατσικό και στην Μεσοποταμία ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας (Miss Kids) και αυτό γιατί εκεί εκτυλίχτηκαν δύο παιχνίδια… φωτιά!

Ροντέο στο Βογατσικό!

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά. Ματς-ροντέο έγινε στο Βογατσικό μεταξύ της τοπικής Ομόνοιας και της ΑΕ Γραμμοχωρίων, όπου τα «ελάφια» κατάφεραν τελικά να… αποδράσουν με το διπλό, με τον δείκτη του σκορ να σταματάει στο 4-5!

Πιο αναλυτικά, οι «αρκούδες» του Βογατσικού μπήκαν φορτσάτες και άνοιξαν πολύ γρήγορα (4′) το σκορ (1-0) με τον Νούλα, όμως, εννέα λεπτά αργότερα (13′) ο Νάκος έφερε ξανά το παιχνίδι στα… ίσα (1-1). Την ανατροπή (1-2) έκανε στο 28′ ο Γρηγόρης Μήλιος και από εκεί και ύστερα το ματς πήρε «φωτιά».

Ο Νάκος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 31′, έδωσε -προσωρινά- προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (1-3), στο 35ο λεπτό ο Τράσιας μείωσε σε 2-3 και ο Λαζαρίδης στο τέλος του 1ου ημιχρόνου (45′) έφερε, εκ νέου, την ισορροπία στο παιχνίδι (3-3).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (47′) ο Νάτσης έβαλε και πάλι τα «ελάφια» μπροστά (3-4), όμως λίγο αργότερα, στο 54ο λεπτό, συγκεκριμένα, ο Νούλας ισοφάρισε και πάλι (4-4). Το νικητήριο γκολ των Γραμμοχωρίων πέτυχε τελικά στο 68′ ο Βελένης.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν γι’ ακόμη μια φορά να ισοφαρίσουν και να πάρουν, έστω, τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Χρήστος Νούλας έχασε μοναδική ευκαιρία από το σημείο του πέναλτι στο 88′.

Φωτιά το ματς και στην Μεσοποταμία

Στο άλλο σπουδαίο, από πλευράς εξέλιξης (δύο ανατροπές), παιχνίδι στην Μεσοποταμία κόντρα στην Αστραπή και στον ΑΟ Κάστωρ, οι δύο «μονομάχοι» μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς με τον πίνακα του σκορ να γράφει τελικά 3-3.

Οι «βυσσινή» προηγήθηκαν με τον Προδρομίδη στο 2ο, μόλις λεπτό του αγώνα (0-1), ενώ οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν στο 12′ με τον Τσακλίδη Αγ. (1-1).

Την ανατροπή -για πρώτη φορά στην αναμέτρηση- έκανε στο 27′ ο Παπαθανασιάδης (2-1), ενώ στο 52′ ο Εστιάδης έφερε και πάλι το ματς στα… ίσα (2-2). Την δεύτερη ανατροπή του σκορ (2-3) έκανε στο 75′ ο Γιώργος Μήλιος, δίνοντας ελπίδες-νίκης στην ομάδα του.

Τον τελευταίο, όμως, λόγο είχε ο Γρηγόρης Καραμανίδης στο 87′ όπου και τελικά πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης (3-3), χάριν στο οποίο, η Αστραπή πήρε και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τριάρα η Δόξα Κορησού τον Νταηλάκη

Την δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Δόξα Κορησού κόντρα στον Νταηλάκη, του οποίου επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 0-3.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ (0-1) με τον Β. Γάκκια στο 19′, με τον Π. Μηλιάτη στο 50′ διπλασίασαν τα τέρματά τους (0-2), ενώ το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης των «μαυραετών» της Κορησού έβαλε στο 81ο λεπτό ο Κουζίνας (0-3).

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τον «άσσο» ο Ηρακλής Πολυκάρπης

Με την ολοκλήρωσε και την 2η αγωνιστική ο Ηρακλής Πολυκάρπης, επικρατώντας στο γήπεδό του της ΑΕ Βιτσίου με 2-0.

Οι «πράσινοι» αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν τις λύσεις για να πετύχουν το γκολ -και με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-0- τελικά το πέτυχαν στο 79′ με τον Νίκο Ντούκα (1-0) και τον Σπύρο Καρανάσιο στο 82′ (2-0), πανηγυρίζοντας την δεύτερή τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεύτερη «τεσσάρα» στο πρωτάθλημα για τον Παναργειακό

Το δύο στα δύο έκανε και μάλιστα πετυχαίνοντας για δεύτερη φορά τέσσερα τέρματα ο Παναργειακός, αυτή την φορά κόντρα στον ΑΣ Πενταβρύσου με σκορ 4-1.

Ο Τσιγαρίδας στο 12′ έκανε το 1-0, στο 18′ ο Ταχτατζής ισοφάρισε (1-1), ενώ το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του έδωσε (2-1) με το γκολ του ο Μπαράκης στο 20′. Στο 80′ ο Βασιλείου έκανε το 3-1 και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κυδωνάκης στην… εκπνοή του αγώνα (90′).

Με τον Τσαμτσάκη πανηγύρισε το διπλό η Καστοριά 1980

«Σκούρα» τα βρήκε η Καστοριά 1980 στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Δόξα Αμπελοκήπων, της οποίας, τελικά επικράτησε με σκορ 0-1.

Τέλος στην αστοχία των φιλοξενούμενων έβαλε ο Γιώργος Τσαμτσάκης στο 44′ από τα 11 μέτρα, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που καταλόγισε ο κ. Τσιμόπουλος σε ανατροπή του Σαββόπουλου μέσα στην περιοχή.