«ΜΟΝΟ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ» είναι ο τίτλος που ταιριάζει για την ομάδα των Εφήβων του Α.Σ. Καστοριάς.

Η ομάδα μας κατέλαβε τη 2η θέση στο Final 4 που διεξήχθη στο Άργος Ορεστικό.

Να θυμίσουμε στον ημιτελικό αντιμετώπισε τον Αριστοτέλη Φλώρινας, κερδίζοντας με σκορ 72-50.

Στον τελικό το απόλυτο φαβορί ήταν ο Ηρακλής Κοζάνης. Παρόλα αυτά όμως, οι παίκτες μας μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι και πήραν το προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο, με πολύ όμορφο μπάσκετ και σε άμυνα και σε επίθεση, 17-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε την αντίδραση του Ηρακλή που γύρισε το παιχνίδι, κλείνοντας το ημίχρονο 31-40. Μ’ αυτή τη διαφορά κύλισε και το β΄ ημίχρονο, άλλες φορές έπεφτε στους 6 κι άλλες ανέβαινε, 3ο δεκάλεπτο 45-54, με το τελικό 55-70 να δίνει τον τίτλο στον Ηρακλή Κοζάνης.

Να αναφέρουμε και την ατομική διάκριση δύο αθλητών μας, του Πιπερόπουλου Ηλία και του Ντόντη Παναγιώτη, που ψηφίστηκαν στην καλύτερη 5άδα του τουρνουά.

Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας που μας έκαναν υπερήφανους με τις εμφανίσεις τους κι έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.

Συγχαρητήρια και στις 4 ομάδες και καλή επιτυχία στον Ηρακλή Κοζάνης που θα συμμετάσχει στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος, εκπροσωπώντας την Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Ακόμη να σημειώσουμε, ότι οι αγώνες του Σαββάτου έγιναν παρουσία του προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης κου Λιόλιου Ευάγγελου καθώς και του μέλους του Δ.Σ. της ομοσπονδίας και συμπολίτη μας κου Δίτσιου Τρύφωνα.

Σίγουρα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωτές και συγκεκριμένα στην διοίκηση της ομάδας του Α.Σ. Άργους Ορεστικού, στον Δήμο Άργους Ορεστικού και στην Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. που οργάνωσαν και πραγματοποίησαν με μεγάλη επιτυχία και με προσοχή σε κάθε λεπτομέρεια το φετινό Final 4 εφήβων. Παράλληλα συγχαίρουμε τους διαιτητές και τους κριτές που συμμετείχαν και συνέβαλαν στην ομαλή διεξαγωγή του τουρνουά.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον Δήμαρχο Άργους Ορεστικού κ. Πάνο Κεπαπτσόγλου για την πρόσκληση του με την παρουσία του ιδίου σε γεύμα με καλεσμένους, τον πρόεδρο της Ε.Ο.Κ. κ. Ευάγγελο  Λιόλιο, τον πρόεδρο της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. κ. Λάζαρο Σαββίδη καθώς και τους προέδρους των ομάδων που συμμετείχαν στο Final 4.

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Στεφανής Γ., Πιπερόπουλος Ηλ., Φιλιππίδης Δ., Στεργιόπουλος Γ., Ντόντης Π., Λαγγιώτης Γρ., Στεφανής Ορ., Κώτσης Π., Ταμήλιας Γ., Μονοβασίλης Αλ., Μαυροδήμος Κ., Κωνσταντίνου Σ., Κωνσταντίνου Γ. και Εφραιμίδης Μ.