Ο Καστοριανός ταλαντούχος αμυντικός χαφ, Ζήσης Τσίκος κατέκτησε το πρωτάθλημα Κ17 με τον ΠΑΟΚ!

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-3 (5-6 στα πέναλτι)

Ο ΠΑΟΚ είναι ο πρωταθλητής Ελλάδος Κ17! Σε ένα συγκλονιστικό τελικό που έγινε στην Λαμία και κρίθηκε στα πέναλτι, μετά το 3-3 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 6-5 και πήρε την κούπα!

Ήταν ένας τελικός διαφήμιση, αντάξιος της ιστορίας και της βαριάς φανέλας που έχουν και οι δύο ομάδες. Κρίμα που στο γήπεδο της Λαμίας λόγω των… ειδικών συνθηκών δεν βρέθηκε κόσμος. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές (1-0 και 2-1), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μια (2-3) αλλά τελικά το 3-3 ήταν το αποτέλεσμα που σφράγισε την κανονική διάρκεια του αγώνα.

Oι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Σταμούλη με το… καλημέρα του αγώνα και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με γκολ-πέναλτι του Κούτσια. Με το ξεκίνημα του 2ου μέρου μπήκαν 2 γκολ γκολ, ένα για κάθε ομάδα σε διάστημα 4 λεπτών. Ο Σταμούλης έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό αλλά ο Κεδίκογλου είχε άμεση απάντηση σε 2-2 για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα στο σκορ πάλι με πέναλτι του Κούτσια στο 72′, αλλά αυτή την φορά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με μια γκολάρα του Κασέμι στο 75′. Το 3-3 ήταν και η… σφραγίδα των προσπαθειών όλων στο 90λεπτο.

Στην ημίωρη παράταση δεν άλλαξε κάτι… Γκολ δεν υπήρξε, η κούραση των πιτσιρικάδων ήταν εμφανής και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη είχαν δύο φορές την ευκαιρία για ένα εύστοχο χτύπημα που θα έδινε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό. Όμως έχασαν την ευκαιρία, τα παιδιά του Δικεφάλου του Βορρά στο φινάλε είχαν ψύχραιμα χτυπήματα, επικράτησαν με 6-5 και έτσι το πρωτάθλημα Κ17 για την σεζόν 2019-2020 βάφτηκε… ασπρόμαυρο!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γραμματικάκης, Φρέρης, Κατσογιάννης, Δούμας, Λιόφαγος, Πάστρας, Ντόη, Καράκουτης, Κίτσος, Λιάτσος, Σταμούλης.

ΠΑΟΚ: Μοναστηρλής, Κιτσάκης, Μανωλιούδης, Σινανάι, Τασιούρας, Κουτεντάκης, Τσίκος, Κεδίκογλου, Κωνσταντέλιας, Σμυρλής, Κούτσιας.