Οι «βυσσινί» απέδρασαν νικηφόρα (0-1) από την Κολοκυνθού, αφήνοντας τον Κρόνο έξω από τον φετινό θεσμό

Ποδαρικό με το… δεξί στη νέα αγωνιστική περίοδο (2018-19) έκανε -προ ολίγου- ο Κάστορας, επικρατώντας στο γήπεδο της Κολοκυνθούς του Κρόνου με σκορ 0-1.

Με τη νίκη τους αυτή οι «βυσσινί» έβαλαν στο… τσεπάκι τους το τρίτο εισιτήριο που είχε απομείνει για να ολοκληρωθεί η α’ φάση του Κυπέλλου, ενώ, να σημειωθεί, ότι ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι τους περιμένει το προσεχές Σάββατο (5 μ.μ.) στο γήπεδο της Χλόης, όπου θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τον περσινό κάτοχο του τίτλου «Ηρακλή» Πολυκάρπης.

Το μοναδικό γκολ (0-1) του αγώνα πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ένας πρώην παίκτης του Κρόνου, ο Κώστας Σατυροθεόδωρος, στο 43’

Στο- κατά τ’ άλλα- μέτριο από πλευράς θεάματος παιχνίδι, στο οποίο οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, οι φίλοι του Κάστορα που βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Κολοκυνθούς- αν μη τι άλλο- είχαν μόνο έναν λόγο για να χαρούν. Και αυτός δεν ήταν άλλος  από τη νίκη της ομάδας τους, που προέκυψε από ένα γκολ στο 43’, λεπτό κατά το οποίο ο Παπαχρήστου ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Εστιάδη, με αποτέλεσμα ο διαιτητής κ. Τσιμόπουλος να δείξει το σημείο του πέναλτι και να δώσει την ευκαιρία στον Κώστα Σταυροθεόδωρο να σημαδέψει τα δίχτυα της πρώην του ομάδας και, παράλληλα, να χαρίσει στη νυν το εισιτήριο για τη β’ φάση του φετινού Κυπέλλου.

Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί, ότι οι παίκτες του Κρόνου πάσχισαν πολύ για την ισοφάριση, δημιουργώντας αρκετές καλές φάσεις μπροστά τα γκολπόστ του Κουτσούκη, όμως, αλήθεια είναι, ότι δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν κάποια από αυτές, με σημαντικότερη όλων εκείνη του 13ου λεπτού, όταν ο Γεωργόπουλος με σουτ σημάδεψε την αριστερή συμβολή των δοκών του τερματοφύλακα των «βυσσινί».

Διαιτητές: Τσιμόπουλος, Λυρογιάννης, Τριανταφυλλίδης

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής, Κωνσταντίνου (53’ Μαλέας), Τίγκας (67’ Μπαμπούλης), Παπαχρήστου, Ριστάτσης, Μιχαηλίδης, Γιώσης, Στρυμπώνης (40’ Κατσιαμάκης-  74’ Γκέλη), Κυριζάκης, Γεωργόπουλος, Κρανιάς

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Καραμαλέγκος, Φουληράς (67’ Σιάντσης), Λουδοβάρης, Φώτης (60’ λ.τ. Κανάτσιος), Παπουτσής, Κυριακού (46’ Πήτας), Νικολάου, Σταυροθεόδωρος, Μαλεγκάνος (75 Λοβάτσης), Εστιάδης