Ασταμάτητοι ήταν ΑΕ Γραμμοχωρίων και Παναργειακός – Έχασε βαθμούς από το Νταηλάκη ο Γράμμος

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 10η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν ένας «άσσος»τρία διπλά και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά μόλις 20 φορές δίχτυα, ενώ σημειώθηκαν.

Εύκολα πήρε τη νίκη από τον Ηρακλή Πολυκάρπης η ΑΕ Γραμμοχωρίων με σκορ 0-6 και διατήρησε το +5 από την δεύτερη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Γρηγόρης Μήλιος στο 23′, ο Νάκος στο 45′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πάλι ο Γρηγόρης στο 48′ έκανε το 0-3, ο Νάκος το 68′ έκανε το 0-4, ενώ τα δύο επόμενα τέρματα των «ελαφιών» πέτυχε ο Τράσιας στο 75′ και στο 85′.

Συντριπτική νίκη του Παναργειακού επί της Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 1-10, χάριν στην οποία διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση και μάλιστα πλέον χωρίς… συγκάτοικο. Την αρχή έκανε ο Στεργιόπουλος στο 5ο λεπτό του αγώνα, ο Τσαμτσάκης στο 11′ το 0-2, ο Στεργιόπουλος και πάλι στο 15′ το 0-3, ο Γ. Χαραλαμπίδης στο 18′ το 0-4, ο Τζανίδης στο 23′ το 0-5 και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Γ. Χαραλαμπίδης στο 40′ (0-6). Ο Σπύρος Καρανάσιος στο 50′ έκανε το 0-7, ο Μ. Χαραλαμπίδης στο 60′ το 0-8, το γκολ της τιμής για την Πεντάβρυσο πέτυχε στο 68′ ο Παύλου (1-8), το 1-9 και πάλι ο Καρανάσιος στο 75′ και το τελικό 1-10 διαμόρφωσε ο Τζανίδης στο 80′.

Στο μηδέν κόλλησαν Γραμμός Μαυροχωρίου και ΑΣ Νταηλάκης με αποτέλεσμα οι «κυανόλευκοι» να χάσουν δύο βαθμούς και να πέσουν από την δεύτερη θέση.

Η Αστραπή Μεσοποταμίας αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε τελικά στο γήπεδο της με 2-0 της Α.Ε. Βιτσιού. Ο Εστιάδης στο 36′ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (1–0), οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 44ο λεπτό του αγώνα να φέρουν το ματς στα… ίσα, με τον τερματοφύλακα τους Κράτσιο να αστοχεί από τα 11 μέτρα. Ενώ, ο Γρηγόρης Καραμανίδης στο 62′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Απίστευτο διπλό της Κορησού στην Χλόη κόντρα στον ΑΟ Κάστωρ με 0-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κολλάρα. Οι «βυσσινί» αν και είχαν τη νίκη στα χέρια τους, τελικά γνώρισαν την ήττα από την Δόξα έχοντας χάσει δύο πέναλτι! Πιο συγκεκριμένα, στο 5ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, ο Κολλάρας είπε όχι στον Προδρομίδη, ενώ στο 73′ απέκρουσε για δεύτερη φορά πέναλτι το οποίο εκτέλεσε και πάλι ο Προδρομίδης. Το γκολ που χάρισε όμως τη νίκη στους «μαυραετούς» πέτυχε στο 84′ ο Λευτέρης Μηλιάτης.