4 γκολ η Μαρία Τάσιου,  χατ-τρικ από την Νικόλ Τζιάρα, ενώ σκόραρε και η Κυριζάκη «Φωτιά» πήρε η κορυφή μετά το «Χ» των «Πιερίδων Μούσων.

Με το… δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην πρεμιέρα του β’ γύρου για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής τα κορίτσια της Καστοριάς, σημειώνοντας μάλιστα την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη τους.

Η ομάδα του Χρήστου Καλύβα μπορεί να υπέταξε με το εμφατικό σκορ 8-0 τις αδύναμες «Ασπρόμαυρες Αμαζόνες» Γιαννιτσών, ωστόσο, όμως τα ευχάριστα νέα ήρθαν από την Κατερίνη, όπου η πρωτοπόρος ομάδα  των «Πιερίδων Μουσών» υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 με τις Ολυμπιώτισσες Ελασσόνας, κι έτσι η Καστοριά πλησίασε σε απόσταση αναπνοής  ενός βαθμού από την κορυφή, αυξάνοντας σημαντικά τις ελπίδες της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Όπως μαρτυράει και το σκορ η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν πολύ μεγάλη, ενώ να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες και μόλις και μετά βίας συμπλήρωσαν 11άδα.

Έτσι, το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο που δεν αντέχει κριτικής, με τα κορίτσια της Καστοριάς να είναι καταιγιστικά και σε ρυθμό ρελαντί να φτάνουν στην τρίτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Να σημειωθεί ότι το σκορ θα μπορούσε να φτάσει σε αστρονομικά επίπεδα, αφού η Καστοριά εκτός από τα 8 γκολ που πέτυχε, είχε πλειάδα χαμένων ευκαιριών, μεταξύ των οποίων και τρία δοκάρια!!!

Η Μαρία Τάσιου που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ήταν η μορφή της αναμέτρησης, καθώς πέτυχε 4 γκολ και είχε ένα δοκάρι, ενώ η Νικόλ Τζιάρα που αγωνίστηκε μόνο για ένα ημίχρονο, πέτυχε χατ-τρικ.

Τον… χορό των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 6’ η Τζιάρα με κοντινό πλασέ (1-0), ενώ η ίδια στο 17’ μετά από πάσα της Λιούλια με ασύλληπτο ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα της.

Στο 30’ μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 με πρωταγωνίστρια και πάλι την Τζιάρα όταν από ωραία ενέργεια με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της Λαζέλη. Δύο λεπτά αργότερα (32’) τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε η Τάσιου όταν από εξαιρετικά δύσκολη θέση με διαγώνιο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 34’ σε φάση διαρκείας στην περιοχή, τελικός αποδέκτης έγινε η Τάσιου η οποία με εύκολο τρόπο «έγραψε» το 4-0.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε ακόμη περισσότερο (5-0) στο 42’ με πρωταγωνίστρια αυτή την φορά την Κυριζάκη, σημειώνοντας παράλληλα το πρώτο της γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ στο 45’ μετά από άψογο συνδιασμό Τάσιου-Τζιάρα, η τελευταία με υποδειγματικό πλασέ σημείωσε το 6-0, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα χατ-τρικ.

Ο καταιγιστικός ρυθμός των κοριτσιών της Καστοριάς συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο και στο 54’ η Τάσιου με σουτ βολίδα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 7-0, ενώ η ίδια παίκτρια στο 68’ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια με σουτ βολίδα διαμόρφωσε το τελικό 8-0. Τέλος, μεγάλη ευκαιρία για το 9-0 έχασε η Τάσιου στο 80’ όταν  το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από το κάθετο δοκάρι της Λαζέλη.

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑ : Δημητριάδου, Γκόγκου, Πάντου, Τζανοπούλου (46’ Κουζίνα), Λιούλια, Μουρτσέκα (46’ Σιακά), Κυριζάκη, Μάρκου, Τσιούκρα, Τζιάρα (46’ Δρακάκη), Τάσιου.