Με τη νίκη της Καστοριάς 1980 κόντρα στον Ηρακλή Πολυκάρπης ολοκληρώθηκε 3η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς.

Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε σήμερα (αντί για Σάββατο) στο ΔΑΚ Καστοριάς, η Καστοριά 1980 φιλοξένησε τον Ηρακλή Πολυκάρπης, του οποίου και επιβλήθηκε με 4-0.

Οι «ερυθροκίτρινοι» φάνηκαν ανώτεροι μέσα στο γήπεδο και «καθάρισαν» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όπου και πέτυχαν τρία τέρματα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 17ο λεπτό με τον Ηλία Τσικόπουλο και πέντε λεπτά αργότερα (22′) διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γιώργο Τσαμτσάκη, ενώ το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου, πέτυχε στο 34′ ο Σάκης Τσικόπουλος.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Πασχάλη Δημητρίου πέτυχαν γρήγορα ακόμη ένα τέρμα (4-0) και πάλι με τον Γιώργο Τσαμτσάκη. Οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη άγγιξαν το γκολ στο 73′, όμως ο Δημήτρης Στασινόπουλος είδε την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γρηγόρη Κοσμίδη, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, η ομάδα της Καστοριάς 1980 πέτυχε το τρία στα τρία και έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τον Παναργειακό και την Δόξα Κορησού.