Η Καστοριά 1980 είναι η κυπελλούχος Ε.Π.Σ.Κ. για το 2023, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό της Αστραπής Μεσοποταμίας με σκορ 4-1.

Έπειτα από ένα ωραίο παιχνίδι που χάρισε, στον αρκετό κόσμο που βρέθηκε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Καστοριάς, πλούσιο θέαμα, δυνατές «μονομαχίες», αρκετές φάσεις και φυσικά 5 συνολικά γκολ, η Καστοριά στέφθηκε κυπελλούχος για τη φετινή χρονιά και πέτυχε τον έναν από τους δύο στόχους της.

Όσον αφορά το ματς αυτό καθαυτό, οι παίκτες του Χάρη Βοριαζίδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ (1-0) στο 18ο λεπτό με σουτ του Τσελεπή έξω από την μεγάλη περιοχή, ενώ στο 29′ ο Σαββόπουλο έπαιξε το ένα δύο με τον Μηλιάτη και με έξοχο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι «κιτρινόμαυροι» από την άλλη, πίεσαν και μπόρεσαν μάλιστα να μειώσουν σε 2-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χάριν στο γκολ του Αντωνιάδη.

Στην επανάληψη και οι δύο έψαξαν τις ευκαιρίες τους, όμως οι -τυπικά- γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ και πιο συγκεκριμένα στο 64′ ο Χασάι εκτέλεσε φάουλ ο Μειμαρίδης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σαββόπουλο πλάσαρε για το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στα… χασομέρια του αγώνα όταν Balde έκλεψε την μπάλα από τον Τσακλίδη, απέφυγε τον Μειμαριδη, γύρισε την μπάλα κι ο Χασάι την έστειλε στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καστοριά: Τσαρούχας, Κωνσταντίνου, Φωλίνας, Ελευθεριάδης, Παναγιωτίδης, Μηλιάτης, Γκέγκας, Κυριακού, Τσελεπής, Σαββόπουλος, Νάκος

Αστραπή Μεσοποταμίας: Μεϊμαρίδης, Ξανθόπουλος, Κράτσιος, Τσακλίδης, Παλαιοδήμος, Ψωμιάδης, Αντωνιάδης, Καραμανίδης, Εστιάδης, Σωτηριάδης, Κουσίδης