Το «οξυγόνο» που χρειάζονταν για να συνεχίσει να τρέφει ελπίδες σε ό, τι αφορά την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα του 4ου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας, πήρε- πριν από λίγο- στο κλειστό της Κοζάνης η ομάδα της Καστοριάς, επικρατώντας του Α.Ο. Κοζάνης με σκορ 24-25.

Ρεπορτάζ: Δαμινανός Δέλλιος

Κάνοντας, λοιπόν, ποδαρικό με το… δεξί στο 2019 το Καστοριανό συγκρότημα, από τη μία, αύξησε τις πιθανότητές του στο κυνήγι της πρωτιάς στη βαθμολογία, έχοντας μείνει κοντά (2 βαθμούς) στον πρωτοπόρο και, συνάμα, αήττητο Α.Ο. Ιωαννίνων, ενώ, από την άλλη, αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τον 3ο Α.Ο. Κοζάνης.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι οι παίκτες του Ηλία Αναστασίου μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα τεσσάρων γκολ (0-4) στα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο, οι Κοζανίτες, που έπαιζαν ίσως το τελευταίο τους χαρτί για τη δημιουργία από πλευράς τους συνθηκών για το κυνήγι της πρώτης θέσης, κατόρθωσαν να αντιδράσουν, με αποτέλεσμα το ματς στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του να αποκτήσει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και να χαρακτηριστεί «ακατάλληλο για καρδιοπαθείς».

Τέλος, αξίζει να επισημανθεί, ότι οι παίκτες τη Καστοριάς δεν κυριεύτηκαν από άγχος στο τελευταίο και καθοριστικό  λεπτό του αγώνα, κάτι, τελικά, που τους έδωσε τη δυνατότητα να σκοράρουν για το 24-25 και να βάλουν στο «τσεπάκι» τους την πολύτιμη νίκη.

Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: (Ηλίας Αναστασίου), Πούλιος Α. , Μπαλιάκας, Γκανάρας, Δόκαλος 2, Τζιφονώτας 8, Αναστασίου 7, Τούλιος, Τερζόγλου 2, Παυλίδης 1, Μελλίδης, Σουκαλόπουλος 3, Πούλιος Δ., Τάσιος 2