Ολοκληρώθηκε και η 22η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρεις «άσσοι» και δύο διπλά. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν το Σάββατο, βρήκαν συνολικά 22 φορές δίχτυα.

Για δεύτερη φορά στην 37χρονη ιστορία της και μετά από 19 ολόκληρα χρόνια και πάλι πρωταθλήτρια η ΑΕ Γραμμοχωρίων που εξασφάλισε και το εισιτήριο στα μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική κατηγορία! Το Σάββατο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, επικρατώντας με 3-1 του Παναργειακού. Τα «ελάφια» άνοιξαν το σκορ στο 1ο μόλις λεπτό του αγώνα με τον Γρηγόρη Μήλιο, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 10′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 από το σημείο του πέναλτι. Το 2-0 τελικά ήρθε στο 25′ από τον Σιαραφέρα, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 45′ με τον Νάκο. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 80′ με τον Σπύρο Καρανάσιο.

Έτσι, τα Γραμμοχώρια ολοκλήρωσαν την φετινή σεζόν αήττητα, με 19 νίκες και 3 ισοπαλίες, ενώ είχαν την καλύτερη επίθεση με 67 τέρματα, αλλά και την καλύτερη άμυνα, έχοντας δεχθεί μόλις 13! Όπως ήταν φυσικό, μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησε… πάρτι και πανηγυρισμοί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με την απονομή του τροπαίου!

Τώρα, στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, η Αστραπή Μεσοποταμίας επιβλήθηκε του Γράμμου Μαυροχωρίου με 2-0 και έκλεισε και αυτή με νίκη τη φετινή σεζόν. Με πρωταγωνιστή γι ακόμη μια φορά τον Σωτηριάδη, οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 4′ και με τον ίδιο παίκτη πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 86′.

Ευρεία νίκη πέτυχε, εκτός έδρας, η Δόξα Κορησού επί της Πενταβρύσου με 0-7, με αποτέλεσμα να τερματίσει στο τρίτο… σκαλί του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία, βέβαια, με τον Παναργειακό.

Ο Ηρακλής Πολυκάρπης εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας του και πήρε τη νίκη από την Δόξα Αμπελοκήπων με 3-2. Την αρχή έκανε ο Στασινόπουλος στο 18′, ο αρχηγός των «πράσινων», Βαγγέλης Καραμήτρος έδωσε στο 42′ προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ ο Γαβριήλ στο 74′ άνοιξε και άλλο την διαφορά (3-0). Οι «μαυραετοί» στο 81′ μείωσαν σε 3-1 με τον Θωμά Τρυφόπουλο και στο 89′ σε 3-2 με τον Κουσίδη από τα 11 μέτρα.

Με το διπλό έφυγε από το γήπεδο της Χλόης ο ΑΣ Νταηλάκης, επικρατώντας του τοπικού Κάστορα με 1-3. Οι «κυανόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 32′ με τον Δημητρακόπουλο, όμως οι γηπεδούχοι στο 39′ έφεραν το ματς ξανά στα… ίσα με τον Σταμούλη. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τσακλίδη, ενώ ο Ρότσιας στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Τέλος, η ΑΕ Βιτσίου πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να… ιδρώσει καθώς έχει αγώνα με τον Κεραυνό Χιλιοδένδρου που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.