Δια… πυρός και σιδήρου, θα έλεγε κανείς, προέκυψε η δεύτερη νίκη των «κυανόλευκων» του Γράμμου Μαυροχωρίου στην έδρα τους στη φετινή σεζόν, κόντρα στους πολύ αξιόμαχους «βυσσινί» του Κάστορα με σκορ 3-2, στο οποίο, εντούτοις, ματς, για να διαμορφωθούν τα αριθμητικά του δεδομένα, χρειάστηκε, αλήθεια είναι, να έρθει το ματς δύο φορές «τούμπα».

Δύο, λοιπόν, φορές προηγήθηκαν οι «κάστορες» στο σκορ, (0-1) στο 3ο λεπτό με τον  Βασίλη Εστιάδη και με τον ίδιο παίκτη στο 50’ (1-2), ωστόσο, από το εν λόγω παιχνίδι δεν πήραν τίποτα, μιας και είδαν τους αντιπάλους τους να βρίσκουν τις ενδεδειγμένες εκείνες λύσεις και να κάνουν τελικά «κτήμα» τους τη νίκη, ανατρέποντας δις το εις βάρος τους σκορ.

Πριν, εντούτοις, προχωρήσουμε στην αναφορά μας για την ολική ανατροπή στο σκορ και ποιοι ήταν οι παίκτες του Γράμμου που πέτυχαν τα τρία πολύτιμα γι’ αυτόν γκολ, θεωρούμε υποχρέωση να καταθέσουμε ότι ο Κάστορας στο α’ ημίχρονο θα μπορούσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι, καθότι πέραν του ενός γκολ που σημείωσε, είχε και 2-3 ακόμη καλές στιγμές για τη διεύρυνση του προβαδίσματός του.

Μέσα επτά λεπτά  (47’-54’) έγινε το… έλα να δεις

Στις αρχές της επανάληψης, γεγονός είναι, ότι οι «κυανόλευκοι» του Βασίλη Αναγνωστόπουλου μπήκαν… φουριόζοι στο χορτάρι, προκειμένου να φέρουν την   «πλάστιγγα» του αγώνα στα ίσα. Έτσι, πριν καλά καλά ολοκληρωθεί το 47ο λεπτό, κατάφεραν να πετύχουν την ισοφάριση, βλέποντας έναν πρώην παίκτη του Κάστορα και νυν δικό τους, τον Νίκο Ντούκα, να σημαδεύει δίχτυα για το 1-1.

Ωστόσο, το γκολ αυτό οι γηπεδούχοι δεν το χάρηκαν πολύ, μιας και στο 50’, οι «βυσσινί» ξαναπήραν το προβάδισμα στο σκορ (1-2) με τέρμα που πέτυχε και πάλι ο Βασίλης Εστιάδης.

Τέσσερα, εντούτοις, λεπτά αργότερα (54’), ο Πέτρος Φιλκοτσίδης επανέφερε τις αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ το «χρυσό» γκολ του Γράμμου, που, σημειωτέον, από το 65’ και μετέπειτα ήλεγξε πλήρως τη ροή του αγώνα, πέτυχε- εκ νέου- ο Νίκος Ντούκας, «πληγώνοντας» δις την προηγούμενη ομάδα του.

Διαιτητές: Φωτιάδης, Παυλάκου, Λυρογιάννης

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Αποστόλου, Hyska, Μπιτσίκος (76’ Τσαδήλας), Ντούκας Σ., Κουμπούρης, Χριστόπουλος, Καραμήτρος, Τριανταφύλλου (46’ Βαενάς), Φιλκοτσίδης, Ντούκας Ν. (87’ Λαμπρόπουλος), Γιώσης

ΑΟ ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Κανάτσιος (50’ Κυριακού), Φουληράς, Παπουτσής (Μήλιος), Καρανάσιος, Λοβάτσης, Πήτας (68’ Αντωνίου), Νικολάου, Σταυροθεόδωρος, Μαλεγκάνος, Εστιάδης