Ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν δύο «άσσοι» και τρία διπλά. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά μόλις 13 φορές δίχτυα.

Το… βιολί της η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, που δε λέει να σταματήσει φέτος και απ’ ό,τι φαίνεται –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – θα είναι αυτή που θα κατακτήσει φέτος το πρωτάθλημα, επικράτησε αυτή τη φορά του Γράμμου Μαυροχωρίου με 0-2. Πλέον τα «ελάφια» , χάριν στο διπλό της Πολυκάρπης στο Άργος Ορεστικό άνοιξαν τη διαφορά από την δεύτερη θέση στους 11 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Γρηγόρης Μήλιος στο 18′, ενώ το 0-2 διαμορφώσεως ο Σιαραφέρας στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο -φανερά- ανεβασμενός, Ηρακλής Πολυκάρπης, στο Άργος Ορεστικό, επικρατώντας του Παναργειακού με 0-2. Το προβάδισμα για τους πράσινους έδωσε ο πρώην παίκτης του Παναργειακού, Χότζα, στο 38′ ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γαβριήλ στα χασομέρια (90’+5′) του ματς.

Στην δεύτερη θέση ανέβηκε και η Αστραπή Μεσοποταμίας η οποία πήρε τη νίκη από τον Νταηλάκη με 0-1. Το γκολ που χάρισε και τη νίκη στην ομάδα του πέτυχε ο Σωτηριάδης στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Α.Ε. Βιτσίου, στο γήπεδο της χλόης κόντρα στο ΑΟ Κάστωρ με 2-1. Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους έδωσε ο Σταμούλης στο πρώτο, μόλις, λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο Τεμέλκος στο 72′ έφερε το ματς ξανά στα… ίσα. Την ανατροπή έκανε ο Γκάτζιος στο 80′ χαρίζοντας και τη νίκη στην ομάδα του.

Η Δόξα Αμπελοκήπων επικράτησε εύκολα τις Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 5-0. Την αρχή έκανε ο Καραμήτρος στο 13′ από το σημείο του πέναλτι, ο Κουσίδης στο 27′ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και πάλι ο Καραμήτρος στο 40′ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, ενώ το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Σιδηρόπουλος στο 43′. Το τελικό 5-0 πέτυχε στο 79′ ο Μακροζήσης.

Τέλος, η Δόξα Κορησού παίρνει τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τον Κεραυνό Χιλιοδένδρου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.