Για 9η φορά πρωταθλήτρια στέφθηκε σήμερα η Αστραπή Μεσοποταμίας!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 22η (τελευταία) αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν ένας «άσσος»τρία διπλά και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά μόλις 15 φορές δίχτυα.

Τον 9ο τίτλο (πρωταθλήματος) στην ιστορία της σφράγισε η Αστραπή Μεσοποταμίας στο γήπεδό της, με τη νίκη κόντρα στον ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 2-0 κλείνοντας -έστω και στο φινάλε- απόλυτα επιτυχημένα την χρονιά στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Καστοριάς. Τα δύο γκολ που εξασφάλισαν τη νίκη και ταυτόχρονα της χάρισαν το πρωτάθλημα πέτυχαν οι Αντωνιάδης και Εστιάδης στο 5′ και στο 78′ αντίστοιχα.

Έτσι, οι κιτρινόμαυροι πήραν το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική και πλέον στρέφουν -πέρα από το κύπελλο που είναι και αυτός ένας στόχος- το βλέμμα τους στην προετοιμασία για αυτά τα παιχνίδια που μπορούν να τους οδηγήσουν στα… σαλόνια των εθνικών κατηγοριών.

Να θυμίσουμε πως η Αστραπή Μεσοποταμίας είχαν πάρει το πρωτάθλημα τις χρονιές 1983, 1987, 1989, 1995, 2005, 2011, 2014 και 2019, ενώ έχουν κατακτήσει 10 φορές το κύπελλο και μια το Super Cup της ΕΠΣ Καστοριάς.

Όπως φάνηκε, οι δύο… γκέλες με το Νταηλάκη και τον Παναργειακό, τελικά, στοίχησαν πολύ ακριβά στην ΑΕ Γραμμοχωρίων που παρότι πέτυχε επιβλητική νίκη στους Αμπελόκηπους επί της τοπικής Δόξας με 1-6, δεν κατάφερε να φτάσει στον στόχο της καθώς όπως προαναφέραμε την ίδια στιγμή η Αστραπή είχε πάρει τη νίκη.

Τώρα, όσον αφορά το ματς αυτό καθαυτό, τα «ελάφια» μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν από το 2ο κιόλας λεπτό με τον Σαχινίδη. Στο 25′ ο Βελένης έκανε το 0-2, ο Χρήστος Μιχαλόπουλος στο 27′ μείωσε σε 1-2 για την Δόξα, ενώ ο Σαχινίδης στο 41′ έκανε και το 1-3, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γρηγόρης Μήλιος στο 62′ ανέβασε τη διαφορά σε τρία τέρματα (1-4), ενώ ο Σιαραφέρας στο 80′ έκανε το 1-5 και στο 88′ το τελικό 1-6.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την φετινή χρονιά ο Παναργειακός, που επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας Κορησού με 0-2. Οι κοκκινόμαυροι άνοιξαν το σκορ με τον Κυδωνάκη στο 65′ και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το διπλό έφυγε από το Τοιχιό ο Γράμμος Μαυροχωρίου, όπου και επικράτησε -εύκολα- της τοπικής ΑΕ Βιτσίου με σκορ 0-4, πετυχαίνοντας μάλιστα και τα τέσσερα τέρματά του, στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, οι «γαλανόλευκοι» άνοιξαν… λογαριασμό με τον Κοτόρι στο 8′ και με τον Κυριάκο στο 29′ διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Γάκκιας στο 31′ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά και ο Κυριάκος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Στο… ντέρμπι των ουραγών μεταξύ της Πενταβρύσου και του ΑΟ Κάστωρ, οι δύο ομάδες κόλλησαν στο «μηδέν» και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Έτσι οι γηπεδούχοι, εξασφάλισαν την 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι «βυσσινί» την πρότελευταια.

Ενώ να σημειωθεί πως ο Ηρακλής Πολυκάρπης πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τα Λακκώματα που αποβλήθηκαν από το πρωτάθλημα.

Όσον αφορά τον υποβιβασμό στην Β΄ κατηγορία, θα εξαρτηθεί από το τι θα γίνει στην Γ΄ Εθνική, αλλά και στα μπαράζ ανόδου σε αυτήν. Και αυτό γιατί, αν για παράδειγμα η Καστοριά παραμείνει στην κατηγορία και ταυτόχρονα η Αστραπή καταφέρει να «ανέβει» μετά τα μπαράζ, τότε δεν θα χρειαστεί να «πέσει» καμία ομάδα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο αριθμός των ομάδων που θα συμμετέχουν του χρόνου στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Καστοριάς, θα είναι 12.