«Εκτυφλωτική», θα έλεγε κανείς, … λάμψη είχε το παιχνίδι στο γήπεδο της Χλόης ανάμεσα στον Κάστορα και τον Ηρακλή Πολυκάρπης, στο οποίο, αλήθεια είναι, ότι οι δύο ομάδες έκαναν τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου η αναμέτρησή τους να θυμίζει «Αγγλία» τόσο σε σχέση με την ποιότητα όσο- κύρια- από πλευράς παραγωγικότητας γκολ.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Η «δικαιοσύνη», ωστόσο, του πολύ συναρπαστικού ματς, όρισε νικητή με σκορ 3-4 τον Ηρακλή, του οποίου οι παίκτες είχαν ξεχάσει τι εστί «τρίποντο» από την 3η αγωνιστική, έχοντας έκτοτε δύο ισοπαλίες, δύο ήττες στο πρωτάθλημα και μία ήττα στο φετινό θεσμό του Κυπέλλου.

Την επιστροφή τους, εντούτοις, στις νίκες οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη, γεγονός είναι, ότι την οφείλουν σε μεγάλο βαθμό στη λάμψη του «άστρου» του Γρηγόρη Μήλιου, ο οποίος πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, «γράφοντας», παράλληλα, το πρώτο του χατ τρικ στην τρέχουσα αγωνιστική σεζόν.

«Κεφάλι» στο σκορ πήραν οι «βυσσινί» στο 4’, αλλά δεν το χάρηκαν πολύ…

Το τι θα ακολουθούσε στην αναμέτρηση φάνηκε από νωρίς, καθώς πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 4ο λεπτό, ο Βασίλης Εστιάδης με σουτ «φωτοβολίδα» έξω από τη μεγάλη περιοχή σημάδεψε δίχτυα για το 1-0, ενώ οι πανηγυρισμοί των «καστόρων» για το προβάδισμά τους στο σκορ κόπασαν άμεσα, μόλις ένα λεπτό αργότερα συγκεκριμένα, όταν ο Γρηγόρης Μήλιος με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Γιάννη Κουτσούκη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο ίδιος παίκτης στο 29’ άλλαξε τη ροή των πραγμάτων στο παιχνίδι, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του «σοφέρ» (1-2), για να ακολουθήσει δέκα λεπτά μετέπειτα (39’), ένα τρίτο γκολ από πλευράς του και ο δείκτης του σκορ να ανέβει στο 1-3.

Η αντίδραση του Κάστορα στο τρίτο τέρμα που δέχθηκε ήταν σχεδόν άμεση, μιας και στο 42’ μείωσε σε 2-3 με τον Κώστα Σταυροθεόδωρο, ενώ, άξιο αναφοράς είναι, ότι ένα λεπτό πριν (41’), οι «βυσσινί» είχαν κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή μέσα στον περιοχή του Γιώργου Μήλιου από τον Άρη Παπαθανασίου, στο οποίο, όμως δεν ευτύχησαν να πανηγυρίσουν, καθότι ο Μήλιος που ανέλαβε να το εκτελέσει, έδωσε την ευκαιρία στον γκολκίπερ του Ηρακλή, Αλέξη Αθανασίου, να αποκρούσει.

Το 2-3, τέλος, παρά τις καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, παρέμεινε αναλλοίωτο έως το 88ο λεπτό, στο οποίο οι «πράσινοι» πανηγύρισαν το 2-4 σε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δημήτρη Πρωτόγερου, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (3-4) διαμόρφωσε στο 90’+1’ ο Φίλιππος Μαλεγκάνος με μακρινό συρτό σουτ.

Διαιτητές: Καραταίδης, Παπαβασιλείου, Ζιώγος

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Φουληράς (82’ Σιάντσης), Κανάτσιος, Τράϊκος, Καρανάσιος, Παπουτσής, Μήλιος  (89’ Σαραμπίνας), Νικολάου (85’ Πήτας), Σταυροθεόδωρος, Μαλεγκάνος, Εστιάδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Αθανασίου Α., Τσαρνέλας (55’ Καραμήτρος Ι.), Αντωνόπουλος Γ., Τερέζιου, Παπαθανασίου Α., Σίμος, Μήλιος (90’ Παπαϊωάννου Α.), Πρωτόγερος, Τοροσίδης (87’ Μόσχος), Καραμήτρος Ε. (71’ λ.τ. Μπίρτσιος), Παπαθανασίου Κ.