Με νίκες συνέχισαν Αστραπή Μεσοποταμίας, ΑΕ Γραμμοχωρίων και Παναργειακός – Χωρίς αλλαγές η κορυφή της βαθμολογίας

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 13η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν δύο «άσσοι»δύο διπλό και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 20 φορές δίχτυα.

Αν και… χτυποκάρδισε για λίγο στην αρχή του αγώνα, η Αστραπή Μεσοποταμίας έφυγε με το διπλό από το γήπεδο των Αμπελοκήπων, όπου και επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή, της τοπικής Δόξας, με σκορ 1-3. Οι γηπεδούχοι με την πρώτη φάση στο παιχνίδι με τον Μιχαλόπουλο στο 5ο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ (1-0), όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ το προβάδισμά τους, καθώς ο Σωτηριάδης στο 28′ έφερε ξανά το ματς στα… ίσια (1-1). Ενώ, η ανατροπή έγινε στο 32′ χάριν στο γκολ του Πασόλη (1-2). Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 65′ ο Παλαιοδήμος.

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕ Γραμμοχωρίων, που εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας της και επικράτησε με το ευρύ σκορ 5-0 του ΑΟ Κάστωρ. Την αρχή έκανε (1-0) ο Λιάπης στο 35′, ο Γρηγόρης Μήλιος στο 48′ έκανε το 2-0, ο Γουίλιαμ Αντωνιάδης στο 53′ το 3-0, ενώ τα δύο επόμενα τέρματα για τα «ελάφια» πέτυχε ο Σαχινίδης στο 70′ και στο 80′ αντίστοιχα.

Εύκολη νίκη πέτυχε και ο Παναργειακός, εκτός έδρας, κόντρα στον Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 1-4. Ο Γκάνας, μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στους «κοκκινόμαυρους», ο Αγγέλκος δύο λεπτά αργότερα (6′) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ο Καραλιόπουλος στο 17′ ανέβασε και άλλο τη διαφορά (0-3), ενώ το 0-4 πέτυχε ο Χαραλαμπίδης στο 30′. Το μοναδικό γκολ των «πράσινων» πέτυχε ο Χότζα στο 85′.

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο γήπεδο του Τοιχιού, όπου η ΑΕ Βιτσίου και η Δόξα Κορησού κόλλησαν στο μηδέν και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Στις νίκες επέστρεψε ο Γράμμος Μαυροχωρίου που επιβλήθηκε και μάλιστα με ανατροπή, του ΑΣ Πενταβρύσου με σκορ 4-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ πολύ γρήγορα (στο 3′) με τον Νταούτη, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Αποστόλου στο 15′ να ισοφαρίσουν (1-1). Την ανατροπή έκανε ο Πρώιος στο 38′, ενώ ο Αποστόλου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 42′ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Ο Αφεντουλίδης στο 80′ μείωσε -προσωρινά- σε 3-2, όμως οι γηπεδούχοι είχαν άμεσα την απάντηση και δύο λεπτά αργότερα έκαναν με τον Φιλκοτσίδη το 4-2.

Τέλος, να σημειωθεί πως ο ΑΣ Νταηλάκης πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.