Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχαν σήμερα στο ΔΑΚΚ τα κορίτσια του ΓΠΟ Καστοριάς, επικρατώντας των πρωτοπόρων στην βαθμολογία Πιερίδων Μουσών με σκορ 3-2.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Τα κορίτσια του Χρήστου Καλύβα, μπήκαν από την αρχή στο γήπεδο αποφασισμένα να πάρουν τη νίκη που θα τα φέρει ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου, ο οποίος θα τα δώσει και το εισιτήριο της ανόδου στην Β΄ Εθνική κατηγορία.

Την αρχή για την μεγάλη επιτυχία έκανε η Τζιάρα, στο 24΄ (1-0), ενώ, λίγα λεπτά αργότερα (34′) το παιχνίδι ήρθε ξανά στα… ίσα (1-1) έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Μετενίδου, με την Καστοριά, όμως, να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο σκορ (2-1) με την Τάσιου στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μούσες ανέβασαν στροφές και με την Γκούζα στο 70΄ έκαναν το 2-2, και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελειώσει ισόπαλο και πως η υπόθεση «τίτλος» για την Καστοριά θα αποτελούσε παρελθόν, η Τζιάρα στα… χασομέρια (90+4) του αγώνα πήγε την ομάδα της από την κόλαση στον παράδεισο, έπειτα από μια εξαιρετική ατομική της ενέργεια, χάριν της οποίας διαμορφόθηκε και το τελικό αποτέλεσμα (3-2), ενώ με το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή ακολούθησε τρελό πανηγύρι τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στην κερκίδα.

Με αυτήν, λοιπόν, την σπουδαία επιτυχία του ο ΓΠΟ Καστοριάς παίρνει την τύχη στα χέρια του, καθώς, με νίκη του στον τελευταίο αγώνα της σεζόν στην Ελασσόνα με τις Ολυμπιώτισσες θα είναι αυτός που θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στη Β΄ Εθνική, αφού ο σημερινός του αντίπαλος έχει ολοκληρώσει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις. Σε περίπτωση, όμως, ισοπαλίας θα είναι ισόβαθμος με τις Πιερίδες Μούσες, που πλεονεκτούν στα μεταξύ τους παιχνίδια, μιας και στον πρώτο γύρο στην Κατερίνη είχαν νικήσει με σκορ 5-1.