Ποδαρικό με το… δεξί έκαναν τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη στη νέα αγωνιστική περίοδο, επικρατώντας στη… φωλιά τους της Α.Ε. Βιτσίου με σκορ 4-1, όμως, αλήθεια είναι, ότι το εισιτήριο της πρόκρισής τους στη β’ φάση του φετινού θεσμού του Κυπέλλου, την οφείλουν κατά πολύ στους Αλέξη Λιάπη και Ηλία Παπαδάμου, οι οποίοι πετυχαίνοντας από δύο γκολ έκαστος στο α’ ημίχρονο, έβαλαν τις βάσεις για την πρώτη επιτυχία της ομάδας τους.

Ρεπορτάζ – φωτογραφίες: Δαμιανός Δέλλιος

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να σημειωθεί, ότι η ομάδα του Νίκου Γατόπουλου ήταν πιο δραστήρια στα είκοσι πρώτα λεπτά, δημιουργώντας τρεις πολύ καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Βασίλη Θωμά, τις οποίες, όμως, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 5’ δέχθηκε και το 1-0, έπειτα από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Αλέξη Λιάπη, ενώ μετά το εικοστό λεπτό, γεγονός είναι, πως τα «ελάφια» πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χορτάρι, καταφέρνοντας να «γράψουν» το 2-0 με τον Ηλία Παπαδάμου, που και αυτός, όπως και ο Λιάπης, σημάδεψε δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 30’, τα καλά πατήματα των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο είχαν σαν αποτέλεσμα να προκύψει και το 3-0, έπειτα από έξοχη πάσα του Κενανίδη στον Παπαδάμου και κοντινό πλασέ του τελευταίου, ενώ στο 40’ ο Αλέξης Λιάπης, κατά πως φάνηκε, καραδοκούσε στη… γωνία για να πετύχει το 4-0, με διαγώνιο σουτ από δεξιά, διαμορφώνοντας, παράλληλά, το σκορ του α’ ημιχρόνου.

«Αλλού γι’ αλλού» η Α.Ε. Γραμμοχωρίων στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο η Α.Ε. Βιτσίου είχε τον πρώτο λόγο

Έχοντας τα «ελάφια» επαναπαυτεί στο 4-0 του α’ ημιχρόνου, αλήθεια είναι, ότι στα λεπτά της επανάληψης έμοιαζαν σαν ήταν… υπνωτισμένα, με αποτέλεσμα να χάσουν κάθε επαφή με το παιχνίδι και να υποχρεωθούν σε παθητικό ρόλο, βλέποντας την εστία τους να δέχεται τη μία επίθεση πίσω από την άλλη.

Έτσι, θα έλεγε κανείς, πως τη… γλίτωσαν φτηνά με το ένα γκολ (4-1) που δέχθηκαν στο 72’ από εύστοχο πλασέ του Δημήτρη Θωμά, ενώ, τέλος, αξίζει να υπογραμμιστεί, ότι η Α.Ε. Βιτσίου, σύμφωνα με τη συνολική της εικόνα στα ¾ του αγώνα, αδικείται από το τελικό σκορ 4-1.

Διαιτητές: Τσάμος, Χατζής, Λυρογιάννης

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Θωμάς, Σουκαλόπουλος (19’ Μπαϊραχτάρης), Νίκας, Χρήστου, Λιάπης Π. (46’ Νικολαΐδης), Ηλιόπουλος (68’ Ζησόπουλος), Γακίδης, Λιάπης Α., Κενανίδης (46’ Κωτσόπουλος), Παπαδάμου

Α.Ε. ΒΙΤΣΙΟΥ: Καλέντζης, Στασινόπουλος, Αναστασίου, Τζιάρας Γ. του Κ., Γρηγοριάδης, Τζιάρας Δ., Γκάτζιος, Τζιάρας Γ. του Δ. (33’ Πόπης), Τεμέλκος (63’ Θωμάς), Τραϊανός, Χρηστάκης (46’ Ζάνος)