Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πλέον ο Ηρακλής Πολυκάρπης που μετά το τέλος της 8ης αγωνιστικής αποσπάστηκε κατά τρεις βαθμούς από την Ομόνοια Βογατσικού και τέσσερις από τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Αναντίρρητα, ο κερδισμένος της 8ης αγωνιστικής ημέρας, είναι ο Ηρακλής Πολυκάρπης που πήρε τη νίκη (7η στο φετινό πρωτάθλημα) από την Δόξα Αμπελοκήπων με σκορ 0-2, συνέχισε το αήττητο σερί του και αφού είδε τους «διώκτες» του να… στραβοπατούν σε Κορησό και Άργος Ορεστικό, «άραξε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ομόνοια Βογατσικού σήμερα στην Κορησό από την τοπική Δόξα με σκορ 3-2 και έπεσε ξανά στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «μαυραετοί» σκαρφάλωσαν στην 7η.

Τα βλέμματα στην 8η «στροφή» του πρωταθλήματος -όπως ήταν φυσιολογικό- ήταν στραμμένα στο ντέρμπι, μεταξύ του Παναργειακού και του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας, το οποίο τελικά ήρθε ισόπαλο με σκορ 1-1, ένα αποτέλεσμα καθόλου ευχάριστο για τους «κυανοκίτρινοι», καθώς πλέον βρίσκονται 4 βαθμούς ακόμη πιο μακριά από τον στόχο τους.

Ο Παναργειακός παρ’ όλη την πίεση που δέχτηκε από την Καλλιθέα κατάφερε να προηγηθεί (1-0) στο 43ο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ του Τσετεροκλή. Στην επανάληψη οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου, χρειάστηκε να αγωνιστούν για περίπου 40 λεπτά με παίκτη-ες λιγότερο, μιας και ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Στυλιάδης, απέβαλε με 2η κίτρινη κάρτα τον Αγγέλκο στο 56′ και τον Κυδωνάκη στο 84′.

Το αριθμητικό τους πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκαν οι «κυανοκίτρινοι» του Πασχάλη Δημητρίου και κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν στο 86′ με τον Σιαραφέρα.

Τέλος, να αναφέρουμε, ότι οι γηπεδούχοι εξέφρασαν τα παράπονά τους από τη διαιτησία.

Στο 5ο «σκαλοπάτι» της βαθμολογίας ανέβηκε ο Νταηλάκης, επικρατώντας εκτός έδρας του Κάστορα, με σκορ 1-4. Οι παίκτες του Μίμη Μπαχαδέρογλου, άντεξαν της πίεσης των παικτών του Γιάννη Τσεμπερίδη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη, είδαν του «κυανόμαυρους» να μπαίνουν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, το οποίο, τελικά και έκαναν.

Στο «0» κόλλησαν Πεντάβρυσος και Γράμμος Μαυροχωρίου στη μεταξύ τους κόντρα (0-0) και έχασαν από μια θέση στην βαθμολογία. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι από την 5η έπεσαν στην 6η θέση και οι φιλοξενούμενοι από την 6η στην 7η θέση.

Η 8η «πράξη» του φετινού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με την κόντρα των ουραγών, μεταξύ της ΑΕ Γραμμοχωρίων και της ΑΕ Βιτσίου. Τα «ελάφια» επικράτησαν εύκολα στην έδρα τους, της ΑΕ Βιτσίου, με σκορ 3-0, έσπασαν την κακοδαιμονία που τους «έδερνε» και ανέκαμψαν τόσο ψυχολογικά όσο- κύρια- βαθμολογικά.