Αποτελέσματα αγώνων τμημάτων του Α.Σ. Καστοριάς-άροσις για το Σαββατοκύριακο 20-21 Απριλίου 2024

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Σε έναν ακόμα αγώνα για το τουρνουά γαλανόλευκα αστέρια είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν οι μικροί μας αθλητές αυτή τη φορά στην Κοζάνη, απέναντι στους Διόσκουρους.

Σε έναν πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό αγώνα τα παιδιά συνεργάστηκαν, αγωνίστηκαν και απόλαυσαν το παιχνίδι, εισπράττοντας πολλά χειροκροτήματα για την προσπάθειά τους.

Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που συνόδευσαν τα παιδιά τους στο γήπεδο στην Κοζάνη, καθώς και για την εμπιστοσύνη τους στον σύλλογο.

Α.Σ. Καστοριάς (Δαραβίγκας Δ.): Ντόντης Α., Τσιαφίτσας Γ., Ηλιού Στερ., Καραλής Λ., Πατσιούρας Αγγ., Πατσιούρας Ραφ., Δαουτόπουλος Αντ., Πιπερόπουλος Μ., Πιπερόπουλος Π.,Βασιόπουλος Αγ., Ζήνδρος Θ., Ζούντας Μαρ. και Πούτιας Θ..

PLAY OFF ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ Α΄

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Α΄- Γ.Σ. ΕΛΙΜΕΙΑ 81-61

Γ.Σ. ΕΛΙΜΕΙΑ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Α΄ 53-78

Για άλλη μια χρονιά το παιδικό τμήμα του Α.Σ. Καστοριάς θα δώσει το παρόν στο Final four του πρωταθλήματος της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Στη διαδικασία των play off πήρε την πρόκριση αντιμετωπίζοντας σαν 1ος στη βαθμολογία, τον 4ο του Β΄ ομίλου, τον Γυμναστικό σύλλογο Ελίμεια.

Η ομάδα μας σημείωσε 2 νίκες, μία εντός έδρας με σκορ 81-61 και το Σάββατο εκτός έδρας, 53-78, με τη συμμετοχή των παρακάτω αθλητών:

Α.Σ. Καστοριάς Α΄ (Καραταγλίδης): Μαυροδήμος Αγγ., Εφραιμίδης Μ., Κωνσταντίνου Ηλ., Κωνσταντίνου Γ., Καραβατάκης Κ., Στεφάνου Β., Αντωνιάδης Αν. Γκόσδας Δ., Σιμώτας Ορ., Καρακώστας Κ., Τσάκας Χ. και Ζήλας Δ.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ U11 ΑΓΟΡΙΩΝ

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Φ.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ

Το Σάββατο 20 Απριλίου 2024 το μεσημέρι στα πλαίσια του Τουρνουά της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ., U11 αγοριών για το τμήμα Γ΄- Δ΄ δημοτικού, η ομάδα μας φιλοξένησε τον Πρωτέα, στο ΔΑΚ Καστοριάς.

Άλλος ένας ακόμα αγώνας που ευχαριστήθηκαν τα παιδιά και έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, αναδεικνύοντας τις μπασκετικές τους ικανότητες.

Α.Σ. Καστοριάς (Καραβατάκης Κ.): Βασιλειάδης Ιωάν.,Δέδες Χ., Καραβασίλης Δ., Λιάμης Γ., Πανταζόπουλος Γ., Τσάπας Ιωαν., Φωτιάδης Δ., Βλαχάβας Ιωάν., Ιωαννίδης Γ., Μίντζιας Χρ., Τουμπίδης Ν., Τούσης Β., Παγούνης Γ. και Λιολιόπουλος Γ.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ NATIONAL LEAGUE 2 2023-24

PLAY OFF 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ – Γ΄ ΦΑΣΗ

Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ _Άροσις 87-83

Για τα play off ανόδου της National League 2 ξεκίνησε η ημιτελική σειρά, με αντίπαλο τον Α.Ο. Τρίκαλα.

Το 1ο παιχνίδι έγινε την Κυριακή στα Τρίκαλα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη 87-83 και να κάνουν το 1-0.

Ο αγώνας πήγε από την αρχή πόντο-πόντο, 1ο δεκάλεπτο 20-21, ημίχρονο 39-40 υπέρ της ομάδας μας. Κάπως έτσι κύλησε και το 3ο δεκάλεπτο με τα Τρίκαλα να προηγούνται 59-58.

Όλα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά, με την ομάδα μας να στέκεται όρθια και να την καλύπτει. Έτσι φτάσαμε στα τελευταία 20΄΄ δευτερόλεπτα με το σκορ 85-83 και μια ολόκληρη επίθεση για μας. Εκεί δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε, με αποτέλεσμα η νίκη να πάει στον Α.Ο.Τ. με σκορ 87-83.

Επόμενος αγώνας την Τετάρτη στις 17:00 στο γήπεδό μας, όπου καλούμαστε να ισοφαρίσουμε για να ξαναπάμε τη σειρά στα Τρίκαλα.

Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την εμφάνιση και τη μαχητικότητά τους και άξια κέρδισαν το χειροκρότημα από όλους τους φιλάθλους των Τρικάλων στο τέλος.

Πολλά παράπονα έχει η ομάδα από τους 3 διαιτητές, που θεωρούμε ότι μας αδίκησαν σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Ευχαριστούμε και τους φίλους που ταξίδεψαν στα Τρίκαλα κι ενίσχυσαν με την παρουσία τους την προσπάθεια των παικτών. Την Τετάρτη περιμένουμε ένα γεμάτο γήπεδο που θα σπρώξει την ομάδα, να κάνει το 1-1.

Δεκάλεπτα: 20-21, 39-40, 59-58 και 87-83

Α.Σ. Καστοριάς – άροσις(Καραταγλίδης): Μπέγος Ρ. 16(2), Τερσενίδης Χρ., Δατσιάδης Δ. 16(4), Χότζα Ερ. 15(1), Σαρρής Ιωαν.12(1), Πιπερόπουλος Ηλ.12(4), Παντελίδης Αγ.10(2),Παπαδημητρίου Ηλ.2, Κορομπίλιας Γ., Κώτσης Π., Ντόντης Π. και Στεφανής Γ.