Ολοκληρώθηκε αισίως και η 18η της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρείς «άσσοι»ένα διπλό και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 16 φορές δίχτυα.

Η πρωτοπόρος ΑΕ Γραμμοχωρίων, πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα και παρέμεινε στο +4 από την δεύτερη θέση.

Η Αστραπή Μεσοποταμίας είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδό της και επικράτησε του Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 3-0. Οι «κιτρινόμαυροι» καθάρισαν το ματς από το πρώτο, κιόλας, ημίχρονο, όπου και πέτυχαν τα δύο από τα τρία τέρματά τους, με τον Γρηγόρη Καραμανίδη στο 5′ (1-0) και τον Κράτσιο στο 25′ (2-0). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 55′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Καραμανίδης.

Εμφατική νίκη του Παναργειακού στην κόντρα του με τον ΑΟ Κάστωρ, του οποίου και επιβλήθηκαν με το ευρύ σκορ 5-0. Διψασμένοι για ποδόσφαιρο ήταν οι «κοκκινόμαροι», οι οποίοι πέτυχαν τέσσερα γκολ στο πρώτο -μάλιστα- μέρος της αναμέτρησης. Την αρχή έκανε ο Κυδωνάκης στο 19′ (1-0), ο Λέκκος στο 29′ με αυτογκόλ έκανε το 2-0 και πάλι o Κυδωνάκης στο 38′ ανέβασε τη διαφορά στα τρία τέρματα. Το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 43′ από τον Παπαθανασίου. Ενώ το τελικό 5-0 πέτυχε και πάλι ο Κυδωνάκης στο 68′, σημειώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ.

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕ Βιτσίου, η οποία επικράτησε στο γήπεδο του Τοιχιού, της Δόξας Αμπελοκήπων με σκορ 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 30′ ο Χρήστος Πόπης (1-0), δύο λεπτά αργότερα ο Στασινόπουλος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ ο Τραϊανός στο 44′ έκανε το 3-0.

Με το διπλό απέδρασε η Δόξα Κορησού από το γήπεδο του Μαυροχωρίου, όπου και επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή, του τοπικού Γράμμου με σκορ 1-2. Οι «κυανόλευκοι» πήραν το προβάδισμα στο 15′ με Φιλικοτσίδη, όμως πέντε λεπτά πιο μετά ισοφαρίστηκαν έπειτα από το γκολ του Πνευμονίδη. Την ανατροπή, τελικά έκανε ο Λαζαρίδης στο 75′.

Η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής σημειώθηκε στο γήπεδο του Νταηλάκη, με την τοπική και ομώνυμη ομάδα να υποδέχεται την Πεντάβρυσο και το πίνακα του σκορ να σταματάει στο 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Νούλας στο 8ο λεπτό, ενώ το 1-1 έκανε ο Σαββόπουλος στο 63′ από το σημείο του πέναλτι.