Αφιέρωμα στο ΕΘΝΟΣ για τα Ραγκουτσάρια με τίτλο: Ολη η Καστοριά γλεντά και χορεύει!
Οπως ο ίδιος ανέφερε, αυτό που κάνει τα Ραγκουτσάρια να διαφοροποιούνται από τα υπόλοιπα είναι ο αυθορμητισμός, «συμμετέχει ο κόσμος με παραδοσιακές, τοπικές ορχήστρες, και παρά το γεγονός ότι οι μέρες των εκδηλώσεων είναι 6,7,8 Ιανουαρίου, καθημερινές ημέρες, υπάρχει μεγάλη επισκεψιμότητα όχι μόνο των τοπικών, αλλά και από Ελλάδα και εξωτερικό» προσθέτοντας ότι ως νέα δημοτική Αρχή στόχος είναι η προβολή και η διάδοση του εθίμου όσο γίνεται πιο οργανωμένα.
![p1083073.jpg p1083073.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083073.jpg?itok=BEG0EVcM)
![p1083081.jpg p1083081.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083081.jpg?itok=sVTUhqOS)
![p1083101.jpg p1083101.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083101.jpg?itok=Ulf0xr5Z)
Ο λύκος, η κοκκινοσκουφίτσα και οι πειρατές της λίμνης
Με αφετηρία το δημαρχείο Καστοριάς, ξεκίνησε η παρέλαση στις 2 το μεσημέρι, με τα σχολεία, τους συλλόγους, τις παρέες και τις ομάδες καρναβαλιστών, όπου διασχίζοντας την οδό Μητροπόλεως θα καταλήξουν στην πλατεία των Αδελφών Εμμανουήλ, στη συνοικία Ντολτσό.
![p1083147.jpg p1083147.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083147.jpg?itok=ihmEWauS)
«Τρίτη μέρα του εθίμου κορυφώνεται με την Πατερίτσα – την παρέλαση των καρναβαλιστών, όπου συμμετέχουν 37 ομάδες μπουλούκια» ανέφερε ο αντιδήμαρχος Τουρισμού και Πολιτισμού, Χρήστος Μουρατίδης, στο ethnos.gr προσθέτοντας «επί 2-3 μέρες η πόλη ξενυχτάει και κινείται στους καρναβαλικούς ρυθμούς», όπου συμμετέχουν συνήθως 3.500 – 4.000.
![p1083127.jpg p1083127.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083127.jpg?itok=sEfCEE6T)
Οι δρόμοι στην Καστοριά έχουν κλείσει, οι καρναβαλιστές και τα μπουλούκια υπό τους ήχους των χάλκινων απολαμβάνουν την ηλιόλουστη μέρα, γλεντώντας, χορεύοντας, γελώντας, διασκεδάζοντας. Το ίδιο και οι θεατές!
![p1083107.jpg p1083107.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083107.jpg?itok=xVDwgaFq)
![p1083125.jpg p1083125.jpg](https://www.ethnos.gr/sites/default/files/styles/normal/public/images/2020/01/p1083125.jpg?itok=0ww3IdHm)
Φωτογραφίες: Ντέπυ Χιωτοπούλου