Ολοκληρώθηκε σήμερα και 11η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν ένας «άσσος» και τέσσερα διπλά, ενώ δεν είχαμε καμία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 19 φορές δίχτυα.

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕ Γραμμοχωρίων, μετά το… στραβοπάτημα και την ισοπαλία με την ΑΕ Βιτσίου, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0, της Δόξας Αμπελοκήπων στο γήπεδό της. Την αρχή έκανε στο 24′ ο Γρηγόρης Μήλιος (1-0), ο Αλέξης Λιάπης στο 43′ ανέβασε την διαφορά σε δύο τέρματα και ο Μήλιος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Σε απόσταση… αναπνοής από την κορυφή βρίσκεται η Αστραπή Μεσοποταμίας -που έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο- διευρύνοντας κι άλλο το νικηφόρο σερί της, επικρατώντας του ΑΣ Νταηλάκη με το ευρύ σκορ 0-5. Το σκορ άνοιξε ο Αντωνιάδης στο 10ο λεπτό (0-1), πέντε λεπτά αργότερα (15′) ο Παλαιοδήμος διπλασίασε (0-2) τα τέρματα της ομάδας του και ο Γρηγόργς Καραμανίδης στο 60′ από το σημείο του πέναλτι έγραψε το 0-3. Στο 75′ και πάλι ο Παλαιοδήμος έκανε το 0-4, ενώ το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Κουσίδης στο 80′.

Ακόμα πιο πίσω στην βαθμολογία έμεινε ο Παναργειακός που γνώρισε την ήττα στο γήπεδό του από την Δόξα Κορησού με σκορ 2-4. Οι «μαυραετοί» προηγήθηκαν στο 24′ με τον Μηλιάτη και τέσσερα λεπτά αργότερα (28′) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον ίδιο παίκτη. Στο 71′ ο Κυδωνάκης μείωσε -προσωρινά- για του «κοκκινόμαυρους», όμως, στο 76′ ο Λαζαρίδης έκανε το 1-3 και ο Λιόλιος στο 86′ το 1-4. Το τελικό 2-4 έκανε ο Πολυχρονίου στο 87′.

Για ακόμη μια αγωνιστική η ΑΕ Βιτσίου έδειξε πως φέτος είναι σε πολύ καλή φόρμα και επιβλήθηκε, εκτός έδρας, του Γράμμου Μαυροχωρίου με 1-2! Το σκορ άνοιξε στο 59′ ο Γκάτζιος (0-1) και ο Σαραμπίνας στο 66′ έκανε το 0-2. Ενώ, ο Φιλκοτσίδης στο 80′ πέτυχε το μοναδικό τέρμα των «κυανόλευκων».

Νίκη ξανά μετά από τρείς αγωνιστικές σημείωσε η Πεντάβρυσος που έφυγε με το διπλό από το γήπεδο της Χλόης, επικρατώντας του ΑΟ Κάστωρ με 0-2. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστεί τον Χρήστο Νούλα κατάφεραν να «καθαρίσουν» από το πρώτο, κιόλας, ημίχρονο το ματς. Ενώ ολοκλήρωσαν και τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Γάκης στο 85′ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Τέλος, ο Ηρακλής Πολυκάρπης πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς είχε αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.