Κόντρα στην ουραγό στη βαθμολογία ΑΕ Λάρισας, οι «γουναράδες» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη με τριψήφιο αριθμό πόντων (101-90), χάριν της οποίας επέστρεψαν στις χαρές και παρέμειναν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που, ως γνωστόν, οδηγεί στα play off για άνοδο στην Α1.

Διαφημίστηκε το άθλημα

Ο κόσμος που παρακολούθησε την αναμέτρηση, αναντίρρητα, έφυγε απόλυτα ικανοποιημένος από το κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης», μιας και οι δύο ομάδες με τις ενέργειές τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κατάφεραν να του προσφέρουν πλούσιο θέαμα και ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Ντέρμπι καθ΄όλη τη διάρκειά του

Σχετικά, τώρα, με το… μενού του αγώνα, αλήθεια είναι, ότι αυτός εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του. Στο ελεύθερο, λοιπόν, και χωρίς σκοπιμότητες παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθούν με… βραχεία κεφαλή (25-26), ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι «γουναράδες» αντέδρασαν, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α΄ ημιχρόνου με σκορ 48-45.

Στην επανάληψη το υπέροχο παιχνίδι των δύο ομάδων συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, βρίσκοντας, όμως, την Καστοριά να αποκτά ένα προβάδισμα στο σκορ στη λήξη της γ΄ περιόδου της τάξης των 9 πόντων (79-70), το οποίο διεύρυνε ελαφρώς στο δ΄ κομμάτι της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 101-90.

Δεκάλεπτα: 25-26, 48-45 (ημίχρονο), 79-70, 101-90 τελικό

ΑΣ Καστοριάς (Γιώργος Σούλιος): Μπρόζος 5(1), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος 6, Ελευθεριάδης 4, Ναούμης 21(3), Κακλαμάνος 19(5), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 8, Χαρισμίδης 13(1), Μπένας 13(1), Λυμπάρης 12