Θετικό πρόσημο είχε το πρώτο παιχνίδι του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας για το νέο έτος, που ήταν συνυφασμένο και με το πέσιμο της αυλαίας του α’ γύρου του τρέχοντος πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο, μιας και πριν από λίγο απέσπασε στη Λευκίμμη Κέρκυρας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, έπειτα από το τελικό σκορ 1-1.

Ήταν ένας πόντος που ισοδυναμεί με «τονωτική ένεση» για τους «κυανοκίτρινους» του Θόδωρου Βόλτση, οι οποίοι τον έκαναν «κτήμα» τους απόλυτα δίκαια, μιας και επί ενενήντα λεπτά συν τις καθυστερήσεις του αγώνα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις στο συνθετικό χλοοτάπητα, προκειμένου να αντιπαρέλθουν τόσο τις… κακοτοπιές του όσο και το προβάδισμα στο σκορ (1-0) που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι στο 30’ με τον Κάντα.