Δυναμικοί, αποφασιστικοί, παθιασμένοι και, εντέλει, παραγωγικοί ήταν οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Τομόπουλου στην κόντρα τους με τον Κάστορα στη Χλόη, με αποτέλεσμα οι φιλοδοξίες τους για νίκη- χωρίς αυτή τη φορά «ταχυπαλμίες»- να πιάσουν τόπο και να τους χαρίσουν το «τρίποντο» με σκορ 0-4, χάρη στο οποίο, από τη μία, διατήρησαν το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ, από την άλλη, παρέμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας, παράλληλα, σε απόσταση τριών πόντων τον Παναργειακό.

Από μεθοδικά, λοιπόν, έως πολύ εύκολα η Αστραπή επικράτησε του Κάστορα, βάζοντας τον «θεμέλιο λίθο» για την… άλωση του γηπέδου της Χλόης στο 17’, με ένα απίστευτο γκολ του Κώστα Καλλιμάνη, που σε σέντρα σουτ που επιχείρησε από πολύ πλάγια αριστερά (περίπου, στο κόρνερ), είδε την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση προς τα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιάννη Κουτσούκη, με αποτέλεσμα να κάνει τον σταυρό του για το τέρμα με το οποίο έδωσε το προβάδισμα (0-1) στην ομάδα του.

Ο ίδιος, ωστόσο, παίκτης στο 29’, διπλασίασε τόσο τα τέρματά του στο παιχνίδι όσο και των «κιτρινόμαυρων», αυτή τη φορά με διαγώνιο σουτ από αριστερά, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα του α’ ημιχρόνου (0-3) διαμόρφωσε στο 38’ ο Τάσος Σιοπόβου, με ατομική προσπάθεια και σουτ από κοντά.

Στην επανάληψη, κατά πως φάνηκε, οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου, σήκωσαν , θα έλεγε κανείς, «χειρόφρενο», με αποτέλεσμα το 0-3 να παραμείνει έως το 86’, οπότε ο Χρήστος Κρομλίδης έβαλε τη «σφραγίδα» του στο τελικό σκορ 0-4.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Ρόντσης, Πανταζής

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Κυριακού (67’ Κανάτσιος), Φουληράς, Παπουτσής, Καρανάσιος, Τράϊκος, Νικολάου, Λοβάτσης (54’ Πήτας), Σταυροθεόδωρος (71’ Αντωνίου), Μαλεγκάνος, Εστιάδης

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Ξανθόπουλος, Σιοπόβου (70’ λ.τ. Χάντρι), Ιωαννίδης (46’ Σαλονικίδης), Νικολάου, Καρανάσιος, Κρομλίδης, Μούσσιας, Καλλιμάνης (57’ Παλαιοδήμος Α.), Ταρέλλι (67’ Συτιλίδης), Καραμανίδης Γ.