Ο πρώτος εντός έδρας αγώνας του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας στο φετινό πρωτάθλημα με αντίπαλο την ομάδα των Γρεβενών Αεράτων είχε κωδικό «νίκη», ώστε, από τη μία, να παραμείνει στον… ασφαλτοστρωμένο δρόμο που πάτησε στην πρεμιέρα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου με το «τρίποντο» (0-1) που πήρε στην Άρτα επί του Α.Ο. Φλωριάδας και, από την άλλη, να διατηρηθεί στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου της βαθμολογίας.

Και, τελικά, ο διττός αυτός στόχος των «κυανοκίτρινων» του Θόδωρου Βόλτση, είχε ευτυχή γι’ αυτούς κατάληξη, καθώς ο επιβλητικός τρόπος που αντιμετώπισαν το παιχνίδι στο α’ ημίχρονο με τους γείτονες Γρεβενιώτες, ήταν ο λόγος που τους οδήγησε στη νίκη με σκορ 2-0, χάριν της οποίας έκαναν το 2 στα 2 και παρέμειναν «ένοικοι» του… ρετιρέ της βαθμολογίας.

Και θέαμα, αλλά μόνο στο α’ ημίχρονο, είχε η πρώτη νίκη της Καλλιθέας μπροστά στους φίλους της

Το ποδαρικό με το… δεξί που έκανε στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο Μέγας Αλέξανδρος την περασμένη Κυριακή στο γήπεδο του Κομποτίου, επικρατώντας εκεί  του Α.Ο. Φλωριάδας με σκορ 0-1, ήταν, αν μη τι άλλο, ένα σαφές μήνυμα ότι βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση.

Και το σημερινό ματς με τα Γρεβενά Αεράτα στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς, αλήθεια είναι, ότι αποτελούσε τόσο για τον προπονητή των «κυανοκίτρινων» Θόδωρο Βόλτση όσο και για τους παίκτες του μια μοναδική ευκαιρία να αποδείξουν ότι το παρθενικό  τους «τρίποντο» στην τρίτη τη τάξει κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας δεν ήταν τυχαίο, αλλά προέκυψε από σκληρή και επιμελημένη δουλειά το περασμένο καλοκαίρι.

Και η απόδειξη για το αν ο Μέγας Αλέξανδρος διαθέτει ομάδα ικανή για πολλά και καλά πράγματα στο τρέχον πρωτάθλημα, γεγονός είναι, ότι δεν άργησε να φανεί στο ματς με τα Γρεβενά Αεράτα, στο οποίο οι «κυανοκίτρινοι» με το που πάτησαν το χορτάρι, είπαν στους αντιπάλους τους ποιοι θα είναι τα «αφεντικά» πάνω σε αυτό.

Η καλή, λοιπόν, «πατημασιά» των παικτών του Θόδωρου Βόλτση στον αγωνιστικό χώρο, συνυφασμένη με την άρτια οργάνωση στο παιχνίδι τους σε όλες τους τις γραμμές, τον δυναμισμό, την αποφασιστικότητα, το πάθος και, εντέλει, το ορθολογικό τους ποδόσφαιρο στο πρώτο μισό του αγώνα, τους χάρισε το πρώτο τους «τρίποντο» μπροστά στους περιχαρείς φίλους τους και το δεύτερο στη φετινή σεζόν, χάριν του οποίου έστειλαν- εκ νέου- μήνυμα για το ποιόν τους ως ομάδα.

Κι επειδή όλα τα παραπάνω συνδυάστηκαν, εκτός των δύο γκολ στο α’ ημίχρονο και με αρκετές ακόμη ευκαιρίες από πλευράς Μέγα Αλέξανδρου στο διάστημα αυτό, η νίκη του, δίχως άλλο, χαρακτηρίζεται απόλυτα δίκαιη, το οποίο «τρίποντο» το καταχάρηκαν οι 250 και πλέον φίλοι του, σπεύδοντας στη λήξη του αγώνα να απονείμουν στους παίκτες του τα εύσημα με ένα θερμό χειροκρότημα.

«Υπόθεση» ενός ημιχρόνου η νίκη του Μέγα Αλέξανδρου

Με την έναρξη της αναμέτρησης, αλήθεια είναι, ότι οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση πάτησαν το χορτάρι με έναν ιδιαίτερο δυναμισμό, που στόχο είχε να πάρουν τα «ηνία» του αγώνα στα χέρια τους, ή καλύτερα, στα πόδια τους, κάτι που κατάφεραν, ωστόσο, γεγονός είναι πως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι την εστία του Χρήστου Κράτσιου στο 21’, λεπτό κατά το οποίο ο πορτιέρο  του Μέγα απόκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Χυσέν σε κόρνερ.

Αυτή, εντούτοις, ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, ενώ, αλήθεια είναι, ότι στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα υποχρεώθηκαν να παίξουν τον ρόλο των «κομπάρσων».

Στο α’, εντέλει, ημίχρονο, και- κύρια- μετά το 21ο λεπτό, ο Μέγας Αλέξανδρος κυριάρχησε στο χορτάρι, με αποτέλεσμα η καλή ανάπτυξή  του πάνω σε αυτό να του δώσει το δικαίωμα να απειλήσει με πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ σε δύο περιπτώσεις, στο 23ο και 24ο λεπτά, με πρωταγωνιστή και στις δύο τον Άρη Νικολόπουλο.

Ό, τι, όμως, δεν έκανε ο Νικολόπουλος στα λεπτά που προαναφέρθηκαν, το έκανε στο 28’ ο Ραφαήλ Αποστολίδης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα του ματς διαμόρφωσε στο 35’ ο Φάνης Μήνος με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Σαλβαρίνας.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι οι «κυανοκίτρινοι» βολεύτηκαν με το προβάδισμά τους στο α’ ημίχρονο, με συνέπεια να κατεβάσουν… ταχύτητα στην επανάληψη και να κάνουν απλή διαχείριση στο παιχνίδι, χωρίς, πάντως, να νιώσουν την απειλή των αντιπάλων τους, οι οποίοι στο 77’ έμειναν με 10 παίκτες στο χορτάρι λόγω του τραυματισμού του Ρόβα κι ενώ ο προπονητής του κ. Νίκος Μπαλοδήμος είχε πραγματοποιήσει τις τέσσερις αλλαγές που δικαιούνταν.,

Στα αξιοσημείωτα, επίσης του αγώνα, ήταν και η τιμή που έγινε στο πρόσωπο του Γιώργου Παράσχου από πλευράς της διοίκησης του Μέγα Αλέξανδρου, που του απένειμε τιμητική πλακέτα, για την προσφορά του στο Καστοριανό ποδόσφαιρο, ως παίκτη της ιστορικής ομάδας της Καστοριάς και μετέπειτα ως προπονητή τόσο της Α.Ε.Καστοριάς όσο και των μικτών ομάδων της Ε.Π.Σ.Κ. και, φυσικά, για την πολυετή και συνάμα λαμπρή πορεία του ως προπονητή σε πάρα πολλές ομάδες της χώρας.

Διατητές: Μελτζανίδης, Ππαπαδάκης, Χριστοδούλου (Σ.Δ. Ημαθίας)

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Κράτσιος, Τσόπρας (20’ λ.τ. Παπαδημητρίου), Τάσιος, Μήνος, Λαδάς, Σαλβαρίνας (80’ Καρανάσιος), Μηλιάτης, Γκέκας, Αποστολίδης, Χασάι (77’ Ευαγγέλου), Νικολόπουλος (73’ Παπαδόπουλος)

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ: Γαβρίδης Ι., Κουπτσίδης (46΄Δαδαλής), Μπατακότας, Κοτενίδης (46’ Βασιλόπουλος Αλ.), Γαβρίδης Ε., Ζαγκλιάβας, Χυσέν, Φουρλατάρας, Σάλλα (63’ Τζιάτζης),Βασιλόπουλος Αθ., Τάκας (63’ Ρόβας), Λιάκας